Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsella oppimisvaikeuksia, kova pala vanhemmille.

Vierailija
28.02.2012 |

Onko täällä kellään kokemuksia oman lapsen oppimisvaikeuksista? Meidän 5-luokkalaisella on ollut enemmän tai vähemmän vaikeaa jo eskarista asti, mutta tänä vuonna ongelmat ovat ihan räjähtäneet käsiin :(



Nyt mietitään luokan kertaamista tai HOJKS:a muutamaan aineeseen. Meitä vanhempia tämä asia huolestuttaa, surettaa ja itkettää. En voi itselleni mitään, vaan vertaan väkisinkin lastani ikätovereihin, joilla koulu menee mukavasti. Miten tämän asian voisi vain hyväksyä?

Kommentit (45)

Vierailija
1/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kertaa kakkosta, koska lukeminen onnetonta ja kirjoitus vielä pahempaa. Matikka on onneksi helppoa ja se pitää myös lapsen itsetunnon varmasti korkeammalla kuin, että kaikki mättäis.



Luulen, että oli helpompi ratkaisu tämä, että kertaa kakkosen kuin että joutuis vitosen kertaamaan. Kavereiden kanssa ei ole ollut ongelmaa. Samat kaverit kotona ko vuosi sitten ja koulussa uudet ja vanhat.



Asia oli lapselle helpompi kuin meille aikuisille.

Vierailija
2/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

hanki ammattiapua. Jos et pysty hyväksymään, otat asian jotenkin liikaa itseesi. Miksi ei lapsi saa olla juuri sellainen kuin on? Mitä pelkäät? Että ei menesty elämässään? Että on onneton tulevaisuudessa? Että sitä kiusataan kaveriporukassa? Vai että nyt ihmisten mielikuva sun perheestä ei olekaan niin hyvä kuin ajattelit...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja suosittelen lapsen tutkituttamista, kannattaa todella hakea apua ja tukea, paljon on tehtävissä. Mikä on oppimisvaikeuksien takana, tarkkaavaisuushäiriö, hahmotushäiriö, missä ongelmat ilmenee, keskittymisessä jne. Nyt apua hakemaan. Netistäkin saa tietoa, googleta erityislapsi, foorumi jne. että pääsette alkuun.

Vierailija
4/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa lapsi saa edetä omaa tahtiaan ilman paineita? Ajattele, miltä lapsestasi tuntuu tulla leimatuksi "ongelmalapseksi". Sitä hän ei ole, vaan ei ole valmis etenemään normikoulussa vaadittua tahtia.

Vierailija
5/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten laaja-alaisesti niitä oppimisvaikeuksia on...musta se ei vaan ole mikään "kuolemantuomio", oikealla avulla ja tuella lapsi oppii kyllä. Mutta paljon siis vaikuttaa koulun/kodin yhteistyö, saako lapsi muita tukitoimia, terapiaa tms.



Ole onnellinen muuten perusterveestä lapsestasi! Näitä erilaisia oppimiseen liittyviä vaikeuksia on niin monella nykyään että ei siitä kannata turhaa surua elämäänsä tuoda. Lopeta muiden vertailu ja rakasta lastasi vielä hieman enemmän! Kehu ja kannusta ja auta häntä saamaan vahva itsetunto. Se kantaa pitkälle loppujen lopuksi.

Vierailija
6/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mun neuvo onkin, että ÄLÄ IHMESSÄ VAIN HYVÄKSY!



Kun kyse on kapea-alaisesta oppimisvaikeudesta (lukivaikeus, hahmottamishäiriö, matematiikan vaikeus, keskittymisvaikeus) se EI oppimisvaikeus ole asia, joka pitää hyväksyä. Se on asia jonka voi ja joka useimmiten pitäää voittaa. Voittaminen tarkoittaa vaivannäköä, ja usein terapiaa tai kuntoutusta, mutta se on voitettavissa, koska kyse on kapea-alaisesta ongelmasta, joka estää lasta saamasta älyänsä kokonaan käyttöön. Pitää vain etsiä sellainen oppimistyyli, joka tälle lapselle sopii. Lue esim lukiheron sivuja ja googlettele asiasta.



Toisiin ja toisten helppoon koulunkäyntiin vartaaminen on kuitenkin tyhmää. Tottakai niillä on helpompaa, joiden oppimistyyli sattuu olemaan se, jota koulussakin tuetaan - mutta ei se tarkoita lapsen kohtalon tai tulevaisuuden kannalta yhtään mitään, jos te vain hoidate asian (eli oppimisen) itse.



Laaja-alaiset oppimisvaikeudet on sitten toinen asia, joka voi kuvastaa myös vanhanaikaisesti sanottuna heikkolahjaisuutta, siis sitä, että taustalla ei ole älyä, jonka voisi oikealla tavalla saada käyttöön. T°llòin hyvàksyntàà tarvitaan, mutta silti tarvitaan myòs vaivannàkòà ja rajojen testailua, jotta lapsi saa kasvaessaan kàyttòònsà kaiken sen kapasiteetin, jota hànellà kuitekin on.



Henkilòkohtaisesti suosittelen luokan kertaamista muieluummin kuin hojksaamista. Koulu pààsee hoijksaamalla helpommalla ja suosittelee sità, "koska lapsi turhautuu kerrastessaan". Nàin ei vàlttàmàttà ole, jos toisella kertaa tajuaa sen mità ekalla kertaa ei tajunnut. Toiseksi koulussa pelàtààn, ettà oppivelvollisuus jàà kesken jos huonosti pàrjààvà nuori tàyttàà 16 ennen 9-luokan pààttymistà (kuten luokalle jààdessà kày), mutta sehàèn taas on kiini siità, millaisen arvomaaliman te lapselle sità ennen luotte. Ja ehkei hàn enàà siinà vaiheessa olekaan niin huonosti pàrjààvà...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomaamatta. Siitä on seurannut monenlaisia oppimisvaikeuksia. Jos lapsi ei ole koskaan käynyt kunnollisessa näöntarkastuksessa, suosittelen tekemään sen pikimmiten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

käy erityisluokkaa. Ei ongelmia. Aluksi otti koville, siis minulle, mutta nyt ajan kanssa asia on ok. Lisäks tietty helpottaa että 2 muuta lasta ovat ns."normaaleja". Helposti sitä syyllistää itsensä, vaikka siitä eivät oppimisongelmat todellakaan synny!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsitykset oppimisvaikeuksien syistä vaihtelevat lähteestä toiseen. Joidenkin ongelmien voidaan osoittaa olevan selvästi perinnöllisiä, kun taas ympäristövaikutuksien merkityksestä on vaihtelevampia käsityksiä.



Oppimisvaikeuksien syyt ovat tuntemattomia, mutta niiden taustalla voi olla esimerkiksi lievä aivovaurio, aivojen biokemiallinen epätasapaino, perimä tai tunne-elämän vaikeudet.



Oppimisen ongelmia voivat aiheuttaa myös huono kuulo tai näkö tai heikko opiskelumotivaatio. !!!





Koulunkäynnin alkuvuosina oppimisvaikeuksia arvellaan esiintyvän noin 5-20 %:lla ikäluokasta, mutta vain noin 3-5 %:lla lapsista oppimisvaikeuksien syyt ovat kehityksellisiä ja neurokognitiivisia. Oppimisvaikeuksien taustan selvittäminen on tärkeää, jotta voitaisiin tukea parhaalla mahdollisella tavalla oppilaan koulunkäyntiä.

Vierailija
12/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

itselläni aspergerlapsi ja jo päiväkotiaikaan jouduin käymään vastaavia tunteita läpi, joita sinä käyt nyt. On otettava omat tunteet vastaan ja hyväksyttävä ne ja hyväksyttävä lapsi ja edettävä, kuten nyt parhaaksi nähdään. Ei ole täydellistä meilläkään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän joulukuussa syntynyt poika oli liian lapsellinen kouluun mennessään ja kaikki tuntui vaikealta. Alkuun meni kirjaimet väärinpäin, kirjoittaminen oli tosi hidasta jne. Mietittiin luokan kertaamista, mutta vasta 3. luokan jälkeen se todella tehtiin - ja ongelmat hävisivät saman tien! Kokeista tulee kiitettäviä (paitsi jos on unohtanut kokeet kokonaan eikä muista lukea). Ehdin epäillä jo lukihäiriötä ym. oppimisvaikeuksia, mutta niitä ei sitten ollutkaan, poika oli vain kehitykseltään ehkä juuri sen puoli vuotta jäljessä, ettei pysynyt vanhempien luokkakavereidensa tahdissa mukana. Tilanne korjautui kun pääsi enemmän omanikäisten luokkaan. Luki- ym. erityisvaikeuksiin luokan kertaus taas tietääkseni ei auta, vaan tarvitaan erityisopettajan, toimitaterapeutin tms. apua. Olette varmaan selvittäneetkin jo erityisopen kanssa kummasta on kyse?

Vierailija
14/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkään ihan hirveästi sitä, löytääkö lapseni ikinä paikkaa tässä yhteiskunnassa. Ongelmat ovat toiminnanohjauksen ja tarkkaavaisuuden alueella. Englanti ja matematiikka obat vaikeimmat aineet. Tiedostan kyllä, että itsetunnon vahvistaminen olisi lapselle todella tärkeää. Mutta miten sen saa vahvistumaan kun koulusta tulee päivittäin negatiivista palautetta?



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun tulee samata asiat uudestaan, eikä tarvitse niin kovasti jaksaa keskittyä että saa hyviä numeroita? Ainakin meidän pojalla se auttoi, asenne muuttui siitä "ei kannata lukea kun huonosti menee kuitenkin" väitteestä siihen että "ei minun tarvitse lukea kun osaan muutenkin!". Eli edelleenkään lukeminen ei juuri kiinnosta, mutta poika jaksaa nyt jo vähän nähdä vaivaa ja se riittää kun asiat eivät ole enää kovin vaikeita.



nro 14

Vierailija
16/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että mikä nyt tosiaan olisi oikea ratkaisu koko pojan elämän kannalta. Suhde opettajaan ei ole paras mahdollinen, hän kokee että neuvon häntä liikaa, jos yritän pyytää tukea lapseni oppimiselle :(



Mutta kiitos kovasti näistä kommenteista ja tsemppiä kaikille kohtalotovereille.

Vierailija
17/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkään ihan hirveästi sitä, löytääkö lapseni ikinä paikkaa tässä yhteiskunnassa. Ongelmat ovat toiminnanohjauksen ja tarkkaavaisuuden alueella. Englanti ja matematiikka obat vaikeimmat aineet. Tiedostan kyllä, että itsetunnon vahvistaminen olisi lapselle todella tärkeää. Mutta miten sen saa vahvistumaan kun koulusta tulee päivittäin negatiivista palautetta? ap

mun lapsella on laaja-alaisia vaikeuksia ja vaihtaisin heti osia kanssasi jos voisin :) Koita ajatella niin että lapsesi polulla on vain muutama mutka enemmän kuin ehkä aluksi huomasit. Ei tarkoita ettei hän pääsisi "perille".

Mikä on lapsen paikka maailmassa?? Kaikkein tärkeintä on kuitenkin se että lapsi löytää onnen. Miksei ilman matikan ja englannin vahvoja taitoja voisi löytää onnea?

Vahvista lapsesi hyviä puolia, taitoja jotka tuottavat hänelle hyvää mieltä ja onnistumisen kokemuksia. Pidä huoli siitä että "terapoinnin ja kuntouksen" rooli lapsesi elämässä on vain tukeva, älkää upotko niihin. Elämä kun on oikeasti paaaaljon paljon muuta kuin koulunkäyntiä ja oppimista.

Vierailija
18/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kunhan vaan löytävät sen itseään kiinnostavan alan. Ei kaikkien tarvi lukutoukkia ollakaan.

Vierailija
19/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kohtalotoveri! Meillä 5-luokkalainen poika, jolla koulunkäynti takkuaa pahasti. Koulupsykologin tutkimuksissa käytiin pari vuotta sitten, ja sieltä saadussa psykologin (vaikeaselkoisessa) lausunnossa todettiin mm. hahmottamisongelmaa. Varsinaista diagnoosia ei ole. Eritysesti matikka ja englanti tuottavat vaikeuksia sekä äidinkieli. Koulunkäynti on ollut vaikeaa alusta asti. Keskittyminen on vaikeaa ja esim. kirkkaat valot, äänet ja muiden oppilaiden liikkuminen luokassa häiritsevät. Tällä hetkellä luokassa on avustaja ja siitä on ollut jonkin verran apua keskittymiseen. Matematiikassa on käytössä "helponnettu" versio kirjasta. Englannin kohdalla opettaja totesi, että jos se ei suosiolla suju, niin jätetään se vähemmälle huomiolle. Opettajan kanssa on ollut puhetta, että pienryhmä olisi pojallemme paras, mutta sitä mahdollisuutta ei nyt ole. Vasta yläasteella on mahdollista päästä ns.erityisluokkaan.



Koulumenestys on pojalla heikko, ja se tietysti harmittaa sekä poikaa että vanhempia. Emme tee siitä numeroa, mutta toki kannustamme yrittämään parhaansa. Olemme yrittäneet kannustaa poikaa niissä asioissa mitä hän osaa hyvin. En itse enää tätä asiaa mieti paljonkaan, mutta toki välillä tulee mieleen, että miten poika tulee pärjäämään jatko-opinnoissa ja elämässä yleensäkin. Todennäköisesti poika tulee valitsemaan sellaisen ammatin, mihin ei ns. lukupäätä tarvitse, on osoittanut omaavansa sen verran käytännöllisiä taitoja. Tykkää esim. korjailla ja rassailla pyöriä ja muita kulkupelejä. :)



Vierailija
20/45 |
28.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse syötän oppimisvaikeuksista kärsivälle lapselle eye q kalaöljyjä ja oppiminen parantunut niiden ansiosta huimasti.



onko lapsi muuten terve? allergiaa, astmaa? miten nukkuu? uniapneaa?



onko lapsella ollut kyseisissä aineissa koko ajan samat opet?

itsellä kokemusta, että eri opekin voi vaikuttaa sioihin tooosi paljon. yksi lapsistani ei pärjännyt enkussa ollenkaan kunnes ope jäi eläkkeelle ja tuli uusi ope. nyt totarissa on enkku 10! lapsi edelleen rauhaton enkun tunnilla mutta johtuu lähinnä turhautuneisuudesta, osaa tosi hyvin ja on open mielestä liian fiksu.



valitettavasti myös henkilökemiat vaikuttavat siihen minkälaisena oppijana opettajat lastasi pitävät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi viisi