Yksinäinen odotus :(
Saan syksyllä vauvan ja tällä kertaa olen todella kärsinyt vertaistuen puutteesta. Meillä on ystäväporukka, jossa kaikilla muillakin on lapsia ja asian pitäisi olla tuttu. Edellisen raskauden aikaan pari muutakin odotti ja oli niin rattoisaa vertailla masuja yms.
Tämä kesä on mennyt aivan poskelleen. Meidän piti tavata alkukesästä perinteemme mukaan, mutta aikataulut eivät osuneet nappiin. Minä olen yeensä se organisoija, joka saa naisiin liikettä. Otin useamman kerran yhteyttä porukkaan säätääkseni aikoja, muttei se tuottanut tulosta. Lopulta yhteisen ajan kartoitus jäi kiireisimmän vastuulle, hän lupasi ilmoitella...Asia jäi tietenkin siihen ja vetosivat kiireisiin. Itse hiukan turhauduin ja jäin kesälomalle samoihin aikoihin.
Viime päivinä pari kaveria on sitten ottanut yhteyttä. Toinen pyysi pientä palvelusta, toinen mukaan shoppailureissulle. Vasta näistä tajusin, etteivät tytöt tällä kertaa ole ollenkaan kartalla. En todellakaan jaksa muutaman raskauteeni tällä kertaa kuuluvan ongelman takia lähteä enää oikein minnekään. Jos he olisivat vaivautuneet kyselemään hiukan vointiani, tuskin olisivat edes ehdottaneet moista. Oikeasti harmittaa. Minusta ystävyyteen kuuluisi tietty empatia ja voinnin kysely, varsinkin raskausaikana. En ole itse jaksanut tiedottaa joka neuvolakäynnin jälkeen, ilmeisesti olisi pitänyt.
Kommentit (7)
Ruuhkavuosina on vaikea saada kokoon isoa porukkaa. Lähde yhden tai kahden kanssa kahville tai kävelylle tai mitä nyt jaksatkin raskauden aikana. Minustakin kuulostaa että olet hormonihuuruissa ja näet asian pahempana kuin se on.
No sehän se on. Hormonit heittelee ja olisi kiva nähdä ihmisiä, tuulettuisi (ja jäähtyisi) hiukan pää. Olisi vaan ollut kiva, jos kaveri olisi avunpyyntötekstariinsa lisännyt kysymyksen voinnistani. Homma oli nimittäin sellainen, että vaati hiukan fyysistä ponnistelua.
Minustakin ylireagoit. Olisit hyvin voinut sanoa shoppailijaystävälle että kiitos kutsusta ja lähtisit mielelläsi mutta sinulla on vaiva x etkä jaksa tulla. Sitten olisit voinut pyytää ystävää käymään vaikka sinun luonasi tai mitä nyt sitten jaksatkaan tehdä.
Minulla on vain yksi hyvä ystävä. Minusta on ainakin aivan utopistinen ajatus, että aina tietäisin hänen voinnin. Saattaisin hyvin soittaa ja kysyä kaveriksi terassille, valokuvaamaan tms. Sitten jos ystävä ilmoittaisi että ei voi lähteä koska on sairaana, niin kyselisin tietenkin lisää ja tarjoaisin apua. En minä nyt aikuisen ihmisen vointia päivittäin tenttaa.
Oma raskauteni oli äärimmäisen helppo. Siksi minulle ei välttämättä tulisi edes mieleen kysellä vointia keneltäkään toiselta. En muutenkaan ole toisten ihmisten lapsista tai raskauksista erityisen kiinnostunut ja ystäväni ymmärtää tämän. Toki kuuntelen aina kun oma-aloitteisesti kerrotaan ja silloin otan asioihin kantaa. Joskus kyselen myös kohteliaisuudesta, mutta ystäväni seurassa minun ei tarvitse.
Minusta on ap sinun itsesi vastuulla kertoa tilastasi ja voinnistasi. :) Sinulla on asiat hyvin, kun lähipiirissä on useita ystäviä ja heistä osa ottaa oma-aloitteisesti yhteyttä.
Millaista fyysistä ponnistelua? Jos kysymys koski painavan sohvan kantamista, niin ehkä vähän ajattelematonta kysyä raskaana olevaa, joskaan ei anteeksiantamatonta. Jos ystäväsi pyysi sinua perkaamaan marjoja tms. niin en ymmärrä, miksi noin loukkaannut. Shoppailupyyntö taas on maailman normaaleinta, shoppailu nyt yleensä sopii raskaana oleville ihan viime hetkille saakka.
Otapa nyt järki käteen. Ole iloinen ystävistäsi. Koska olet viimeksi itse kysellyt heidän vointiaan ja jaksamistaan? Mielestäni toisen lapsen odotus oli elämässäni helppoa aikaa, sata kertaa helpompaa kuin kahden pienen lapsen äitiys. Nyt todellakin olen väsynyt, unohtelen asioita ja omasta ajasta on puutetta. Siksikin tuntuisi niin kummalliselta erityisesti säälitellä jotakin toisen lapsen odottajaa, ellei hän itse kertoisi vaikeasta raskaudestaan.
Kuulostat todella lapselliselta ja huomion kipeältä! Onneksi et ole mun ystävä. En jaksaisi tuollaista. Vaadi huomiota mieheltäsi äläkä ystäviltäsi! Aikuinen ihminen...
Nyt en oikein ymmärtänyt mitä ap haluaa. Ensin haluat tavata ja sitten et halua mennä kun joku ehdottaa tapaamista. Ja totta tosiaan, sinun pitää osata ihan itse sanoa syy, eikä odottaa, että joku sitä alkaa tarkemmin sinulta kyselemään ja utelemaan. Olette varmasti ennenkin raskauksien vaivoista osanneet jutella, eiköhän sieltä nytkin löydy ymmärrystä.
Saatan kysyä kavereiltani ja ystäviltäni muodollisen "miten menee?" kysymyksen, mutta saattaa se jäädä kysymättäkin, samoin muut saattavat sen minulta kysyä, mutta en sitä todellakaan odota heiltä.
Kuulostaa nyt, että ylireagoit. Ei aikuisten ystävysten tarvitse olla kuin paita ja peppu. Voit ihan hyvin ilmoittaa, ettet jaksa lähteä, mutta että voisit tavata muissa merkeissä. Kyllä se on sinun vastuullasi tiedottaa voinnistasi.
Yleisesti ottaen ensimmäinen raskaus kiinnostaa ihmisiä enemmän kuin seuraavat. Varsinkin jos itsellä on lapsia, ei muista kouhkata jonkun kaverin raskaudesta.