Mitä kampaajalla pitäisi tehdä, että hiuksista saisi terveemmän näköiset?
Onko kampaajilla jotain kikkoja, miten tehdä kuivista hiuksista eloisammat? Mulla on luonnonkiharaa hiukan, joten on sellaiset kiillottomat jo senkin vuoksi. En värjää hiuksia ja vaikka nyt olen käyttänyt kosteuttavaa shampoota ja hoitoainetta, niin tuntuu, että hiukset ovat entistä kuivemmat ja katkeileekin kenties, kun on todella paljon lyhyttä pörröä päälaella.
Onko jotain kiillotusvärjäystä ilman värjääystä? :D Vai auttaisikohan joku kerran kampaajalla tehtävä syvähoito tms. tähän yhtään?
Kertokaa mitä tälle päälle voi tehdä! Tämä on mallia Anneli Auer, lyhyempi versio vain.
Kommentit (2)
Mielellään pitäisin edes hiukan tätä kiharaa/taipuisuutta, joten tuo suoristus saa vielä jäädä.
Mut noi tipat googlaan heti.
ap.
Oletko kokeillut silkkitippoja? Kokeile nettikauppoja tai kysy tuolla nimellä Hairstoressa.
Myös kampaajalla tehtävä CHI-silkkisuoritus voi auttaa (muista kuitenkin, että se on lämpökäsittely - ei saa polttaa karrelle tukkaa). Tällä hiuksista tulee kiiltävät ja suorat, joten jos kuitenkin luonnonkiharuus toiveena, tämä ei ehkä paras.
Huuhtele hiukset pesun jälkeen aina viileällä vedellä. Pesussa kannattaa muutenkin käyttää mahdollisimman haaleaa vettä.