Miatuvatko laktoositon maito ja tavallinen maito erilaiselle?
Itse en juo maitoa enkä tiedä aiheesta, mutta jotkut valittavat laktoosittoman maidon mausta.
Kommentit (17)
Ne tiiliskivenmuotoiset kestopurkit maistuu hirveän makealle.
Nopeammin pilaantuva ei niin makealle, mutta eron kyllä huomaa.
Nämä siis vähälaktoosisia maitoja. Täysin laktoosittomasta ei kokemuksia.
mutta entäs se täysin laktoositon?
Iskukuumennettu hyla-maito (joka säilyy huoneenlämmössäkin avaamattomana) maistuu makeammalle kuin tavallinen maito.
Nykyään kaupoista saa laktoosittoman maitojuoman nimellä kulkevia laktoosittomia maitoja, joiden maku ei ainakaan omasta mielestäni poikkea tavallisesta maidosta. Niitä pitää säilyttää kylmässä ja myydään maitohyllyssä tavismaitojen lähistöllä.
Laktoositon maito maistuu ihan normaalilta, mutta hyla-maito maistuu erilaiselta.
muukin maito, mutta jostain syystä Ingmanin laktoositon maito on jonkin verran makeampaa. Hyla-maidot ovat taas selvästi makeampia kaikki.
Kuten joku jo totesi, laktoositon maitojuoma ja tavallinen maito maistuvat keskenään samalta.
Vähälaktoosinen maito taas on makeaa eli maistuu makeutetulta maidolta.
Kuten joku jo totesi, laktoositon maitojuoma ja tavallinen maito maistuvat keskenään samalta. Vähälaktoosinen maito taas on makeaa eli maistuu makeutetulta maidolta.
Tavallisessa maidossa on ällöttävä maku ja haju, laktoositon paljon parempaa!
Minulla on pitkä kokemus tähän asiaan. Laktoositon ja tavallinen maito maistuvat ihan samalle sen avatun tölkin säilymisajan, joka kummallakin on vain 4pv kun avataan. Mutta kun tuo 4pv on ohi, vaikka 6pv avattuna, niin tavallisessa maidossa ei yleensä ole mitään vikaa. Mutta laktoosittomaan maitoon tulee joku aivan hirveä sivumaku.
Miksi kiinnostaa kun et juo maitoa.? Turha juttu.
Vierailija kirjoitti:
Iskukuumennettu hyla-maito (joka säilyy huoneenlämmössäkin avaamattomana) maistuu makeammalle kuin tavallinen maito.
Nykyään kaupoista saa laktoosittoman maitojuoman nimellä kulkevia laktoosittomia maitoja, joiden maku ei ainakaan omasta mielestäni poikkea tavallisesta maidosta. Niitä pitää säilyttää kylmässä ja myydään maitohyllyssä tavismaitojen lähistöllä.
Joissain maitojuomissa on selvä ero maussa. Se maistuu palaneelta
Laktoositon on makeaa . Monet käyttää kookosmaitoa ja kondensoitua kuin kauramaitoa. Laktoositon maksaa enemmän kuin tavallinen maito.
HYLA maito taas on vähälaktoosista mikä sopii monille.
Eikö tuonkin olisi voinut ihan itse kokeilla ?
No kokeile sokeriton juoma vertaa sokerinen.
siis MAISTUVATKO
t. ap