Mikä tekee nimistä Akiliina ja Petriina jne tytön nimen?
Saisko niitä antaa muodossa Petri-Ina tai Aki Liina? Onko pojille vastaavia? Marjaerkki tai Mariantero ei varmaan mee läpi..
Kommentit (12)
Akuliina Saarikoski ei oikein tykänny ja nyt hään on Atlas Saarikoski.
Julia, Maria ja melkein kaikki muutkin... Lisätty vaan toi surkea naisennimeä merkkaava a loppuun us-päätteen tilalle!
Monet nimet ovat alun perin sukupuolettomia, mutta sitten vakiintuvat miehen tai naisen nimiksi. Tosin edelleen on nimiä, jotka käyvät molemmille, esim. Vieno tai Lahja.
-ina-päätteiset nimet ovat perinteisesti olleet Suomessa naisten nimiä, ne ovat lainanimiä muista kielistä, esim. Pauliné.
Esimerkkisi Akuliina on hyvinkin vanha, ortodiksinen nimi. (Muistaakseni.)
Henriikka, Fredriikka...
Mut akiliina??
Julia, Maria ja melkein kaikki muutkin... Lisätty vaan toi surkea naisennimeä merkkaava a loppuun us-päätteen tilalle!
Ihan vain tiedoksi, että nuo "surkeat" päätteet tulevat latinan feminiinistä ja maskuliinista.
mutta on se silti ihan väärin. Maria mikään naisen nimi ole!
mutta on se silti ihan väärin. Maria mikään naisen nimi ole!
Monissa maissa Maria ja Andra ovat sekä naisten että miesten käytössä. Latinalais-amerikkalaisissa maissa nimi voi olla Jesus Maria.
Mielestäni Villiina on omituisuudessaan kaiken huippu. Ei tiedä tuleeko villestä vai villistä, mistä?
En koskaan rankaisisi tytärtäni tuollaisella nimellä, koska paljon muitakin vaihtoehtoja on olemassa.
martti/martta terho/terhi pirkko/pirkka - ei mitään logiikkaa!
on selkee pojan nimi, vai?