paljonko pyytäisit "kämppikseltä" vuokraa tässä tilanteessa?
eli kyseessä väliaika-asunnoton, joka nyt asuu meillä. Käytössä on oma pienehkö tila.
Sähköt, ruuat, kodinkoneiden käyttö (mikro ast.pesukone, pyyk.pesukone, kahvink, vedenk., hellat, ym.) vapaasti käytettävissä. Myös iltaisin omaan käyttöön isohko taulu-tv.
ruuat,wc-paperi, kaikki pesuaineet, kahvit, teet, shampoot, ham.tahnat ym. talon puolesta.
Eli mikä olisi kohtuullinen vuokrapyyntö kyseisin etuuksin?
Kommentit (17)
niin että kumpikin maksaa omat ruokansa ja muut käyttötarvikkeensa. Vaikea muuten arvioida paljonko noihin menee. Riippuu ihan siitä millainen kämppä ja millaiset asumiskulut siinä on.
ja ruuat sun muut olen joutunut maksamaan, kun tuo kämppis tuntuu olevan joka kuun puolivälissä niin persauki, ettei muuten varaa syödä. Nyt haluaisnki, jonkun könttäsumman joka kattaisi kaikki kulut, niin olisi selvempää.
Pienehkö tila on 15neliötä omassa käytössä+ kaappitilat.
ap
ja nyt hei niitä summia, pliis.
ap
vuokrasta ja lisäksi puolet käyttötavaroista ja ruuasta. Helppoa.
vuokrasta ja lisäksi puolet käyttötavaroista ja ruuasta. Helppoa.
Tajuatko, että jos otat kämppikseltä vuokraa, hän on sun alivuokralainen kaikkine vuokralaisen oikeuksineen. Sun voi olla todella vaikeaa päästä eroon tyypistä jos ilmenee tarvetta, siis että tyypillä on päihdeongelmia tai yhteyksiä vaikka rikollismaailmaan (tai yleisimmin on muuten vaan sietämätön tyypppi).
että erota kuitenkin ruokataloutenne (eli sun ruokiin ei kosketa). Suosittelen myös että laita allekirjoituksin varustetulle paperille aika, jolloin asumisoikeus loppuu. Sun ei ole pakko käyttää paperia jos et halua, mutta auttaa sua pääsemään tyypistä tarvittaessa eroon.
vaan asuu ihan sallitut kolme kk tässä ilman mitään ilmotuksia.
On vaan vaikea arvioida mikä on puolet kuluista??
ehkä joku 500 koko paketista??
miten sä siltä mitään otat jos sillä ei ole edes varaa syödä. Mutta pyydä vaikka 15000 euroo / kk. Ainakin sun odotusarvot vuokran suhteen nousee huimasti. Ton kanssa pankkiin ja saat huiman lainan. Mun tulos siivoustyöstä 1500 + vuokra 15000. Että silleen. Ai niin ruoka vielä toinen 15000.
Ei mitään paperille ja jos maksaa tilille vuokraa, niin ei viestikenttään mainintaa,mettä on vuokralla.
Sitten on helppo tarvittaessa heittää pihalle.
Vuokrasumma riippuu vähän myös kaverisuhteesta ja hänen taloudellisesta tilanteestaan. Jos hyvä ystävä ja työtön, niin sitten vain muutama satanen, koska hän ei myöskään saa mitään tukia, koska ri asu luonasi virallisella vuokrasopimuksella.
Jos taasen käy töissä, oli sitten tuttu, kaveri tai ystävä, niin täydellä ylläpidolla vuokra olisi ehkä joku 700€.
Mutta se tarkoittaa sitä, että oikeasti malsat jo kaiken. Jos kaveri ostaa kuitenkin myös itse teille ruokaa yms., niin sitten sopiva ois ehkä joku 500€.
miten sä siltä mitään otat jos sillä ei ole edes varaa syödä. Mutta pyydä vaikka 15000 euroo / kk. Ainakin sun odotusarvot vuokran suhteen nousee huimasti. Ton kanssa pankkiin ja saat huiman lainan. Mun tulos siivoustyöstä 1500 + vuokra 15000. Että silleen. Ai niin ruoka vielä toinen 15000.
... ja kyllä sillä olis jos ei heti törsäis kaikkia rahoja. Mut sun sekoviestis ei nyt avannut mitään.
Omalla tilalla tarkoitat varmaan omaa huonetta, et mitään ovetonta olohuoneen nurkkaa? Ja sinun "oma tilasi" on makuuhuone, niinkö?
Jos asuu kämppiksinä ei kodinkoneiden käyttöä lasketa mun mielestä. Ruokamenot voi jakaa (erillään vuokrasta), tai sopia että kumpikin on omissa ruuissaan. Kämppiksen on vain opittava olemaan törsäämättä. Se olisi hänelle varmaan hyväksi muutenkin. :)
Mutta sitä mä en tajua, miksei kämppis voi hankkia omia hygieniatuotteitaan.
Jos teet aina MÄÄRÄAIKAISEN sopimuksen sen kanssa, voit saada sen pihalle.
kun tämä henkilö muutti teille? Ketä muita asunnossa asuu kun puhut aloituksessa "joka muutti MEILLE"?
Ilmeisesti teillä on omistusasunto? Minusta vuokrapyyntö pitäisi silti suhteuttaa kuluihin, eli paljonko maksatte lainaa ja muita kuluja kuukaudessa, ja siitä sitten joku summa, äkkiä heittäisin että kolmasosa tai neljäsosa voisi olla sopiva. Riippuu vähän siitä, minkälainen tuo 'oma pienehkö tila' on ja siitäkin osallistuuko mitenkään muihin kustannuksiin, eli käykö ikinä kaupassa tai hoitaako puolestanne jotain muita asioita (esim. siivoaako, peseekö pyykkiä tms.)?