Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Entisenä heppatyttönä tajusin yhtäkkiä Kyra Kyrklundista

Vierailija
01.09.2013 |

Siis Kyra Kyrklundista oli tänään HS:ssa juttua. Muistan kun lapsena kovasti seurasin hänen ja Matador-hevosen menestystä ja kuinka iso yllätys ja pettymys minulle oli, kun Matadorin omistajat myivät sen sitten pois japanilaisille juuri kun Kyralla olisi ollut mahdollisuus olympiamitaliin vuonna 1992. Enempää en asian taustoista tiennyt sen ikäisenä.

 

Nyt ihan yhtäkkiä tajusin, että tämän Matador-hevosen taloussotkujensa vuoksi pois myyneen miehen nimeen olen törmännyt, kun sitten nuorena aikuisena netin yleistyttyä kiinnostuin vanhoista rikosjutuista. Kyseessä oli alun alkaen talousrikoksista vankilassa istunut mies, joka siellä tutustui kolmoismurhan tehneeseen Kytäjän kartanonherraan ja ennen kaikkea tämän vaimoon, jonka kanssa meni sitten vankilasta vapauduttuaan naimisiin. Pariskunta osti sitten jossain vaiheessa Matadorin, sössi Kytäjän kartanon talousasiat lopullisesti ja menetti samalla Kyrklundin hevosen ja todennäköisen Suomelle olympiamitalin ratsastuksesta.

 

Ihmeellisesti näitä asioita yhdistelee vasta aikuisena.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos avauksesta, mä tsekkaan heti tuon jutun!

Vierailija
2/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole hyvä vaan. Tätä kartanorikoskytköstä siinä HS:n jutussa ei ole kaiveltu. En sitten tiedä, onko aikoinaan ollut yleistä tietoa, mutta ainakaan minä en lapsena sitä kuullut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jarmo Karmavuo ilmeisesti.

Vierailija
4/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin. Ei tietenkään missään tapauksessa niin iso rikollinen kuin se murhia tehnyt kartanonomistaja, mutta Kyran hevosen omistus oli siis hyvin epävarmoissa käsissä. Ihan ihmeellistä saippuaoopperamenoa tosielämässä.

Vierailija
5/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

wtf kaikkee tekin mietitte.

Vierailija
6/11 |
01.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="01.09.2013 klo 16:34"]

wtf kaikkee tekin mietitte.

[/quote]

Häh, miten niin? Se oli aika iso juttu, kun Suomen ykköskouluratsastajalta myytiin ratsu alta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
02.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin oli.  Suomalaiset urheilupomot eivät vaan silloinkaan ymmärtäneet minkään muun kuin mäkihypyn ja hiihdon päälle. Muuten olisi Matadorin omistussuhteista osattu pitää parempi huoli. 

Vierailija
8/11 |
02.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomessa on ratsastusta syrjitty urheilulajina maailman sivu. Tämän takia inhoan syvällisesti esim. jääkiekkoa. Silloin kuin Piia Pantsu voitti MM-pronssia kenttäratsastuksessa, siitä oli pelkästään aivan lyhyt juttu Urheiluruudussa.

 

Sen sijaan minuuttikaupalla oli miesten jääkiekkojoukkueen kuulumisia valmistumisesta tulevaan kauteen ja Kalervo Kummolan rumaa ihrapärstää. Täysiverinen skandaali, johon kukaan ei reagoinut.

 

Edelleenkin tyttöjen ja naisten lajeja syrjitään rahanjaossa verrattuna poikien ja miesten lajeihin.

 

Matadorin myynti on Suomen urheiluhistorian tragedisimpia tapauksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
02.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki hevostenrääkkäys "urheilu" pitäisi lopettaa. Voitaisiin heppanaisille ostaa vaikka isot dildot joilla ratsastaa niin ei tarvitsisi hevosia kiusata nautintonsa vuoksi.

Vierailija
10/11 |
02.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi kun kiva että joku finninaamainen poju saa kiksejä kun puhutaan ratsastuksesta.

 

Nämä finninaamat kyllä soittavat kovasti suutaan netissä mutta kun saavat sen oikean orin naamansa eteen niin jo hiljenee dildohuutelut ja tulee pissat pikkuhousuun.

 

Jatka vain siellä kotona tumputtamista, minä lähden tästä hevosia kiusaamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
02.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

^^

Pidän ratsastajista.

 

He ovat usein sellaisia hiukan yläluokkaisia, sadistisia luonteenpiirteitä omaavia naisia. Hiukset tiukasti poninhännällä.

Osaavat raipan käytön, eivätkä epäröi satuttaa sillä elävää olentoa.

 

 

Huh :P

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme