Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

jaksaisitko asua asuntovaunussa talon rakennuksen ajan?

Vierailija
31.08.2012 |

No olisi meillä varsinainen asuntokin, ja siellä pyykkikoneet jns. mutta se on monen kymmenen kilometrin päässä eri paikkakunnalla, joten sieltä on liian pitkä matka lähteä illaksi tai oikein edes viikonlopuksi työmaalle. Ninpä tulisi varmaan aika moni yö nukuttua asuntoautossa ja laitettua siellä ruokaa jne ja vaan parikertaa viikossa kävisi kotona pesemässä pyykkiä jne?



Jaksaisitko?



Vauno on pieni, mutta eihän siellä sisällä juurikaan olla.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesällä ollaan 3 viikkoa putkeen veneellä eikä se paljon asuntovaunua isompi ole.



Mitenkäs suihkussa käynti?

Vierailija
2/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pesu täytyisi hoitaa ämpärin, vadin ja pesulappujen avulla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä ilmeisesti ei ole lapsia?



Jos olisi kyseessä joku parin viikon puserrus, mutta 6 kk olisi kyllä aika paha rasti.



Mä kyllä sanoisin, että vuokratkaa vaikka edes yksiö uudelta paikkakunnalta.

Vierailija
4/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutaman viikon kesällä, mutta en kyllä pidempään.



Me on kerran asuttu kuukausi ilman keittiötä, kun oli kosteusvauriokorjaus ja alkoi kyllä jo mikroruoka tökkiä



Ja toisen kerran 2 kuukautta ilman vessaa ja suihkua kun oli myös kosteusvaurio ja se varsinkin oli kamalaa! Käytiin sukulaisilla suihkussa, järvessä uimassa ja kerrostalon kellarin vessassa wc-asioilla.

Vierailija
5/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta sitten kun tulee kylmä, kuraa jne. en varmaan enää kestäisi.

Vierailija
6/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesän ajan n.4 kk. Syksyllä olis kiva päästä ihan oikeaan asuntoon..

Sekin olis ehto et olis ulkosauna vakkakin pieni. Pesukone pitäisi saada jonkun katoksen alle eli sähköt pitäisi olla vedetty tontille.

Kesällä muutenkin lapset suurimman osan ajasta ulkona. Ottais vähän rennommin tuon siisteyden kanssa :)

Meillä siis 5 lasta. Vanhin 12v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi vuotta. Naapuri oli tosin sukulainen ja käytiin siellä pesulla. Joka päivä töiden jälkeen tehtiin hommia, paitsi jouluaattona.

Vierailija
8/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten tuskin. Mutta kyllä pari yötä viikossa kai kestäisi pitkäänkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollan asuttu nyt toukokuun puolesta välin omassa pihassa isossa vaunussa. Suihku + pyykkihuolto pelaa talossa, mutta muuten koko talo on remontissa. Ulkorakennukseen tehtiin keittiö, jossa toimii myös astianpesukone. Ollaan siis lähinnä nukuttu nelihenkinen perhe vaunussa. Varmaan pärjäätte vaunussa, jos ei ole lapsia. Meille tuli yllätyksenä lämpotilan vaihtelu vaunussa, jos illalla on kuuma ja säätää lämmitystä pienemmälle niin aamuyöstä onkin kylmä. Nukkumista vaikeuttanut se, että kaikki äänet kuuluvat hyvin sisälle, sateen ropinaa tänä kesänä kuunneltu ihan tarpeeksi. Ruokaa ei vaunussa tehdä. Nyt minä + nuorin lapsi muutettu takaisin sisälle nukkumaan, koska alkoi pissaamaan vaunussa sänkyyn, kun aamuyöstä tuli kylmä, kun peitot on potkittu pois. Mutta silti on voittanut väliaikaismajoituksen jossain muualla, kun ollaan saatu olla omassa pihassa koko ajan. Mutta karavaanareita meistä ei tule!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi seitsemän