Onko heitteillejättö jos
jätän flunssaisen tokaluokkalaisen viideksi tunniksi yksin huomenna. Olis pakko päästä töihin. Voin toki soittaa tunnin välein onko kaikki kunnossa ja tyttö itse sanoi että on ok, hän katselee telkkaria tai pelaa tietokoneella sen aikaa.
Kommentit (8)
onneksi olen alalla ja työpisteessä, jossa minun poisjääntini ei aiheuta katastrofia. Voin jäädä kotiin hoitamaan sairasta 8 vuotiasta.
Muistan, kun joskus aikoinaan -nyt jo aikuinen- tuolloin 7 v lapsi sairastui ja jäin hoitamaan häntä kotiin. Olin töissä yksityisellä, lapseton nuori nainen (lestadiolainen) pienessä vanhainkodissa / hoivakodissa. Hän suunnilleen suuttui kun jäin kotiin sairaslomalle kun lapsi oli kovassa kuumeessa.Hänen mielestään noin ISO lapsi olisi pitänyt jättää kotiin yksin potemaan.
Lapsi houraili kuumeisena, mietin miten hänen kanssaan toimitaan kun ei enää ole lakisääteistä oikeutta jäädä kotiin, palkalla.. onneksi hourailu loppui kun ikää tuli.
Olin aviossa, mutta lapsi oli minun, ei miehen. En muista pitikö vALLAn todistaa, että mies oli töissä eikä kotona minun kanssani, mutta lääkärin poissaolotodistuksen minä sille naiselle toimitin.
Pilkkasi ja vittuili : kun PIENTÄ 7-vuotiasta jäät kotiin hoitamaan!!! ??
Lopetin työt siellä myöhemmin. Siitäkin tuli riitelemään jonkun todistaja-tyttösen kanssa oven taakse tuoden työvuorolistat. Muistutin tyynenä vain sitä keskustelua jota olimme aiemmin käyneet työvuoroista tms. työn lopettamisesta, mukana olleen tytön kasvot venähtivät. Soitin liittoonkin, siellä sanottiin ettei ole työssäkäyntipakkoa, voin irtisanoa itseni eikä minun ole pakko mennä töihin, työnantajan pitää makssaa palkka siltä ajalta kun olen töissä ollut.
Paikkakunnan työvoimatoimisto ei enää välittänyt sinne työntekijöitä, niin paljon ongelmia palkanmaksussa ym.
Liitto otti kantaa myös, liiton lehdessä oli joku oikeudenkäynti jossa työntekijä voitti.
Hänen yksityisessä kotihoidossa ollut vanhus siirtyi hänen hoivakotiin, josta omaiset vaativat vanhuksen kaupungin vanhainkotiin. Olin hoitanut häntä kun kotonaan asui. Vanhainkotiin tuli äärimmäisen laihaksi laihtunut, hoitamaton vanhus. Oli ollut siis tämän naisen hoivakodissa ja sieltä omaisten vaatimuksesta siirtynyt sairaalaan akuuttiin hoitoon ja sieltä kunnan vanhainkotiin.. niin hyvää hoitoa.. no, piti vaan kertoa tuosta hoiva-alan uskovaisesta yrittäjästä.. ja oman lapsen sairastumisesta..
juurihan ap. totesi, että tarkistaa tilanteen tunnin välein.
Mä olin ala-asteikäisenä sairaana kotona kun vanhemmat oli töissä.
Alle kouluikästä lasta saa jäädä hoitamaan kotiin, mut ei kai enää koululaista. Kenen lasta sitte pitäs hoitaa. Kyllä lapsi pärjää 5 h.
tokaluokkalainen ei oo oikeutettu päivähoitoonkaan, eli on takuulla niitäkin tokaluokkalaisia, jotka joutuu vanhempien töiden takia olla koulun jälkeen sen 5h yksin kotona.
Ja ku kuitenkin on mahdollista soittaa puolin ja toisin ni vielä vähemmän.
Jos on lievää flunssaa ja hyvä vointi, niin ok. Jos lapsi on petipotilas ja kovin sairas, niin silloin en jättäisi yksin.
mutta miksi on "pakko" päästä töihin? Sulla on laillinen oikeus jäädä kotiin.
Jos lapsi on kovassa kuumeessa, voi hän pärjätä paljon huonommin kuin normaalisti.
Jos hän on vain räkäinen ja päänsärkyinen, mielestäni voi jättää, kunhan tosiaan soittelette pitkin päivää. Toivottavasti pääset tulemaan kotiin kesken päivän, jos lapsen vointi heikkenee.
Sitä paitsi sairaan lapsen tilapäinen hoitovapaa ulottuu ainakin meidän työehtosopimuksessa myös pieniin kouluikäisiin. Rajana on, että lapsi on alle kymmenvuotias.
Ei ole.
Omani oli jo ekaluokkalaisena sairaana yksin kotona.
Alallani ei sijaisia saa, joten hankala sitä on pois olla.