Aikuinen lapsi ja kotityöt
Nyt on pakko avautua.
Onko teillä aikuisia lapsia, jotka eivät tee kotona MITÄÄN kotitöitä?
Meillä 19-vuotias asuu kotona, lisäksi on 4-vuotias pikkusisar.
Tämä 19-vuotias valmistui keväällä ammattiin ja on nyt kokopäivätyössä. Mutta ongelma on se, että hän ei osallistu millään tavalla esimerkiksi siivoukseen. On myös tehnyt selväksi, että ei hoida koskaan pikkusisartaan, jos pyytää hetken katsomaan niin huutoa tulee. Ei vie edes roskapussia, ei mitään.
Tässä hiljattain ilmoitti, että aikoo asua kotona ensi kevääseen saakka ja panee kaikki rahansa säästöön pahan päivän varalle, että voi muuttaa jne. Aikoo kerätä n. kymppitonnin. Tämä on sinänsä minulle OK. Rahaa emme pyydä häneltä mistään. On sitä vastoin neidile ostettu ihan hyvä vm. -04 auto, jonka kulut bensaa lukuunottamatta maksamme. Laitoin hänet hiljattain maksamaan omat puhelinlaskunsa.
Tuli vain tämä nyt mieleen, kun äsken tulin töistä ja neiti makaa sohvalla. Olisi voinut tyhjentää edes tiskikoneen ja tiskipöydälle oli vain kasattu tiskiä. Kiva alkaa työpäivän jälkeen hommiin tästä, kun toinen on lomalla koko viikon.
Olemme uusperhe, aikuinen lapsi on mieheni. On aina asunut isänsä kanssa. Minä tulin kuvioihin lapsen ollessa teini-ikäinen. Välimme ovat muuten todella hyvät. Alan vain tuntemaan itseni piiaksi.
Turha kai edes, kysyä, että miten muilla?
Kommentit (10)
oli lapset sit sun , mun tai yhteiset, niin KAIKKI OSALLISTUVA YHTEISEN KODIN HOITOON !!!!!!!!!toki ikätasonsa mukaan.
jopa 4 vee korjaa omat lelunsa, pyyhkkii pölyjä jne jne
varsinkin kun KAIKKI ovat kodinulkopuolella töissä !!!
eli nyt välittömästi neitä niskasta kiinni ja kunnon keskustelt !! ja se ukkos ottakoon johdon asiassa.
eli joko neiti tekee osansa tai muuttaa omilleen HETI !!!
Ihan ensiksi juttelet miehesi kanssa ja sovitte teidän perheen pelisäännöt.
Ja sitten mies kertoo omalle tyttärelleen mitä kotona asuminen vaatii.
Jos käy töissä niin maksaa omat laskunsa... bensat,vakuutuksen,puhelimen,vaatteet ja biletys ym menot. Tyttö siivoaa ainakin oman huoneensa ja omat sotkunsa keittiöstä ym ja pesee omat pyykit.
Vuokraa tai ruokarahaa ehkä ei tarvitse maksaa jos teillä on raha-asiat ok.
Toivottavasti muuttaa keväällä, sillä samaan taloon ei kahta emäntää mahdu :)
Älä ole piika jos et halua olla! Ei tarvitse tietenkään riidellä mutta ole asiallisen jämäkkä.
Voin jossain määrin laskea itseni vielä aikuiseksi lapseksi, olen 21-vuotias ja muutin puolitoista vuotta sitten pois kotoa. Nykyään käyn taas vanhempieni luona viikottain tai jopa monta kertaa viikossa. Lähes joka kerta siivoan siellä, käyn jonkun puolesta kaupassa tms. Tämä siksi, että en ikinä kehtaisi mennä sinne vain syömään - äitini aina tuputtaa ruokaa - ja sitten jättää astioita lojumaan ja kaikkea ryjää perääni. Lisäksi käytän toistaiseksi vanhempieni autoa varsin vapaasti, joten koen siitäkin syystä, että jotain täytyy tehdä vastineeksi kun en mitään siitä autostakaan maksa.
Mä en ap passaisi aikuista ihmistä.
Tyhjentää ja täyttää astianpesukonetta muutaman kerran viikossa (muutkin lapset tekevät kerran viikossa vuoronsa) ja pesee omat pyykkinsä (joskus omaa pyykkiä koneellinen, joskus joukossa muidenkin pyykkejä ja joskus hänenkin pyykkejään muiden pyykkien joukossa).
Osallistuu "kuskaamiseen", siarusten viemistä harrastuksiin, junalle, kavereille jne. Saa käyttää melko vapaasti toista autoamme, osin kustantaa omat bensansa.
On ollut "lastenvahtina" siaruksille, kun me vanhemmat olemme olleet yötä pois kotoa. Muista lapsista nuorin on 10v.
Kannattaisi ottaa asia puheeksi miehesi kanssa. Ja sitten nuoren kanssa. Kotityöt ovat yhteisiä ja täysikäinen voi jo tehdä paljonkin niitä.
Jos kuollut, voi siitä kodista olla 50% tytön, jolloin joutuu kysymään, että maksatko vuokraa
Olen lammas, ja oma äitinikin on sanonut, että älä hyvä ihminen rupea... Mutta en osaa puhua asiasta. Kesällä yritin puhua miehen kanssa, mutta hänen vastauksensa oli, että JÄISIN TYÖELÄMÄSTÄ POIS! Hänen aikuisen lapsensa takia! (Hävettää sanoa tämä, mutta anonyyminä kehtaan näin sanoa). Sehän olisi ammatillinen itsemurha! Olen miestäni jonkun verran nuorempi ja ikäni alkaa vielä kuitenkin kolmosella.
Asetelma pääsi ehkä tähän siksi, että olin yhteisen nelivuotiaan tyttömme takia hoitovapaalla kolme vuotta ja tuona aikana luonnollisesti tein KAIKKI kodin sisähommat kukkien kastelua lukuun ottamatta (mieheni hitaa sen). Työelämään palattuani aikuinen neiti olettaa, että minä teen edelleen kaiken.
Mieheltä en näitä "arjenpyöritys"hommia edes vaadi, koska hänellä on todella vaativa ja aikavievä työ, ja hän kantaa rahan tulosta päävastuun aivan ylivoimaisesti. Lisäksi hän hoitaa kaikki pihatyöt kesät talvet.
Mutta tämä asia on nyt alkanut minua nyppimään, että miten joku voi olla aivan täysi vapaamatkustaja, kun kuitenkin talon yhteisiä tiloja käyttää.
Neiti kyllä siivoaa oman huoneensa mutta imuri ei kyllä kynnyksen yli tule. Pesee myös omat pyykkinsä. Ja kustantaa vaatteensa ja meikkinsä myös itse. Mutta on pitänyt aivan itsestään selvyytenä isänsä kustantavan ajokortit, kaiken maailman hotellimatkat ja risteilyt. Sama kai se minulle jos mies kustantaa mutta tämä kotityöasia kuuluu minullekin.
Tämä myös soittaa minulle ja TILAA rokaa joskus. Tuo ruokapuoli myös, kaapissa ei ole sitä eikä tätä, ja mitä on ruokaa jne, tällaista kyselyä saan kuunnella. Ja mitä tuohon nyt voi sanoa ja kiemurrella, kun toinen soittaa ja kysyy että onko mitä ruokaa? Tulee todella syyllinen olo, jos en ole joka päivä laittanut. Nykyään neiti on kyllä jo oppinut, laittaa joskus jotain (einestä) itsekin ja jättää sotkut pöydälle.
Kiirepäivinä minulle ja muulle perheelle kelpaa hätätapauksessa myös Finduksen valmisteet (hyi minua, mutta lähes aina laitan kunnon kotiruokaa) mutta niitäkään neiti ei kuulemma "saata" syödä.
Tuntuu, että kyllähän tuo osaisi jotain tehdäkin, mutta äitini sanoo, että tässä on jo jotakin tahallisuutta ja pirullisuuttakin mukana. Ajatteleekohan, että kun isänsä on suurituloisempi ja varakkaampi, niin minä san sitten olla piikana. Mutta kun kykyni mukaan osallistun perheen elatuksen kuitenkin, en makaa minään edustusrouvana päiviä kotona :(
Huoh, tunnen itseni aika tyhmäksi välillä... :/
Jos kuollut, voi siitä kodista olla 50% tytön, jolloin joutuu kysymään, että maksatko vuokraa
Meillä vanhempi lapsista opetteli ja teki ihan kaikkea siitäkin syystä, että ei olisi ihan kädetön itsekseen asuessaan. Mielellään poika tekikin hommia ja hyvin oppi.
Nuoremman pojan koulutus alkaa ensi keväänä armeijan jälkeen. Siinä voi olla enemmän haastetta, poika on hieman laiskempi ja unohtelee helposti. Ainakin nyt hän tajuaa, mistä koko hommassa on kyse.
Ap:n tapauksessa tekisin työjärjestyksen, johon on merkitty joka päivälle hommia. Tytöltä voi kysyä mielipidettä, mitä hän haluaa tehdä. Vai joko teillä on jo kokeiltu tätä?
Jos kuollut, voi siitä kodista olla 50% tytön, jolloin joutuu kysymään, että maksatko vuokraa
Tytön äiti ja isä ovat eronneet neidin ollessa alle kouluikäinen jo, ja äiti ei ole kuollut. Lapsi jäi isälle asumaan, koska äiti kirjaimellisesti otti hatkat. Väsyi kai kotirouvana oloon, kun oli nimittäin kotirouva vuosikaudet... On tavannut kuitenkin neitiä säännöllisesti ja tapaavat edelleen, välit sinnepäin ovat hyvät (Tämä neidin äiti on ollut tämän yhteisen pikkutyttömme merkkipäivilläkin, minä pidän tätä vain asiallisena toimintana ja itse hänet aina olen kutsunutkin). Osituksen tekivät erotessaan, jolloin tytön äiti sai puolet miehen silloisista rahoista. Eli neidillä ei ole mitään omistusosuutta taloon.
Minä sen sijaan omistan talosta vähemmistöosuuden, mutta osuuden kuitenkin. Ja olemme avioliitossa.
Kuvittelin aina, että tässä voisi olla sellainen sanaton YYA-sopimus, että kaikki hyötyisivät toisistaan. Minusta olisi myös pikkutyttöni kannalta hyvä, jos talossa olisi useampi aikuinen. Ei tosiaan haittaisi, vaikka asuisi kotona vielä vaikka 5 vuotta jos edes jotakin tekisi. Mutta kun ei homma kai sitten toimi, niin taitaa olla pitkä passausvuosi edessä :/
Meillä yhteiset lapset, ´kaikki osallistuvat kotitöihin ikänsä mukaan. 18-v vie roskat, tyhjentää astianpesukoneen, laittaa ruokaa sovituilla vuoroilla, kuten myös vie koiran ulos. Minä pesen pyykit, lapset tekee aika paljon ruokaa, siis myös nuoremmat.
Autoa meillä ei ole lapsille kyllä varaa ostaa :(. Jos haluavat ajokortin ja auton, saavat itse säästää rahat kesätöistään niihin.