Alice, Elsa, Julia, Ella, Maja, William, Oscar, Lucas, Hugo, Elias
Tuossa Ruotsin suosituimmat nimet viime vuonna.
Aika monet näistä Suomessakin top-listoilla.
"William ja Alice olivat jo toisena vuonna peräkkäin Ruotsin suosituimmat nimet, selviää Ruotsin tilastokeskus SCB:n tilastoista. Viime vuonna 938 tyttöä sai nimekseen Alice ja Williameja maahan saatiin 918.
Alicen jälkeen suosituimmat tytönnimet olivat Elsa, Julia, Ella ja Maja. Poikien nimissä Williamin lähimmät haastajat olivat Oscar, Lucas, Hugo ja Elias.
Uusia nimiä viime vuonna syntyneiden top-10 listalla ovat Alva, Charlie ja Filip. Suurimman harppauksen uusista tulokkaista sadan yleisimmän nimen joukkoon tekivät Lykke ja Henry, ja nopeimmin yleistyneet nimet olivat Sigrid ja Ebbe.
Kuningashuoneen pikkuprinsessa ei ole puolestaan saanut aikaan Estelle-vyöryä länsinaapurissa. Viime vuonna nimen sai 55 tyttöä – kymmenen vähemmän kuin vuonna 2011."