Pojalle nimeksi Jedi Ritari, mielipiteitä?
Kommentit (56)
Musta tää on vain mautonta hommaa vanhempien osalta. Totta kai normaalit vanhemmat kasvattavat omat lapsena olemaan kiusaamatta ketään nimen vuoksi. Mutta herran jestas, täähän vaikuttaa vain siltä, että vanhemmat ovat laittaneet tuon nimen lapselleen saadakseen sen yhden jutun iltapulupaskoihin ja vaikka paikallislehteen. Menkää nyt itseenne vanhemmat. Ääliömäistä toimintaa lapsen kustannuksella.
Täällä on jediritarin mamma ja sen kaverit peukuttelemassa. Tsemppiä teille. Winkwink.
Kiva antaa lapselle sellainen nimi, joka herättää hilpeyttä ja iltalehtien mielenkiinnon, sehän on elämän päämäärä?
Ei tuo parin-kolmenkymmenen vuoden päästä välttämättä oudolta kuulosta. Tai viidenkymmenen vuoden päästä, voi olla vaikka Suomen presidentti Jedi Ritari. Kuulostaa hienolta!
aivan kamala nimi, voi lapsi raukkaa..
No, että vanhemmilla on pahemman luokan vajaaälyisyys diagnoosina. Ja minkälainen ääliö on antanut tuon nimen mennä läpi? Olen SW-fani, mutta en vajukki.
Aivan mahtava! Jedihän kuulostaa yksinään ihan perus Jimi, Jani, Joni -nimeltä. Ritari sukunimenä taas on todella Hieno! Huippunimi!
Lehdessä oli joku vuosi sitten todella ahdistava juttu jossa äiti suri tyttärensä itsemurhaa. Erityisen ahdistavaksi tarinan teki tytön nimi jota en viitsi tähän kirjoittaa mutta joka oli samanlainen kuin vaikka joku Unicorn Virtanen ja jota ei oltu muutettu juttua varten. Lapsiparan nimessä heijastui koko surullisen tarinan ainekset jotenkin niin ahdistavalla tavalla että juttu tulee aina mieleen kun näen näitä tapauksia joissa vanhemmat antaa lapselle nimen itseään eikä lasta varten.
Mietin vaan että jos pojasta tulee vaikka lääkäri, juristi tai muu sellainen jonka pitää nauttia äärimmäistä luottamusta. Herättääkö luottamusta aikuisessa ihmisessä tuollainen nimi? Ensireaktio lienee että pilaileeko tuo, onko tuo itse keksinyt nimensä, tms. Luulen että itse vaihtaisin nimeni aikuisena jos tuollaisella olisi siunattu.
Ritari siis on toinen nimi, ei sukunimi.
Ritari siis on toinen nimi, ei sukunimi.
[quote author="Vierailija" time="14.02.2014 klo 21:55"]
Ritari siis on toinen nimi, ei sukunimi.
[/quote]
Ei vaan isän sukunimi.
Lehden kommenteissa lukikin että kunhan ei sitten ihmetellä kun lasta kiusataan.. Uskomatonta typeryyttä.
Koko nimi on Jedi Ilmari Ritari. Mielestäni hieno nimi, ihan turhaan nipotetaan :) ja jos vanhempana häiritsee,ainahan voi helposti ottaa Ilmarin kutsumanimekseen.
Lapsen toinen nimi on Ilmari, sukunimi Ritari. Jotenka halutessaan hän voi päättää olevansa Ilmari Ritari.
Voi helvetti, että Nurmijärvelle on viime vuosina muuttanut wt-porukkaa.
ja on paljon ihmisiä, joilla ei nimen taustasta ole hajuakaan.
Tosi kiva nimi :) voisin ajatella omalle pojallekin, koska on tosiaan ihan samantyyppinen kuin janit jonit ja jimit.
Tuon sukunimen kanssa tietysti tosi spesiaali ja uskallan väittää, että lastenkin keskuudessa herättää enemmän cooleja mielikuvia kuin mitään, mikä johtaisi suoraan kiusaamiseen.