Onko kokeneita kissojen omistajia paikalla?
Meidän toisella kissalla todettiin torstaina korvapunkkeja, ilmeisesti saanut kylässä olleilta hoitokissoilta. Ell antoi loishäädön ja puhdisti korvan. Neuvoi vielä kotona käytettäväksi korvahuuhdetta, jolla kuolleet punkit voi korvasta poistaa.
kuinka nopeasti punkkien tulo korvista pitäisi loppua? Tuntuu, että korvat ovat joka päivä samannäköiset, voisiko olla, että punkit eivät kuolleet yhteen loishäätöön, vaikka ell sanoi että 99,9% tapauksista yksi hoitokerta riittää.
Isompi ongelma on oikeastaan kissan itsensä reagointi tähän. Vaikuttaa hiukan masentuneelta ja väsyneeltä aina korvapuhdistuksen jälkeen. taitaa hävettää ja suututtaa pikkuista. Toinen kissa on alkanut välttelemään, eivätkä ne enää nuku vierekkäin. Ilmeisesti korvahuuhteesta tulevan hajun takia kissa haisee oudolle ja toinen siis vierastaa. :(
Kiitos jos jaksoit lukea ja jopa antaa vinkkejä ja neuvoja!
Kommentit (3)
Toivottavasti punkit lähtee, eikä ole enää masentunut. Joo, tosiaan se toinenkin kisuli pitää lääkitä.
Se asia onneksi kunnossa! Milloin sen toisen loishäädän voi/pitää laittaa?
oon yrittänyt pitää kissaa hyvänä ja annan hiukan enemmän nameja ja suosikkiruokaa.
toinenkin kissa sen punkkihäädön, veisin uudestaan ell jos "tavaran"tulo korvista ei lopu. Yleensä pitkittynyt korvan puhdistustarve kertoo siitä että punkit ovat asustelleet korvassa pidempään/isompi määrä.