Mikä ammatti mielestäsi sopisi minulle jos (luonteenpiirrelista):
-pidän siitä, että töissä ei ole kahta samanlaista päivää
-en jaksa yksitoikkoista, rutiininomaista työtä (esim. kirjanpito), mielenkiinto ei pysy yllä
-olen perusluonteeltani ujo mutta pärjään kuitenkin ihmisten kanssa
-tykkään omistautua työlle, olen intohimoinen, kärsimätön, haluan oppia uutta, tykkään selvitellä asioita
-haluan, että työn jälki jotenkin "näkyy"
-pidän siitä, että työ on jotenkin merkityksellistä
Mitä työtä suosittelisit?
Kommentit (6)
Juristiksi, ilman muuta. Joko yrityspuolelle tai asianajotoimistoon.
Plussapuolella hyvä liksa:)
haluaisit jonkun vaativan ammatin, niin sitä varten pitäisi opiskella pitkään eli sietää paljon rutiininomaista työskentelyä. Mitä taitoja sinulla on?
haluaisit jonkun vaativan ammatin, niin sitä varten pitäisi opiskella pitkään eli sietää paljon rutiininomaista työskentelyä. Mitä taitoja sinulla on?
Mun mielestä en ole varsinaisesti hyvä missään. Jonkin verran on ihmistuntemusta. Olen ajatellut, että sellainen ammatti kuten kääntäjä olisi ihanaa hommaa, koska siinä pääsisi juuri leikkimään välillä sherlokkia ja miettimään sanojen merkityksiä. En kuitenkaan osaa mitään kieltä erinomaisesti, joten se on poissuljettua.
en voi väittää, ettenkö kestäisi rutiineja ollenkaan, niidenhän ympärillä elämä pyörii. Rutiinien sisälläkin tulee uusia asioita. Mutta siinä vaiheessa kun kaikki päivät alkaa tuntua samoilta eikä enää tiedä milloin oli eilen ja milloin toissapäivä, se on huono juttu enkä oikein näe, että jaksaisin sellaista vuosia.
ap
Tommosta se just on! Ei jaksa samanlaisia päiviä, ja rutiinit puuduttaa. Oppilaiden kans kyl pärjää.
Noista ei kumpikaan ole mun juttu.