Hölkän vaikutus?
Millä tavalla hölkkä (intervallina,en jaksa vielä koko 5km lenkkiä,) vaikuttaa? Kiinteyttääkö esim. reisiä? Kävelyvauhti mulla n.6km/h ja hölkkäosuudet 8-9km/h. paljonkohan kuluu kaloreita 95-kiloisella naisella ja kuinka kauantäytyy harjoitella että jaksaa koko matkan hölätä?
Kommentit (8)
3 - 6 viikkoa tuolla tavalla. Painon laskiessa ja kunnon kohotessa voi lisätä rasitusta hiljakseen. Olohan vaihtelee ihan päivittäinkin ja kuukautiskierron mukaan, kannattaa kuunnella itseään. Iloa ja tsemppiä harrastukseen! :)
Jep,semmosia usita n. 5min pyrähdyksiä menee helposti,vielä ei jaksa(en ole koettanut)koko 5km
Hölkkä toki kiinteyttää jonkin verran. Pyöräily on vielä parempi reisille oman kokemukseni mukaan. Parasta olisi lisätä harjoittteluun myös kyykkyjä ja muita lihaskuntoharjoitteita. :)
Jep,kyykkyjä olen tehnyt lähes joka päivä,muutaman kerran viikossa teen vatsoja. Salikortti olis tarkoitus hommata uudestaan.ap.
Jep,kyykkyjä olen tehnyt lähes joka päivä,muutaman kerran viikossa teen vatsoja. Salikortti olis tarkoitus hommata uudestaan.ap.
Matalalla sykkeellä tapahtuva liikunta (kevyt hölkkä) on rasvaa polttavaa liikuntaa. Teho on kuitenkin matala, joten esimerkiksi tunnin reipas salitreeni tehden mahdollisimman monia lihaksia aktivoivia sarjoja (askelkyykyt, jalkakyykyt, jalkaprässi, penkkipunnerrus) saa usein vastaavia tai parempia tuloksia, koska kokonaiskulutus nousee (vaikkakin liikkeet ovat anaerobisia). Itsellä juoksuharrastuksen myötä on pudonnut tammikuusta n. 8 kiloa ja yhdistettyinä kyykkyihin ilman painoja (30 pv, ekana päivänä 50 ja vikana 250) ovat tuoneet lihakset esiin jaloista sekä hirveästi voimaa. Pyöräillä jaksaa ylämäkiä ihan eri teholla. Ja mieli on korkealla kun rasvaa on kadonnut kehosta vähän joka puolelta :)
Mua mietityttää vähän samat asiat.Miten pystyisi parantamaan hölkkävauhtiaan. Nyt 8km lenkki hölkäten vie jopa 5 min kauemmin kuin sama matka 2-3 min intervalleissa. Miten voisi lisätä noiden juoksumatkojen osuutta vauhdin kärsimättä? Kunto on selvästi vuoden aikan parantunut ja nopuskin kasvanut, mutta kesän aikana ei edistystä ole tapahtunut lainkaan.
Vinkkejä - kiitos
oot kyllä aika sissi jos jaksat noin kauan hölkätä. Itse painan 169 ja vain kävellen mennyt nyt 1kk. Tuntuu että hölkkäkin liian raskasta vielä. Kävelen siis 4-7km lenkkejä päivittäin.