Niin, voiko kuukautisten aikana tulla raskaaksi?
Kommentit (3)
lähipäivinä.
Normaalistihan ovis on siis n. 14 pv ennen seuraavia kuukautisia, mutta joskus kroppa ei toimi oppikirjojen mukaan ja silloin ovulaatio voi olla joko "väärään" aikaan tai joskus voi olla jopa kaksi ovulaatiota samassa kierrossa. Tästä johtuen kuukautisten aikanakin harrastetusta seksistä voi tulla raskaaksi, vaikka tietysti todennäköisyys on paljon pienempi kuin muuten.
Ongelmahan on paitsi se, että ovulaation pitää olla muutaman päivän sisällä yhdynnästä, myös se että kohdunseinämän pitää olla tarpeeksi vastaanottavainen jotta hedelmöittynyt alkio voi kiinnittyä siihen. Yleensä kuukautisten jälkeen kohdunseinämä paksuuntuu pikkuhiljaa ja tulee tällä tavalla paremmaksi paikaksi kiinnittyä, mutta kyllä se pikkuinen joskus voi tarrata ohueenkin seinämään :)
sen lisäksi siittiöt voivat elää joskus todella pitkäänkin, useita päiviä. Nämä kaikki yhdessä ja "yllätysvauva" on tulollaan :)
on ainakin saanut alkunsa niin. Tiedä sitten onko ajat muuttuneet, kun tuosta on kuitenkin jo 30 vuotta ;) Muita en tiedä, mutta eiköhän niitä ole.