Hmmmm otin juuri ihanat vehnäsämpylät uunista
...sipaisin hieman oivariinia lämpimälle sämpylänpuolikkaalle, haukkasin ja huomasin että nuhani on pahentunut tämänpäiväisen leivontaprojektin aikana niin pahaksi, etten oikeastaan maistakaan mitään. Hemmetin reilua!!!
Kommentit (6)
Jaksaisitko laittaa pikareseptin hyviin vehnäsämpylöihin?
Työnnä yksi sinne, ota kuva ja laita tänne?
Niin se tosiaan niistä ihanista tuoreista sämpylöistä. Tod. näk. seuraavan kerran kun maistan niin nää ei ole enää tuoreiksi luokiteltavia :(
Joo siis mitään varsinaisesti terveellistähän näissä vehnäsämpylöissä ei ole, mutta teinkin nämä vain maun takia, siksi kun teki aivan vimmatusti mieli. Lisäksi kaikki aineet löytyi kaapista, kuten tähän yksinkertaiseen sämpylään yleensäkin löytyy.
Ei ole mikään spesiaali ohje tällanen perustaikina:
2,5 dl vettä
2,5 dl maitoa (jaan tuon nestemäärän puoliksi veden kanssa, koska pelkällä maidolla tulee musta vähän turhan "imeliä")
1 pss kuivahiivaa
2 tl suolaa
2 rkl sokeria
12-14 dl vehnäjauhoja
n. 50 g oivariinia sulatettuna
[quote author="Vierailija" time="13.02.2014 klo 16:39"]
Hiilarihöttöä!
[/quote]
Terveysfasisti!
[quote author="Vierailija" time="13.02.2014 klo 16:07"]
...sipaisin hieman oivariinia lämpimälle sämpylänpuolikkaalle, haukkasin ja huomasin että nuhani on pahentunut tämänpäiväisen leivontaprojektin aikana niin pahaksi, etten oikeastaan maistakaan mitään. Hemmetin reilua!!!
[/quote]
:D Paranemisia sulle!
Ensin olin ihan älyttömän kade uunituoreesta leivästä. Onneksi sun nuhasi aiheutti spontaanin vahingonilon ja mun on taas parempi olla ;)