Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

7kk vauvan valmispuurot maitoon?

Vierailija
26.07.2013 |

Ollaan lähdössä reissuun ja kävin tänään etsimässä valmispuuroja 7kk pojallemme. Olen aiemmin tehnyt kaikki kiinteät ruoat itse, mutta matkaa varten ajattelin valmisruokien olevan helpompia. Kaikissa valmispuuroissa oli kuitenkin maitoa! Neuvolasta sanottiin, että maitoa ei saisi vielä käyttää (olikohan raja 1 vuosi). Onko nuo siis ihan ok lapselle vai kannattaisiko yrittää vedenkeitin + pussipuurot? 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

 

Me ainakin käytettiin niitä valmispuuroja, esim Muksulla tai Onnilla on sellaisia, jotka sopii jo 5kk lähtien. Niissä on ikäsuositus kyljessä. Se "maitoa ei saa käyttää" tarkoittaa käsittääkseni normaalia kaupan litramaitoa.. Toki pussipuurot on silleen käteviä, että vie vähemmän tilaa laukussa. Tultiin juuri kaukolomalta vauvan kanssa, ja siellä ainakin kaikissa hotelleissa oli vedenkeittimet huoneesssa.

Vierailija
2/3 |
26.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, tuon takia ihmettelinkin, kun ikäsuositus oli 5kk+, mutta ajattelin että kaikki maito on sitten vasta 10 vai 12kk eteenpäin. Joo, ollaan reissussa vain 4 päivää ja poika ei vielä hirveitä määriä kiinteitä syö, joten varmasti pärjätään ihan niillä hetivalmiillakin, kun ei ole vedenkeittimestä tietoa kohteessa. Kiitos vastauksesta!

 

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
26.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se maito on käsitelty sellaseen muotoon, että sopii vauvalle. Tavallisesta maidostahan se korvikekin tehdään..