Minkä hintaisia lahjoja olette ostaneet joulupuukeräykseen?
tai jos ostaisit, mikä olisi mielestäsi sopiva lahjan arvo?
Kommentit (19)
[quote author="Vierailija" time="13.12.2013 klo 16:28"]
Sinne ei saa viedä käytettyä tavaraa.
[/quote]Me ainakin vietiin "käytettyä", pehmolelu, jolla ei ole leikitty koskaan.
Radiossa sanottiin tänään, ettei käytettyä kiitos, koska voi olla ainut lahja, jonka lapsi saa:(
[quote author="Vierailija" time="13.12.2013 klo 15:46"]
10e barbie (tarjouksesta) 7.90e pehmolelukoira joka oli kassissa. Omat tulot tällähetkellä 1800e brutto joten ei tuon kalliimpaa ollut vara ostaa. Molemmat kuitenkin sellaisia jotka oma lapsenikin olisi halunnut joten toivottavasti mielyttää jotian muutakin lasta.
[/quote]
Minusta niiden, jotka on itsekin köyhyysrajalla, ei ravi osallistua. Tai sitten ostaa vain yhden lahjan kimpassa jokun toisen kanssa. Minusta 30-40e on minimi, se kun on sen saajan AINOA lahja. Eli jos leluja, niin pari niitä ja iso pussi karkkia lisäksi.
Ostin 35 e hupparin teini-ikäiselle pojalle
No jos lahja on ainoa lahja minä olen ostanut ne pelikortit niin uskon että laittavat siihen jonkun toisen lahjan kylkeen. Kyllä niitä halvempiakin voi viedä, sitten niitä vaan annetaan useampi.
Mä annoin Perusdublopaketin, n. 10€. Brion junaratasetin, n. 50€. (Olin ostanut sen reilu vuosi sitten ystävän lapselle valmiiksi, mutta mua ei ikinä kutsuttukaan synttäreille. Annoin siis eteenpäin.) 30€ lahjakortin vaateliikkeeseen, kaksi leffalippua paikalliseen teatteriin ja karkkia. 50€ lahjakortin hieman hienompaan nuorisovaateliikkeeseen. Paketinsaajiksi valitsin 2-, 4-, 16- ja 17-vuotiaat tytöt.
Mullakaan ei ole suuret tulot, mutta mieluummin autan lähellä kuin kauas. (Eli ostan oman kunnan vähävaraiselle lapselle, kuin lähetän joululahjan luoja ties minne Euroopan käyhille lapsille.) Lelut oli tosiaankin valmiina, mulla ei ole paljoa ihmisiä joille joululahjoja hankin ja projekti on musta niin tärkeä että haluan tukea sitä. Osan lahjoista rahoitin veronpalautuksilla.
Mua alkoi ihan itkettää lukiessani tätä. Olette ihania ihmisiä!
Noin 20 e arvoisia. Esim. Lego-paketti tai kirja + suklaa.
10-20e, en ostaisi erikseen vaan etsisin ylimääräistä tavaraa omista kaapeista
10e barbie (tarjouksesta) 7.90e pehmolelukoira joka oli kassissa. Omat tulot tällähetkellä 1800e brutto joten ei tuon kalliimpaa ollut vara ostaa. Molemmat kuitenkin sellaisia jotka oma lapsenikin olisi halunnut joten toivottavasti mielyttää jotian muutakin lasta.
[quote author="Vierailija" time="13.12.2013 klo 15:01"]
10-20e, en ostaisi erikseen vaan etsisin ylimääräistä tavaraa omista kaapeista
[/quote]
Sinne ei saa viedä käytettyä tavaraa.
En osallistu, En osta. En mihinkään keräykseen.
ostin teinipojalle elokuvalippuja ja hajusteen (n. 50 eur). Kaapista löysin (uudet) 10-vuotiaalle pojalle lautapelin, dvdn ja kirjan, arvo ehkä 40 euroa.
Ostin teinipojalle elokuvalippuja (+ herkkulippuja) 4 kpl, Guinnesin ennätyskirjan 2014 ja kilon karkkia, 5-7 -vuotiaalle pojalle Brion koottavan höyryveturin (noin 39 euroa), karkkia ja dvd:n, 2-4 -vuotiaille pojille pelin, muovailuvahaa ja dvd:n sekä toiselle Lego duplo -autoja, Maisa-kirjan ja dvd:n.
Ostin pojalle Uno-kortit ja tytölle Moxie nuken
Ostin 6-vuotiaalle pojalle Lego Chimaa, n. 26 e ja teinille lahjakortin vaatekauppaan 25 e.
Toivottavasti niillä on dvd-soitin tai tietokone, jotka saa nuo dvd:t lahjaksi. Me ollaan ihan keskituloisia, mutta ei meillä ole yhtään toimivaa cd- tai dvd-soitinta. Autoradiokin on rikki. Mutta tietokoneessa ne sentään toimii.