Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen UJO, en kusipää!

Vierailija
12.12.2013 |

Vaikka on ihan inhimillistä tehdä päätelmiä ihmisten ulkomuodon mukaan (jos näyttää kiltiltä -> ihminen on kiltti, jos näyttää tuimalta -> on tuima, jos on surulliset silmät -> on surullinen jne.) niin oikeasti surettaa, miten väärin mut usein ymmärretään.

 

Olen siis ujo, ja todella kömpelö sosiaalisissa tilanteissa. En oikein osaa "small talkata" tuntemattomien kanssa, olla luonteva. Niinpä vaikutan varmasti tylyltä, kun en osaa vasta muuta kuin hymähtämällä tai sanomalla "niin".

 

Lisäksi tiedän, että näytän surulliselta/synkältä/vihaiselta/anteeksipyytelevältä/epämiellyttävältä/ilkeältä... Oikeasti ajattelen esimerkiksi vastaantulevista ihmisistä harvoin mitään pahaa, päinvastoin. Haluaisin usein kehua ihmisiä pienistäkin asioista, kivasta kaulahuivista, hiuksista, ystävällisyydestä.

 

Monen mielestä ujot ihmiset on raskaita, ymmärrän sen täysin ja se on ihan ok. Tarkoitan vain, että se tietämäsi "tympeä ja tyly" ihminen ei välttämättä tarkoita pahaa, niin kuin en minäkään.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kuusi