Löytyykö rakentamista suunnittelevia tai hiljattain aloittaneita/rakentaneita?
Me olemme kohtuullisen pitkään harkinneet projektia ja saattaa olla, että sen polkaisemme käyntiin Nummelaan tässä jossain vaiheessa. Tonttia emme ole vielä ostaneet, mutta valmiiksi katsottuna olisi ... tontin suuri miinus on melko epäedullinen perustettavuus, eli menisi joko paaluttamiseksi (jossa olemme harkinneet teräspaalutusta) tai sitten massiiviseksi maan vaihdoksi jolloin kellari olisi varmaan viisasta tehdä samalla. Onko kokemuksia tai näkemyksiä näistä vaihtoehdoista?
Varsinaisessa talon projektissa olemme harkinneet ' ulkoavalmisvaihtoehtoa' ja tekisimme joka tapauksessa kaikki sisätyöt, ulkomaalauksen ym. ulkoviimeistelyn itse. 1,5 kerrosta taloon ja kokonaisala varmaan n. 200 m2, muutamaa pohjavaihtoehtoa pyöritellään. Millaisia budjetteja teillä on ollut ja mitä talovalmistajia suosittelette kilpailuttamaan? Itse olemme miettineet kilpailuttaa Kastellin, Omatalon, Puutalon, Jetan ja ehkä Jukan. Emme välttämättä juuri täsmälleen ja sentilleen samaa taloa vaan heidän omista ratkaisusitaa mukaelmat joista tykkäisimme.
Mitä porsaanreikiä kannattaa varoa? Entä mitkä kustannuserät teitä ovat yllättäneet. Olemme selvittäneet kunnalistekniikan ja sähköliittymän kustannukset. LVI on vielä vähän hämärän peitossa, että mitä sille kannattaa budjetoida, koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla ... mitä vielä kannattaisi harkita ja mihin kustannukseen varautua?
Sähkäri löytyy kaveripiiristä mutta mitä tarvikkeille ja tekniikalle kannattaa budjetoida?
Mihin lämmitysjärjestelmään olette päätyneet ja miksi? Millä kustannuksilla? Kaukolämpö ei ole meille vaihtoehto, puulämmitystä tai pellettiä emme myöskään harkitse.
Se talon sisältä pinnoittaminen ja kalustaminen ja varustaminen on onneksi aika tuttua hommaa. Siinä toivon aikaa jäävän huolelliselle suunnittelulle. Mitä keittiö- ym. kalustefirmoja olette kilpailuttaneet? Mihin palveluun/laatuun ette ole olleet tyytyväisiä?
Tässä aika pitkä litania kysymyksiä ja kertokaa noviisille, jos unohtaa jotain asioita ihan tyystin edes kysellä :-) Toivottavasti poikisi keskustelua ja auttaisi muitakin tämä aloitus ...
Kommentit (17)
Hyvä ketju, toivottavasti muutkin innostuisi kirjottamaan. Meillä on tilanne tämä: viime syksynä ostimme tontin ja syksyllä tuli tie ja porakaivon poraus tontille. Talven projekti oli raivata puut ja sahauttaa ne ja nyt mies on laittanut ne taapeliin ja tekee parhaillaan katosta niille. Perustukset pitäis aloitella huhtikuussa, ollaan tietenkin ilmojen armoilla tässä asiassa. Kesäkuussa tulee Herralalta talopaketti, josta myös saimme vastaavan mestarin (ihmettelinkin ed.kirjoitusta tästä asiasta???). herralalla oli kallein talopaketti mutta siihen sisältyi huomattavsti enemmän kuin muilla (jukka -taloa mm, muita en muista mitä kipailutimme), säältä suojaan -paketti tulee meille, mies tekee mahd.paljon sisähommia itse. meille tulee myös 1.5 kerrosta n.190 neliötä. Budjetti meillä ois 220 000 e, mutta varaa on 250 000e asti. Nyt kilpailutamme keittiöitä, kodinkoneet ostimme raksa -messuilta, suosittelen! meillä on kai kallis maku, mitä nyt on kysellyt, niin meidän näköinen keittiö maksaisi 10 000, kun monet on saanut kymppitonnilla keittiön lisäksi kodinhoitohuoneen, 2 wc, makkareita... Nyt pitäis vaan miettiä että laittaako keittiöön niin paljon, kun ei ole hajuakaan mitä kokonaiskustannukset tulee olemaan jos keittiö on noin kallis. ja mies haluaa ehdottomasti kivitason, 5000 e :).
hauskaa puuhaa tähän asti, saa nähdä mitä tuleva vuosi tuo tullessaan.
yksi asia pisti silmään; tuo vastaava mestari talofirman puolesta. Olen täysin samaa mieltä siinä, että vastaava työnjohtaja ei saa olla missään tekemisissä/ kytköksissä talofirman kanssa. Vastaavan mestarin tulee todellakin olla jäävi ja toimia rakentajan/ rakennuttajan edunvalvojana. Aika vaikea kuvitella saavansa puolueetonta katsantaa asioihin, jos työnjohtaja, jonka pitäisi ajaa rakentajan asioita, on talofirman palkkalistalla.
Hyvästä valvojasta kannattaa maksaa ja todellakin pitää varmistaa, että on täysin puolueettomilta markkinoilta. Vastaavia mestareita löytyy esim. www.rkl.fi ja www.fise.fi
Ja niin on monella muullakin tutulla, jotka juuri rakentavat, joten ei kait se paljon ole? Jos on iso keittiö, laadukkaat koneet ym...
Vai kuinka teillä muilla?
Aikalailla samanlainen on talomme kuin teilläkin suunnitelmissa. Talomme on Lappli-talo ja voin suositella heiltäkin tarjousta pyytämään.
Talopakettien hintavertailua on Taavi Tavallisen vaikea jos ei ihan mahdotontakin tehdä, sisällöt eri valmistajilla on niin erilaiset vaikka samalla sisällöllä tarjouksen pyytäisikin, myyjillä tahtoo olla vähän valikoiva kuulo että tarjoavat kuitenkin jotain muuta kuin asiakas tahtoo. Suosittelisin palkkaamaan vastaavan mestarin heti ja käyttämään hänen ammattitaitoaan jo tarjousten pyytämisessä ja toimittajan valitsemisessa.
Etenkin kun teillä noissa toimittajissa olisi ainakin pre-cut ja pienelementtejä ja onko tuo Jetta-talo valmistalo?
Suurelementti toimitus sopisi todella hyvin tuollaiseen ulkoavalmis-toimitukseen, meillä meni vajaa 2kk, että talo oli ulkoa maalausta vaille valmista.
Toivottavasti ette laske ilmaiseksi tuota kaverin sähkötöiden tekemistä! Minusta on hävytöntä käyttää hyväkseen ilmaiseksi toisen ammatitaitoa. Meilläkin näitä " kavereita" aina ilmaantuu jostain siinä vaiheessa kun rakentamista suunnittelevat, muulloin heistä ei juuri kuulu. Kyllähän sitä vapaa-aikanaan voisi muutakin tehdä kuin töitä kaverin talolla kaljupääkahvi-palkalla vai miltä tuntuisi itsestä olla päivästä toiseen oman työpäivän jälkeen vielä samoissa hommissa ilman palkkaa. Sopikaa etukäteen miten korvaatte työn.
Muistan kuulleeni ettei Nummelassa saa laittaa maalämpöä (voin muistaa väärinkin) joten ei teille oikeistaan jäisi vaihtohdoksi kuin sähkö ja öljy
niin siis itse asiassa meilläkin tulee lähemmäs kahta tonnia keittiö, kymppiin kun sisältyi vaan kaapit. Lisäksi kun tulee kodinkoneet ja pöytätaso niin tulee tosiaan se 20 t e. Mikä muilla tän hetken rakentajilla on budjetti???
Ja tällä viikolla viimein muutetaan, juhuu! Tunne samoinkuvaamaton, mutta ei sitä vielä sisäistä.
Paljon oli jo hyviä vinkkejä rakentamiseen. Me rakennettiin hartiapankkina ja vaatii PALJON! Viime vuoteen mahtunut koko elämän kirjo ja läpikäyty tunneskaala on ollut melkoinen. Yleensä mies on raksalla enemmän ja nainen vähemmän, joten pitää kestää että kotityöt ja kaikki muu on lähes kokonaan toisen harteilla. Sen pitää vain sisäistää ja sietää. Olen itse pyrkinyt olla mahdollisimman paljon raksalla ja se sitten on tiennyt sitä että kotona on jäänyt kamala kaaos ja jatkuva pyykkivuori. Hermoja on kiristetty niin paljon että tämän vuoden jälkeen ei enää pikkuasiat hetkauta. Elämänkouluna rakentaminen on melkoisen hyvä prässi;) Itse olen kyllä nauttinut suunnattomasti käsillä tekemisestä, aika kuluu kuin siivillä. Vihjeenä, raskaaksi ei kannata raksavuotena hankkiutua saati sitten synnyttää.
Budjetti ei yleensä pidä, kandee laittaa vähän yläkanttiin. Meillä se ylittyi hiukan, mutta oli vähän tiedossa kun ajateltiin ostaa samalla auto samalla lainalla osittain.
Ahkeruutta ja ahkeruutta, raksaelämä on melkoista aherrusta ja työleiriä. Sohvalla ei kerkeä istumaan ja illlalla kaatuu puolikuolleena säänkyyn. Jotta olisi jotain muuta elämää, raksattomia vapaapäiviä on pakko pitää. Sosiaaliset suhteet jää heikoille, mutta tosiystävät ymmärtävät ja tulevat talkoisiin.
Kilpailuttaminen kannattaa...työlästä mutta palkitsevaa. Keittiöfirmoja ravasin läpi ja hintaero oli useita tonneja. Kaikki kalusteet koko huusholliin maksoi 8300e - mutta ne piti itse kasata. Valmisrunkoasennettuna ei olisi ollut järkevä ottaa kun niiden kasaaminen on aika yksinkertaista.
Onnea ja iloa rakentamiseen! Sitä myös saa, ei kaikki ole synkkää katastrofia:) Me ollaan koettu sitä paljon!
Monenmoista on edessä.
Perustuksiin en ota kantaa, kun en tiedä noista paalutuksista
Jos haluatte hyvin vertailla eri firmoja, tulisi tarjouspyynnöt kuitenkin tehdä samalle talomallille. Itse tein niin, että piirrätin yhdellä talofirmalla pohjan mukaellen heidän yhtä malliaan. Siitä pyysin sitten heiltä tarjouksen (ja myös muilta mutta sitä en tuonut julki missään ja peitin kaikki " todisteet" ). No, paketin otin kuitenkin tältä piirtäjäfirmalta eli Jukalta. Olin tyytyväinen kokonaispalveluun ja toimitussisältöön. Kilpailuttaa kuitenkin kannattaa, niin sain laskettua myös Jukan hintaa alkuperäisestä tarjouksesta.
Minun mielestä rakennusprojekti kannattaa koostaa selkeiksi urakoiksi. Jos on YHTÄÄN epävarma, osaako tai ehtiikö itse tehdä jotain, on parempi olla projektin aikana yhteysmies, tavaranhankkija, piälysmies, siivooja ja tienata rahaa. Siinä on nimittäin melkoinen savotta saada hitsautumaan yhteen eri tahojen aikataulut, ettei kukaan joudu toista odottelemaan ja projekti sen takia viivästy. Rakentaminen kannattaa jättää useissa asioissa ammattilaisille.
Etsikää varmasti hyvät apumiehet, urakoitsijat, timpurit ja vastaava työnjohtaja. Niissä säästätte rahaa ja hermoja. Mieluummin vaikka siirtäkää projektia, jos hyvä työmies on vapaa vasta seuraavana kesänä.
Kun itse sovin rakennusprojektia vuoden päähän, varasin saman tien timpurin ja muurarin. Muurarilla oli vuoden päähän muutama viikko vapaata! Timpurin sain napattua toisen nenän edestä. Vuosi ennen projektin alkua (olin saanut talofirmalta jo tarpeelliset piirustukset) teetin kalustekuvat, pyysin tarjoukset ja tein sopimuksen. Teetetin sähkösuunnitelman ja lvi-suunnitelman ja urakat sovin ½ vuotta ennen projektin alkua. Säästin isot rahat siinäkin, koska hinnat ehtivät tuona ainakin nousta. Niin ja säästin aika paljon hermoja.
Loppukaneettina vielä, että rakennutin talon naisena yksin, kahden lapsen kanssa. Siksi myös tuo perusteellinen etukäteisvalmistelu.
Budjetista vielä: LVI-urakan hinta on yleensä järkyttävän suuri (meillä vesikiertoinen lattialämmitys, lämmöntuottona Tehowatti-sähkökattila mutta mahd. siis siirtyä maalämpöön ilman talon sisäpuolisia töitä, jos tarvis tulisi). Kun muutenkin tekee selkeitä kokonaisuuksia urakoista, voi loppusummaa ehkä hahmottaa. Yksi suuri tekijä budjetissa ovat myös perustukset maanvaihtoineen ym. Tuon kokoisella talolla kuin teillä ja vaikealla perustuksella en ole ollenkaan varma riittääkö 250t budjetti. Muistakaa myös, että pienistä pisaroista tulee suuri virta. Meidän budjetti oli niukka, tiukka ja tarkka mutta kaikille se ei sovi. Meidän budjetti oli kuitenkin alle 100t.
Tulipa pitkä juttu mutta kun se sellainen rojekti joka ottaa niin paljon mutta niin paljon myös antaa.
Aiempi teksti oli vähän asian vierestä kun en kunnolla lukenut.
Meillä perustuksena tuulettuva alapohja. On kustannuksiltaan vähän suurempi kuin maavarainen, mutta oli järkevämpää ottaa se koska muuten maata olisi pitänyt kuskata paljon ja se maksaa myös hinajaa. Mutta ei tule ongelmaa radonin kanssa ja lämmitysmuoto voi vaihtaa tulevaisuudessa esim. maalämpöön kun on vesikiertoinen lattialämmitys. Mutta perustukset ja maarakennustyöt maksavat aika paljon. Meinattiin ensin teettää seulkopuolisilla mutta saatiin niin korkeita työtajoushintoja liikkuen 7000-95000e paikkeilla että mies siitä järkyttyneenä uhrasi kesälomansa ja teki ne itse. Hirveä työ siinä oli kun tuli kiire, mutta tosi naftisti saatin tehtyä. Oli 7 varvia helteillä muurattavana, mutta pedanttina onnistui tehdä ne millilleen suoraan. Karkeasti arvioiden perustuksiin ja maarakennustöihin meni 20 000e.
Toinen yllätys oli LVI- ja sähköjen korkea hinta, vaikka sukulaissuhteita. Esim. vain yhden tukussa käynnin lasku pistorasioiden yms kanssa oli pelkästään 1600e. LVI-hommat kaikkineen maksoivat myös suunnilleen tuon 20 000e. Yhdessä perustusten kanssa ne muodostivat korkeimmat kulut sähkön kanssa.
Mutta ollaan myös huomattu miten pienistä puroista kasvaa iso virta. Joitakin saa halvemmalla ja joitakin kalliimmalla. Eri rautakauppojen ja nettikauppojen kiertämisellä säästää jonkun satasen. Ja nälkä kasvaa syödessä, sitä kummasti haluaa enemmän kuin alun perin ajatteli:)
Meille tuli vesikiertoinen lattialämmitys ja postoilmalämpöpumppu sekä varaava takka. Mielipiteitä siihen mikä on paras lämmitys on miljoonia. Tällä hetkellä alkukustannuksen ovat suurimmat maalämmöllä,mutta tulevaisuudessa se voi muuttua. Esim. Ruotsissa suurin osa taloista tehdään maalämmölle ja muutaman vuoden päästä veikkaan että myös Suomessa. Ehkä mekin vaihdamme sen siihen jossain vaiheessa, mutta nyt budjetti ei antanut periksi. Laskimme että poistoilmalämpöpumppu maksaa itsensä takaisin parissa vuodessa mutta se jää nähtäväksi.
Jos teette taloa paljon itse, näin jälkiviisaana ei kannata olla samaan aikaan töissä. Mieluummin jää virka- tai toimivapaalle kuin vetää itsensä piippuun tai riskeeraa terveytensä. Mun miehelle tuli rytmihäiriöitä ja on joutunut olla sairaslomalla, mut nyt raksan loputtua loppuivat.
Meille tuli Jukka-Talo. Kilpailutimme Lappli- ja Plania-talon. Jukka-Talon saimme halvimmalla ja oemme olleet siihen tyytyväisiä. Esim. Piirustukset ovat olleet todella hyvät ja selkeät. Talo asennettiin pienelementteinä ja muutaman äijän asennus oli muutamassa päivässä valmis siihen valmiuteen mistä jatkoimme. Ne asentajat olivat suomalaisia ja osaavia, siitä oli sitten helppo jatkaa.
Nämä kertomukset luettuani en voi kuin hymäillä kiitollisena ja helpottuneena, että valitsimme valmiskodin, jossa oman työn määrä on erittäin vähäinen ja kaikki rakennusmiehet maaurakoitsijaa lukuunottamatta tulevat samasta firmasta eikä niitä tarvitse erikseen hommailla/ sovitella aikatauluja.
Meidän budjetti ilman tonttia on 200 000¿ ja tähän kuuluu IHAN KAIKKI pihanlaitosta lähtien.
Onnea vaan kovasti teille, jotka puurratte rakennuksillanne itse, hattua nostan! Itselläni ei hermot ja terveys kestäisi, kun kärsin rytmihäiriöistä jo nyt =D
Onneksi on helpompikin tapa rakentaa!
kivitasot noin hirveästi? Vai onko joku erikoispaksuus tms? Meillä valkoista graniittia tasot 460+300+ saareke 100x120 ja yhteishinta asennettuna reikineen 2200¿.
Tilannekatsaus: Syksyllä kaadettiin puut, pintamaat kaivettu talvella tontilta, parin viikon päästä ois tarkotus päästä pohjatöihin. Tutun tuttu kaivurikuski kaivelee talon paikan ja aikas paljon muutakin. Rakennamme maalle ja tarvii tehdä itse kaivo ja jätevedenpuhdistamo. Lämpö maalämmöllä, vedetään putket maahan kun on vähän isompi tontti. Sähköt saimme viime viikolla, taukotupaa/pihakeittiötä rakenneltiin talkooporukalla viime viikonloppuna.
Meille tulee 180 asuinneliötä, 1,5 krs perinne puutalo-paketti Jetalta. Heinäkuun toka vika viikolla on toimitus ja itse tehdään perustukset ja jatketaan kun talofirma on saanu seinät ja aluskatteen valmiiksi. Jetta-talo on siis suur-elementti. Miehen kanssa kahestaan tehään (tai siis mies tekee, minä hoidan kodin ja paperihommat ;), putkihommat, maalämpö, lattialämmitys firmasta, sähköhommat sukulaiselta.Tarkoitus ois ens juhannukseen mennessä päästä muuttamaan, tehdään alakerta valmiiksi ja muutetaan sinne sitten.
Keittiöistä oli juttua, meillä tarjous puustellilta sis. keittiö kodinkoneineen ja khh:n kalusteet n.12 t euroa. (Hirveä hinta....mielestäni vaan niin ihanat kalusteet ja pohja yms. että muut edullisemmat tarjoukset hylättiin)
Ois kiva kuulla muidenkin jaksamisesta projekteissa. Meillä vielä niin alussa ettei varmaan olla tajuttu kuinka raskas vuosi on luvassa. Molemmat käydään töissä, lapsia yksi 4-vuotias. Toiveissa lisää mutta nyt taloprojektin ajan homma " jäissä" . Kertokaa muut raksaajat perhetilanteistanne ja miten ootte selvinny(siis ne jotka loppusuoralla).
" Vihjeenä, raskaaksi ei kannata raksavuotena hankkiutua saati sitten synnyttää. "
No jaa. Minä synnytin toisen lapsen rakennuksen ollessa perustusvaiheessa ja hengissä on selvitty, talo valmis ja muuttamaan päästiin 8kk kuluttua rakennuksen aloittamisesta.
Talo on harkkotalo, ei mikään paketti vaan ihan muuraamalla tehty ja oman työn osuus valtava.
Käytännössä minä olin lasten kanssa kotona (esikoinen 3v) ja mies teki taloa oman palkkatyönsä ohella, ulkopuolisella teetettiin muuraukset, rappaus, LVIS-työt ja katon asennus.
Parisuhde voi paremmin kuin koskaan, omasta asenteesta se on kiinni ja siitä, että molemmat puhaltaa yhteen hiileen sen unelman toteutumisessa. Jos vaimo nalkuttaa katkerana marttyyrina kotona, ei sitä rakentamista jaksa kukaan.
Pienten lasten kanssa rakentaminen ON rankkaa, mutta ei mahdotonta.
Ennemmin minä valitsen vuoden puristuksen ja saan tilavan, asianmukaisen kodin kuin asun vuokraluukussa ja kiroan kun ei ole khh-tiloja ym ;)
Meillä on rungonpystytysvaihe menossa ja hienosti on kaikki mennyt. Teemme lähestulkoon kaiken itse tai talkoilla (ainoastaan kaivuutyöt ammattilaisella sekä pari pikkuhommaa). Meillä useampi lapsi ja seuraavakin tulossa kohtapuoliin.
Täytyy myöntää että ihanaa aikaa on ollut perheen yhteisen haaveen toteuttaminen ainakin tähän saakka. Joten olen myös vahvasti sitä mieltä että se on ihan asenteesta kiinni kuinka rakennusaika menee. Välillä olemme koko perhe raksalla ja jos tiedetään että isännällä menee pitkään niin olen jäänyt kotiin lasten kanssa.
Parisuhdekin voi kokoajan paremmin.
Meille tulossa 1,5krs puutalo, 180m2, budjetti on tiukka, mutta rakennamme ensin alakerran ja jos rahaa jää niin jatkamme sitten muuton jälkeen yläkertaa.
Lämmityksen tulee todennäköisesti hoitamaan Ilma/vesi lämpöpumppu co2, eli vesikiertoinen lattialämmitys siis tulossa.
Heluna, EMO ja hutunkeittäjä? Pitikö budjetti ja jos ei, niin missä ylittyi? Teillä on kuitenkin aika isot talot niin kiinnostaa sikäli teidän budjetit. Jos arvioisitte budjetin ilman tonttia, omaa työtä ja talkootyönä tehtyjä töitä, millaiseksi budjetti muodostuisi?
Meillä tosiaan mennään vasta rungon parissa, mutta tähän saakka budjetti on alittunut hieman.
Budjetti ilman yläkertaa on 1600¿/neliö, mutta jos rakennamme yläkerran samalla, neliöhinta onkin sitten n.900¿, joten tiukkaa tulee varmaan tekemään jos yläkerrankin rakennamme.
Meillä on tavoitteena tavallinen peruskoti ilman sen suurempia yleellisyyksiä. Meillä tulee olemaan tarjouslaattaa yms.
Sijainti Uudellamaalla.
Teillä ei sitten ole ehkä pelkoa radonista, koska yleensähän se läpäisee rikkinäisen kallion tai soraharjun jos muistan oikein. Kannattaa kysellä kuitenkin. Meillä sitä on alueella ja tehtiin tuulettuva alapohja ryömintätilalla. Tosi hyvä ratkaisu, ei pelkoa kosteudesta rankkasateidenkaan takia ja maisemat sisältä ulos vain parantuivat, eikä ainakaan huonontanut talon ulkonäköä. Paaluttamisesta ei kokemusta.
Meillä suunnilleen saman kokoinen puutalo Lapplilta suurelementteinä, mutta omilla piirrustuksilla. Eli yksilöllistä saa myös talopakettifirmoilta, ei tarvitse lähteä pitkään tavaraan, niinkuin jotkut tuntuu yhä luulevan. Suurelementit käteviä, talo äkkiä sateelta suojaan ja mahd. vähän saumakohtia. Lapplin myyjä oli täällä paras ja asiantuntevin ja ei ollut ongelmia tehtaan kanssa meidän toiveiden toteuttamisissa.
Paikallinen Jukka-talo edustaja tarjoutui itse ! olemaan vastaavana mestarina ja hyvä ettei naurettu sitä ukkoa ulos toimistostaan! Vähän törkeä. Jos joku ei tiedä, vastaavan mestarin pitää olla jäävitön, jos (kun) jotain ongelmia talotehtaan toimitusten kanssa tulee. Hänen pitää olla ehdottomasti teidän rakentajien puolella, eikä missään nimessä mikään talomyyjän kaveri tai " luottohenkilö" !!!!!
Me kilpailutettiin muistaakseni Jukka-, Herrala-, Kannus- ja Lappli-talot ainakin omilla piirrustuksilla. Jotkut ei edes pystyneet toimittamaan näin syvällä rungolla taloa. Se rajasi heti. Kyllä talomyyjän pitää olla asiallinen ja asiansa osaava, mielellään rakennusalan kouluja käynyt.
Budjetti taisi vähän ylittyä, vaikka se on aina odotettavissa, ei kannata liian kireällä lähteä rakentamaan, aikataulussakin olisi hyvä olla jouston varaa. Me asuttiin vuokralla ennen talon valmistumista, ei ollut kiire siinäkään mielessä. Mutta meillä aika kallista tämä rakentaminen, kun jouduttiin tekemään oma porakaivo, maalämpökaivo ja tie tontille ym. Mutta kyllä kannatti, ei ole verhoille tarvetta... Tosin yhä on piha laittamatta ja autotalli, harmittaahan se, mutta on tässä eletty jo ihan täyttä elämää siitäkin huolimatta.
LVI-lasku yllätti suuruudellaan. Vesikiertoinen lattialämmitys yms.
Maalämpö kävi hyvin meidän kallioiselle tontille kaivona. Kaukolämpö - mikä se on :-) Ei vaan tule lähellekään. Pellettiä ja haketta harkittiin, mutta kyllähän maalämpö on huolettomin ja kun tässä on tarkoitus asua kaaaauuan. Kallishan se oli, pitäisi kaivaa niitä laskuja esiin kun ei enää muista ja hinnatkin on parissa vuodessa ehtineet kai muuttua. Toivottavasti on hintansa väärti. Hyvin on toiminut Thermian kone.
Ilmastointi kuivattaa minusta sisäilman talvella turhan alas (25%), mutta nykyään on kai jo koneita, joissa tämä asia on otettu huomioon. Kannattaa siis ottaa selvää siitä. Ei ole kiva kun iho kuivaa.
Keittiökalusteet tiesin jo ennen rakentamista mitkä haluan (useiden asuntomessujen kiertämisen tulosta). Huonoja myyjiä tuli vastaan valitettavasti hyvissäkin liikkeissä, myyjän ammattitaidosta kun on niin paljon kiinni. Itse olen yhdenlaisen suunnittelukoulutuksen saanut, niin kyllä sitä puolta pitäisi olla keittiömyyjilläkin edes vähän! Me teetettiin jo ennen talopkt:n viimeistä tilausvahvistusta hyvissä ajoin sisustussuunnittelijalla keittiö-ym kaapistokuvat valmiiksi, niillä oli sitten helppo kilpailuttaa keittiöfirmoja. Jotkut ei oikein tykänneet siitä - ok, vaihdettiin seuraavaan liikkeeseen.
Antoisaa se oli, rakentaminen. Kun tiesi että kohta se on ohi ;-) Messut, taloesittelyt, PRKK:n tilaisuudet ja lehdet, kaikki oppi kannattaa ottaa jo ennen rakentamista, pääsee helpommalla. Mies oli korvaamaton, lehmän hermoineen, teki kilpailutukset, opiskeli asioita lehdistä, netistä, kyselemällä ja taas kyselemällä. Sitä tein itsekin. Kannatti. Liian kiire ei sais olla ja kuitenkaan liikaa ei kannata pitkittääkään, sitten voi jo perhe olla liian kovilla. Tekee itselle, ei vieraille ja kiertelee mahd. paljon taloesittelyjä niin alkaa hahmottua mitä haluaa. Ei tyydy rautakaupan tarjontaan, tai taloesitteiden talotarjontaan, etsii tuotteita netistä. Hankkii luottomyyjän rautakaupasta ja hyvät alennukset niiden huimista katteista. Hyväksi kehuttu kirvesmies. Onnea. Pitää silmänsä auki koko ajan, itse huomasin jo pystytysvaiheessa aika mokan kattotuolissa, tulipahan korjattua. Ongelmia voi tulla missä vaiheessa tahansa, meillä oli ruoteet jo laitettu aluskatteen päälle, kun aluskatefirmasta tuli soitto, että heiltä on päässyt ulos erä aluskatetta, joka ei pidä vettä. Ei kun purkamaan, aluskatefirman miehet tuli tekemään. Onneksi ennen tiilikaton laittoa huomasivat. Kerran estin yhden tulipalon, kun " ammattimies" jätti ison raksalampun palamaan päin puuseinää. Oli jo savua ilmassa kun onneksi tuurilla satuin paikalle. Eli jäitä hattuun ja silmät auki. Vakuutukset kuntoon.