Meneekö keittiöni pilalle jos
laitan sinne Ikean keittiökalusteet. Suunnittelemme taloa ja meille tulee yhtenäinen olohuone ja keittiö. Taloon tulee ikkunoita ja materiaaliratkaisuja, jotka tuovat arkkitehtoonista tunnelmaa. Ikealla olisi kivannäköiset keittiökalusteet, jotka tyylillisesti sopivat kotiimme.
Sitä kai mietin, että ovatko halvan näköiset?
Halpojahan nuo ovat kun muihin keittiöihin vertaa. Lisäksi jos laitan paljon rahaa keittiöön, joudun ehkä tinkimään jostain muusta kivasta.
Kommentit (13)
Jos ne ovat sun mieleen niin laita ihmeessä
Ikean kalusteet eivät pilaa keittiösi ulkonäköä.
Sisustustarrat pilaavat, välttele niitä.
Mielestäni voi hyvin laittaa, ei Ikealla kaikki ole ns. halvan näköistä. Näinhän se on, että kompromisseja täytyy tehdä, joten jos saat sen avulla jotain muuta haluamaasi ja kalusteet on tyylillisesti haluamasi kaltaiset, niin siitä vaan.
Olipa helpotus lukea näin positiivisia kommentteja. Arkkitehtiystäväni on minulle ehdotellut varmaan kaikkea muuta kuin ikeaa. Ja jos kaduttaa, keittiökaapit saa vaihdettua, mutta ikkunan lisääminen onkin sitten hankalampaa. Kiitos näistä kommenteista. :)
t.ap
Ainakin ikean keittiöiden kehikot ovat todella laadukkaita muihin verrattuina. Eli kannattaa ainakin ne sieltä ottaa. Ovat varmaankin vähän halvemmat kuin muualla.
Talon/keittiön arvoon ikean keittiö ei vaikuta mitenkään. Yleensä välittäjät eivät osaa edes sanoa, mistä keittiö on ja ei sellainen ostajia kiinnostakkaan. Toimivuus, kestävyys ja ulkonäkö ovat tärkeintä.
Meillä on Ikean keittiö yhtenäisessä olkkarikeittiötilassa. On käytännöllinen, kaunis ja oli edullinen. Lisäksi siihen on helppo hankkia lisäosia laatikonsisuksiin yms. Voin suositella.
[quote author="Vierailija" time="19.06.2014 klo 12:00"]
Samaa lastulevyä ne kaikilla on.
[/quote]
ei muuten ole, vaikka itsekin ennen luulin niin, koska tätä sanotaan niin monissa keskusteluissa. Levyjen paksuudessa on eroja. Myös levyjen pinnoituksissa on eroja. Ikean kalusteet ihan ok, muihin huoneisiin jotain ostettu, mutta keittiöön ostin ns. merkkikeittiön. Laatikostojen liikkuvuuksissa huomattavia eroja.
Ikean kaapistojen rungot on _paksummat_ kuin kilpailijoilla.
Laatikostojen mekanismit tekee itävaltalainen Blum, kuten tekee myös ns. merkkikeittiöihin.
[quote author="Vierailija" time="19.06.2014 klo 12:38"]
[quote author="Vierailija" time="19.06.2014 klo 12:00"]
Samaa lastulevyä ne kaikilla on.
[/quote]
ei muuten ole, vaikka itsekin ennen luulin niin, koska tätä sanotaan niin monissa keskusteluissa. Levyjen paksuudessa on eroja. Myös levyjen pinnoituksissa on eroja. Ikean kalusteet ihan ok, muihin huoneisiin jotain ostettu, mutta keittiöön ostin ns. merkkikeittiön. Laatikostojen liikkuvuuksissa huomattavia eroja.
[/quote]
Ikea käyttää 18mm lastulevyä ja muut 15mm. Ikean kaapit kokoat itse ja se on sitten susta kiinni kuinka hyvin ristimitta pitää paikkansa. Muiden kokoaa joku työllistetty ja se on hänen työmoraalista kiinni.
Yhden iskun, yhden Puustellin ja kaksi Ikeaa asentaneena sanoisin Ikean olevan paras.
m40
Me ostimme kilpailijalta keittiöön paksummat levyt kuin Ikealla ja myös hiljaiset laatikostot. Levyissä pinnoitus molemmin puolin. Ostin myös suunnittelun, koska halusimme kerralla hyvän ja tyytyväisiä on oltu.
Pantiin Ikean kaappeja ja laatikostoja toiseen huoneeseen, mutta puramme ne pois heti, kun on mahdollisuus ostaa parempaa tilalle. Laatikostosta lähtee meteliä, pomppusalvat temppuilevat ja levyt haisevat kummalliselle. Muuten ovat ihan kelpoja halpiskamaksi. Uskallan ostaa silti Ikeasta jatkossakin. Ehkä meille tuli vaan maanantaikappaleita?
Aloittaja on oikeassa, että kaapit on helppo vaihtaa, mutta ikkunan paikka on hankalampi muuttaa jälkikäteen. Ikkunoista ei kannata säästää. Niissä kannattaa ostaa vain parasta, koska hyvät ikkunat säästävät mm. energian kulutuksessa.
Mielenkiintoista keskustelua. Täytyy varmaan käydä vielä liikkeissä kokeilemassa tuntumaa eri kaapistoihin, vaikka hinta on meille tässä kohtaa aika tärkeä. Kaapit asentaa mieheni, joka on entiseltä ammatiltaan kirvesmies.
Hei pitää korjata sen verran aiempaa viestiäni, että meidän IKEAn laatikostojen välilevyt on saman paksuisia kuin kilpailijan tuotteessa, eli saman paksuisia ovat ja molemmat hyviä. Olen luullut ostavani ohuempia levyjä. Eroavaisuudet ainoastaan laatikostoissa.
Ei kai sillä merkillä ole väliä, jos saa hyvää tavaraa. Meillä on Ikeasta monta hyvää juttua kotona, mutta ainoa pettymys on ollut tuo laatikosto. Kaikkeen muuhun oltu tyytyväisiä. Esim. IKEAn vaatekaapistot ovat täysin yhtä hyviä kuin kilpailevalla merkillä. Meillä on molempia ja kumpaankin olen tyytyväinen.
Samaa lastulevyä ne kaikilla on.