Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

voinko olla raskaana?

Vierailija
17.05.2013 |

Tänä aamuna ollut huono olo, ei ihan oksetukseen asti ainakaan vielä. Eilen oli päivällä sellainen tunne, että olisi voinu käydä oksentamassakin ja huimasi. Ilman ehkäisyä harrastin seksiä mieheni kanssa 1-2 viikkoa sitten. Muutoin on käytetty kondomia. ''Kuukautiset* alkoivat pari päivää suojaamattoman yhdynnän jälkeen, joten ajattelin etten tullut siitä kerrasta raskaaksi. ''Kuukautiset'' on lainausmerkeissä sen takia, että ne tulevat nykyään viikon välein. Viikko vuotoa, viikko taukoa, viikko vuotoa. Ja vuoto ei ole tavanomaista runsaahkoa verivuotoa, vaan rusehtavaa ja niukkaa. Kenties hormonihäiriö e-pillereiden lopetuksesta johtuen?

No, nyt mietin joka tapauksessa, voiko raskauspahoinvointi alkaa noin nopeasti, jos vaikka sattuisinkin olemaan raskaana? Itse sitä toivonkin, mutta mies ei ole niin halukas hankkimaan lasta juuri nyt. Ensimmäistä lasta jouduimme yrittämään puoli vuotta, joten onko epätodennäköistä, että nyt olisi tärpännyt näin pian? Toki kondomikin on voinut mennä jollain aikaisemmalla kerralla rikki, mutta en oikein usko siihenkään.

Pahoinvointi voi nyt johtua myös ruokavalion muutoksesta, mutta raskaus olisi mieluisampi syy. En muista missä vaiheessa pahoinvointi alkoi viime raskaudessa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
17.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et, täysin mahdotonta!

Vierailija
2/4 |
17.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kuullut, että jos harrastaa seksiä voi olla myös raskaana. Mikä oli ikäs ku täällä tällasia kyselet?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit olla raskaana - vaikka et välttämättä kuitenkaan ole. Jos kuukautiset eivät ole säännölliset, niiden perusteella ei voi sanoa mistään mitään, ei ovulaatiosta eikä raskaudesta. Pahoinvointi voi alkaa jo parin viikon sisääån hedelmöittymisestä - tai olla alkamatta.

Vierailija
4/4 |
17.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="17.05.2013 klo 08:53"]

Oletko kuullut, että jos harrastaa seksiä voi olla myös raskaana. Mikä oli ikäs ku täällä tällasia kyselet?

[/quote]

Tarkoitin lähinnä, että voiko pahoinvointini olla merkki raskaudesta näin aikaisessa vaiheessa. Varsinkin kun yhdynnän jälkeen on ollut kuukautisetkin.