XL odottajat - miten teihin suhtaudutaan?
Esim. neuvoloissa?
Paljonko sinulla on ylipainoa?
Oletko yrittänyt laihduttaa ennen raskautta?
Kommentit (5)
laihduin ennen raskautta n. 10 kg. Ja ylipainoa on paljon.
ja joka kerta ahdistaa mennä neuvolaan, kun painosta saarnataan niin, että muista asioista ei ehdi puhua ollenkaan :(. Sokerirasitus tehty ja arvot normaalit, mutta silti terveydenhoitaja laatii koko ajan sokeridieettiä, jotta hänen sanojaan lainaten " olisin synnytyksen jälkeen hoikemmassa kunnossa kuin koskaan aikaisemmin" . Ahdistaa ja masentaaa ja tuntuu, että koko raskaudesta on ilo kadonnut, ensi viikolla taas neuvola ja jo valmiiksi itkettää. Ja lisättäköön vielä, että koko raskauden aikan tähän mennessä painoa on tullut 3,5kg lisää (rv34).
Äitipoli veti omia päätöksiä ja valitti. Huippuna lääkärin kommentti synnytyksen jälkeen " tänne ei ole tulemista ennenkuin laihdutat"
Suhtautuminen oli ihan normaalia. Kun valittelin, miten paljon olin lihonut esikoisen saatuani, sanottiin vain, että ei saisi laihduttaa raskaana ollessa. Sokerirasituksen läpäisin mainioin arvoin, mikä tuntui olevan neuvolantädille pieni yllätys, koska sen jälkeen hän muisti lähes joka neuvolassa mainita ne arvot. Vaikka tiesikin alusta asti, että liikun päivittäin ja syön normaalia monipuolista ruokaa.
Myöskään neuvolalääkäri, kätilö eikä sairaalahenkilökunta maininnut mitään poikkipuolista painostani.
2