Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poika käyttäytyy oudosti

Vierailija
22.07.2014 |

Poikani on alkanut käyttäytymään tosi omituisesti
Ensinnäkin, hän on alkanut käyttämään mustaa, outoa hattua. Vähän arabialaisen näköinen, siis se hattu. Sitten hän alkoi lainailla outoja kirjoja, mm. hermeettinen romanssi, kristian rosencreutsin kemialliset häät, Fama Fraternitatis, Confessio Fraternitatis, saatana saapuu moskovaan, Kafkan oikeusjuttu...

Lisäksi pojan työpöydällä on outoja vanhan näköisiä asiakirjoja, joissa puhutaan sielun luonteesta, maailman dualismista yms. Pöydälle on ilmestynyt mustia laattoja outojen valkoisten merkkien kera. Samoja merkkejä hän käyttää muistikirjaansa. Ovi on kiinni, enkä saa koskaan mennä sinne. Netistä hän soittaa jatkuvasti tätä kappaletta:

Poika järkyttyi pahasti, kun yllätti minut tonkimassa hänen papereitaan ja tietokonettaan. Hän sanoi, ettei voi koskaan enää luottaa minuun. Sen jälkeen hän osan papereista pois ja oveen ilmestyi lukko. Poika ei ole vieläkään kiinnostunut vastakkaisesta (eikä omastakaan sukupuolesta), vaikka on menossa jo kohta lukioon.

Mikä lastani vaivaa? Hänellä ei ole edes kavereita!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivoisin oikeasti apuja. Pitääkö minun ottaa yhteyttä johonkin psykiatriin tämän asian takia?

Vierailija
2/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika ei siis enää juuri puhu minulle. Hyvä kun poistuu huoneestaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En nyt vielä huolestuisi. Itselläni oli samassa iässä kiinnostusta okkultismiin ja astrologiaan, istuin pitkään tutkimassa kirjojani. Tutkin tarot-kortteja ja leikin spiritismiä, onneksi järki voitti jossakin vaiheessa ennen lukion loppua. Monta kertaa soitin samoja biisejä peräkkäin, kun ne vain olivat minusta niin hyviä. Myös minä inhosin sitä, että äiti tunkeutui juttelemaan ja siivoamaan huonettani  ja yritti salaa lukea päiväkirjaani, kun murrosiän myrskyissä halusin pitää asiat itselläni. Olen melko varma, ettei minustakaan näkynyt näkyviä merkkejä kiinnostuksesta vastakkaiseen sukupuoleen, mutta se johtui omasta epävarmuudestani - kiinnostusta kyllä oli. Asia kyllä korjaantui ihon ja itsetunnon parantuessa.

Muita kirjoja en tunne, mutta Kafkan Oikeusjuttu ja Saatana saapui Moskovaan ovat tunnettuja ja hyviä romaaneja, oikeita kaunokirjallisia helmiä. Ehkä sinulla on filosofinen ja pohdiskeleva poika, jonka kanssa voisi jutella syvällisiä vaikka elämän tarkoituksesta? En tunne tilannettanne tarkemmin, mutta kuvauksesi perusteella en lähtisi psykiatrille puhumaan. Pikemminkin ehdottaisin, että anna pojalle vähän tilaa.

Vierailija
4/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet murrosikäiset alkavat pitää vähän erikoisempia vaatteita. Relax.

Vierailija
5/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko tosissasi? Pojastasi on tullut filosofiaa ja elämäntuskaa poteva boheemi ajattelija. Pian hän raahaa oudon näköistä tyttöä näytille.

Vierailija
6/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pöh ap, olet itse se poika.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No järkyttyisin minäkin jos joku nuuskisi ja penkoisi huonettani. Enkä ihmettele ettei poikasi tahdo puhua sinulle. En minäkään puhuisi henkilölle joka ei kunnioita lainkaan toisen yksityisyyttä. 

Sen sijaan voisin puhua äidille joka kunnioittaa yksityisyyttäni ja ottaa asioista selvää esimerkiksi kysymällä. Onko sinulle tullut koskaan mieleen jutella pojallesi hänen uusista mielenkiinnonkohteistaan esim. "mitä mieltä olit tuosta kirjasta? Luin sen joskus lukiossa ollessani.", "Kiva hattu sinulla, mistä ostit?", "Mitä sinulle kuuluu, onko sinulla kavereita?", "Mikä tuosta biisistä tekee niin hyvän?"

Vierailija
8/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oveen ilmestyi lukko??? Siis omistaako poikasi talon vai miten sinne voi noin vain ilmestyä lukko. Jos talo on sinun, sinä päätät mitkä ovet siellä lukitaan. Lukkoja ei tarvita, kun et lue pojan papereita vaikka hän olisi jättänyt ne pöydälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon kyyläämisen takia minunkin ovessa oli teininä lukko, musiikit kuuntelin aina kuulokkeilla, kirjat ja levyt hain itse postista, koneelleni ei saanut mennä yms :D Olin kiinnostunut vähän eri asioista kuin valtaosa teineistä enkä halunnut herättää huomiota oudolla musiikilla tai kirjoillani. Olen siis perheestä jossa kaikki poikkeava on outoa, radiokanavana oli joko iskelmä tai nova eikä kukaan muu lukenut kirjoja jne. Pukeuduinkin oudosti, hiuksissa oli ties mitä värejä. Ja niin vaan kasvoin ihan kunnolliseksi aikuiseksi.

Vierailija
10/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minä kyllä huolestuisin, jos teinini ei poistuisi huoneestaan, vaan nyhväisi siellä lukkojen takana pohtimassa okkultistisia ajatuksia yksinään, ilman kavereita tai sosiaalista kanssakäymistä huoneensa ulkopuolella. Olisin itse asiassa kovastikin huolissani.

Lukkoa en hyväksyisi myöskään. Käykö poika suihkussa? Huolehtii hygieniastaan ja vaihtaa vaatteita säännöllisesti? Siivoaa huoneensa ainakin joskus? Osallistuu kotitöihin? Kuinka koulu on sujunut? Onko hän aina ollut hieman tuollainen vai onko tässä tapahtunut äkillinen käänne täysin päinvastaiseen?

Minäkin kyllä huolestusin, en niistä kirjoista enkä hatusta yksinään, mutta tuosta kokonaisuudesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikuttaapa kiinnostavalta pojalta, ei kulje massan mukana vaan on omat jutut! Lukee vielä kunnon kirjallisuutta, tuo on niin harvinaista teinien keskuudessa, etenkin poikien! Saisi minut ehdottomasti kiinnostumaan jos olisin hieman nuorempi. Sitä en ihmettele, että käyttäytyy sinua kohtaan tuolla tavalla kun menet tonkimaan toisen huonetta, rikkomaan toisen yksityisyyttä.

Vierailija
12/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuullostaa ihan mun henkiseltä pojalta. Harmi tää ikäero. Okkultismi on ihan harmitonta suurelta osin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teini-ikä vaivaa. Olin itse teininä kans tuollainen, kiinnostuin kaiken maailman ideologioista ja etsin omaani. Ja tietysti ajattelin olevani viisaampi ja parempi kuin kukaan muu. Ah. Menee ohi aikanaan..

Vierailija
14/14 |
22.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millä lailla Saatana saapuu Moskovaan ja Oikeusjuttu ovat outoja?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan yksi