Kaksioon asumaan pojan kanssa
Onko aivan hölmö ajatus muuttaa kaksioon 16v pojan kanssa, kun opiskelemme molemmat,poika ja äiti ja säästäisi aika paljon,jos kolmiota pienemmässä asuisimme. Hyvin olemme toimeen tulleet tähän asti.
Kommentit (6)
en ikinä nukkuisi missään helvetin vuodesohvassa. Sohva on sitten erikseen. Sänky voi olla vaikka 80-120cm leveä, on mulla ollut isossa olkkarissa parisänkykin joskus. Sohva on aina ollut 2 hengen, ja lisäksi nojatuoli. Ei sen sohvan tarvitse mikään valtava olla, mutta kyllä ihmisellä on oltava oikea sänky erikseen!
asumistukea saa kaksi 57 neliöön asti eli yhteiskunnan mielestä kaksiota enemmän ette tarvitse.
ja itse nukun olohuoneessa sohvalla.
Mekin asutaan noin. Tytöllä oma huone ja minä nukun olohuoneessa.
olohuoneessa. Nykyisestä parivuoteesta pitää luopua ja hankkia varmaankin vuodesohva.
ap
Mulla on alkovi olohuoneessa, jossa sänkyni. Aiemmin 2 lapselle oli molemmilla omat huoneet, ja nukuin silloinkin olkkarissa. Kolmio on aivan liian iso kahdelle, ja kaksioon mahtuu hyvin, kunhan se on tarpeeksi iso. Eli yli 50 neliötä-65 neliötä. Kävimme katsomassa myös pienempiä kaksioita ja tajuttiin, ettei tulisi mitään, törmäiltäisiin vaan toisiimme jossain 45 neliössä. Nykyinen n. 60 neliötä on hyvä, ja alkovi iso plussa. Normiolohuonekin käy, ja teinillä oma rauha omassa huoneesaan.