Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten teidän lapsilla ovat allergiat ilmenneet?

Vierailija
26.11.2011 |

Niin, eli miten? Millaisia oireita? mietin vain, kun meidän pojalla (5,5kk) naama lehahti punaiseksi, vasen silmä vähän turposi ja mikä pahinta, lapsi alkoi hysteerisesti itkemään kun söi ruusunmarja-päärynä sosetta. Siis päärynä ei voi olla, koska on pojan suuri "suosikki", eli hyväksi hedelmäksi havaittu. Ruusunmarjaa kokeilimme ensimmäisen kerran. Olisiko tämä allergiaa? En nyt toki sitä aio syöttää uudestaan, mutta mietin vain. Itku loppui, kun kokeilimme sitten kaapista pelkkää päärynää. Punoitus jäi mutta vähitellen iltaa myöden hävisi.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä on ollut todella monenlaisia allergiaoireita lapsilla refluksia, yöheräilyjä, ihottumia, pissavahinkoja jo kuivaksi oppineella, itkuisuutta, raivoamista jne.



Mitä tulee tuohon kuvaukseesi niin ensinnäkin minä kyllä kokeilisin uudestaan tuota ruusunmarjaa jos lapsella ei ole ennestään mitään allergioita. Antaisin vain ihan pikkasen määrän myöhemmin uusiksi tuota sosetta. Olisi hyvä tietää jos lapsella on allergioita. Parempi tietää kuin epäillä ja ihmetellä. Kannattaa myös lukea tuoteselosteet onko noissa soseissa muita eroja esim. tärkkelyksissä ?



Toinen mahdollinen selitys olisi että lapsi olisi vaikka pyyhkäissyt kädellään tuota sosetta vasempaan silmäänsä tai muuten rääpäissyt itse sitä ja itki siksi ja silmä turposi sen raapaisun/silmään joutuneen soseen takia ?



Onko lapsi itkuinen tai onko muita oireita tai ongelmia ?



t. Kolmen allergisen lapsen äiti

Vierailija
2/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta en usko sen nyt liittyvän ruokailuun. POika selkeästi kaipaa enemmän läheisyyttä (yritetään opettaa poikaa nukkumaan omassa sängyssään). Pojalla siis aiemmin ei ole mikään ruoka-aine reagoinut näin. Toki voi olla, että on silmäänsäki huitonut, mutta kun koko pää oli aivan punainen. Pojalla ei myöskään vatsa toimi. siis kakkii harvakseltaan ja itkun kera jokaikinen kerta.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutkimusten sekä omakohtaisten kokemusten perusteella reilu D-vitamiinin saanti auttaa allergioihin (ja jopa poistaa niitä). Kokeilkaa vaikka 2000-5000 IU (50-125 µg) päiväannoksella muutama kuukausi. Voi ottaa myös kuukauden annoksen kerrallaan (riippuen kuitenkin D-tuotteen muista aineista). Itseltäni lähti heinänuha (ja lähes kokonaan kissa-allergia + mahdollisesti pähkinäallergia) 5000 IU (125 µg) päiväannoksella.

Vierailija
4/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

toiselle refluksina, yöheräilynä ja ripulina ja toisella vain ripulina. Soijasta ja porkkanasta tuli ihottumaa (ei samantien, mutta samana päivänä).



Tuohon ummetukseen kannattaa kokeilla luumusosetta ja ehkäpä välttää banaania. Meillä on myös lapsi, jolla ei allergioita ollut vaan sitä vastoin maha kovalla (kakkasi kerran viikossa) ja avun toi luumupurkki päivässä (tai itse keitetty soseutettu kiisseli)

Vierailija
5/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai en tiedä sitten, että kuinka tolkuttomasti sitä pitäisi syöttää. Nyt on syöty luumusosetta 1purkki/päivä. ei tapahdu mitään! Näin ollut jo n. viikon. Banaania ja perunaa meillä vältetään, nuo selkeästi ummettavat poikaa.



Ummetus onkin se suurin ongelma mihin tarvitsisimme apua, mutta kukaan ei ota asiaa vakavissaan.



Ap

Vierailija
6/13 |
26.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Yöheräilyt ja ummetus voi kummatkin aiheutua myös allergioista. Siksi minusta kannattaisi kokeille tuo mahdollisen reaktion aiheuttanut sose uusiksi mutta tosi pienellä annostuksella. Jos taas tulee oireilua voit olla aika varma että teillä on vauvalla allergioita. Silloin voit perustellusti esittää myös lääkärille mietintään vaihtoehtoa että ummetuksen aiheuttaisi allergiat.



Meillä yksityinen allergialääkäri määräsi vauvalle jo aika pienenä Levolac - lääkettä ummetukseen. Kysy vaikka neuvolasta voisitko antaa sitä vauvallesi (Levolaciahan saa ihan ilman reseptiäkin mutta kannattaa varmistaa esim. neuvolasta tai apteekista että saako antaa ominpäin noin pienelle kuitenkaan).



Oletko kokeillut lapselle apteeksita ostettavaa mallasuutetta. Siiä oli iso apu yhdelle lapsellemme ummetuksen kanssa.



Jos allergiat mietityttää niin liity www.histamiini.com sivustolle. Sieltä löydät paljon vertaistukea ja esim. maidottomia reseptejä ym. jos niille on myöhemmin tarvtta.



t. kolmen allergisen lapsen äiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
27.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

punoitusta lahinnä peppuun ja taipeisiin ja vaippaihottumaa, lisäksi joskus punoittavia laikkuja lähinnä kasvoihin.

Vatsa meni löysälle ja kakka oli vihertävää.

Aiheuttajina mm. banaani, omena, päärynä, porkkana.

Vierailija
8/13 |
20.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä meille annettiin ihan jopa neuvolasta ohjeena antaa d-tippoja esim 7kerralla joka suositus on ollu vauvalla 5 ja tarvittaessa jos jonain päivinä unohtuu niin nostaa määrää...suomessa kuulemma liian vähällä D-vitamiinilla elellään..

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
20.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En antaisi lapselle enää tippaakaan mahdollisesti allergiaa aiheuttavaa ruokaa!! Meillä yksi lapsista on hyvin allerginen mm. raa'alle omenalle ja pienen pieni palanenkin syötynä aiheuttaa sairaalakeikan kun naama menee turvoksiin, huulet samoin ja kerran koko kroppa suusta haaroihin saakka. En todellakaan alkaisi leikkimään kotona mitään siedätyshoitoa "ihan vain kokeillakseen".. Olen varmaan ennenkin täällä samasta asiasta taistellut tuon kolmen allergisen lapsen äidin kanssa, joka taisi kerran olla ammatiltaan lääkärikin.. Kerro asiasta neuvolassa ap, älä leiki lapsesi hengellä.

Vierailija
10/13 |
20.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko siinä ruusumarja purkissa jotain muuta koska ruusunmarjalle harvemmin kukaan on allerginen. Voisiko olla joku muu? Läikistä tulee mieleen allergia. Titenkin on voinut olla purkki jossa on ollut mukana jotain mitä ei saa olla...maistoitko itse?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
20.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikelle voi olla allerginen. Näin sanoi lasten allergialääkäri. Meillä oltiin mustikalle (mille "kukaan" ei ole allerginen.

 

Meillä tuli nokkosihottumaa, turvotusta (ei hengitysteissä) ja kauhea ihottuma. Meillä arveluttavat kokeilut tehtiin neuvolassa.. :) Että otappa seuraavalla kerralla purkki mukaan. Sieltä löytyy piikki apuun. 

Vierailija
12/13 |
20.09.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mallasuute on tehokasta ummetukseen. Voi antaa jo vastasyntyeelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
06.12.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otatko vastuun jos ohjeesi mukainen annostus aiheuttaa esim syöpää...???