Odotan nyt jo tulevaa synnytystä vaikken ole vielä edes raskaana
Ihan aikaisintaan lapsi syntyisi vuoden kuluttua, mutta odotan jo todella paljon että saan vielä kerran synnyttää =D
Kommentit (6)
Kertokaa positiivisia synnytyskokemuksianne! Laskettu aika lähestyy ja joka paikassa kuulee vaan noita kauhutarinoita.
Aloittaja kertoo:
Esikoista käynnistettiin koska lapsivesi meni, mutta lapsi ei tajunnut tulla.
SUpistukset alkoivat heti kun tippa oli laitettu, tihenivät ja voimistuivat nopeasti. Sain epiduraalin heti kun pyysin, olin 4cm auki. Oli taivaallinen tunne kun kivut hellittivät! Menikin niin nappiin, ja synnytys eteni niin nopeasti että ponnistusvaihe oli täysin kivuton ja kesti vain 5min. En revennyt, tuli lähinnä pientä asvaltti-ihottumaa (näin kätilö sanoi). Kokonaiskesto 5h.
Kuopus ilmoitti tulostaan supistuksilla, heräsin aamulla puoli viideltä, seitsemältä lähettiin synnärille ja olin 3cm auki joten pääsimme heti saliin. Puoli yhdeksältä oli jo niin kipeät ja tiheät supistukset että pyysin epiduraalin, ja tulivat nähän yhdeksän jälkeen laittamaan sitä. Siitä vähän ajan päästä tunsin kun vedet meni, ja siitä noin puolen tunnin päästä kun kävin vessassa tunsin että nyt taitaa joku haluta ulos joten pyysin kätilöä paikalle. Ponnistusvaihe ei tällä kerralla ollut täysin kivuton, mutta ei tuntunut pahalta ollenkaan. Ponnistusvaihe kesti 11min tällä kerralla, mutta kätilö sanoi että oli todella hyvä suoritus koska melkein jo kerkesi hätääntymään kun näki että vauva tulee avotarjonnassa. (Katsoi siis ylös eikä sukltanut ulos kasvoat alaspäin niin kuin pitäisi).
En revennyt ollenkaan, ja pääsimme jo seuraavana päivänä kotiin.
Minulla takana jo yhdeksän nappiin mennyttä synnytystä. Kaikki olleet nopeita 1h-5h30min ja täysin luomuja, jopa se käynnistetty. Kolme olen synnyttänyt kotona ja yhden ambulanssissa, loput sairaalassa ;-) Minäkin rakastan synnyttämistä ja viimeistään parin kuukauden kuluttua pääsen taas ponnistelemaan :-)
Mäkin odotan innoissani vaikka esikoinen syntyi sektiolla eikä ole mitään hajua millaista synnyttäminen edes on. Enkä ole edes raskaana vielä :D Mutta olen ihan innoissani kun ajattelenkin sitä asiaa, että saan antaa rakkaalle poikaystävälleni lapsen ja ihan kaikki siinä koko asiassa innostuttaa jo valmiiksi. Toivottavasti tulen raskaaksi pian jo! Can't wait! :)
musta synnytys oli paras asia raskaudessa :) hyvät muistot jäi ja haluan todellakin uudestaan vielä synnyttää!