Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

tiuskiva ja rumasti puhuva tyttö

Vierailija
19.08.2013 |

8-v. lapsi ollut aina hyvin temperamenttinen. Pomotuksen vuoksi leikit sujuneet ennen koulua paremmin nuorempien tyttöjen kanssa. Koulussa oppimisen asiat ovat mieluisia ja sujuvat hyvin. palautetta tulee kuitenkin viikottain rumasti puhumisesta ja räyhäämisestä. sama homma kotona, piti taas vkl ihan hermostua. Kun lasta puhuttaa asiasta, hänelle tulee itku ja paha mieli. vaikuttaa jo kaverisuhteisiinkin, kiukkupussin maineessa..

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan terve feministin alku.

Vierailija
2/2 |
19.08.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku palkintosysteemi voisi ehkä vielä tuonikäisellä toimia. Jos vaikka laitatte purkkiin viikon alussa 10- 20 palloa tai jotain muuta juttua. Jokaisesta rumasta puheesta otetaan pallo pois. Viikon lopulla tyttö saa yhtä monta euroa kuin purkissa on palloja ja saa ostaa itselleen jotain palkinnoksi. 

 

Kyseessähän on vaan piintynyt tapa kenties yhdistettynä kiivaaseen luonteeseen. Lapselta voi sellaisia vielä kitkeä pois. Eikä pidä pelätä asiasta puhumista vaikka tulisi paha mieli. On hyvä että tulee paha mieli joskus, kun töpeksii. Vaadi myös anteeksipyyntö aina kun tyttö puhuu rumasti. Ja vahdi tyttöjen leikkejä, niin ettei pomottamista tapahdu. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla