Erottiin kesällä, mies ei ole vielä maksanut penniäkään elatusmaksuja..
Kuinka teillä muilla on elatusmaksuasia edennyt?
Kommentit (9)
Mun mies on maksanut viimeksi tammikuussa,ei suostu l.valvojalle allekirjoittamaan sopimusta ollenkaan joten odotan käräjäoikeuden päätöstä. Vei muuten mennessään miltei kaikki mun korut mukaanlukien äitini vihkisormuksen.
sopimus elatusavusta ja elatusvelvollinen jättää maksamatta, voi tukea hakea kelasta. Jos elatusvelvollinen ei suostu tulemaan lastenvalvojan tapaamiseen, ainoa reitti elatusapusopimukselle on oikeusteitse hakeminen,
myös oikeuden päätöstä. Lastenvalvojalla mies sääti kaikkea muuta ja lv totesi turhaksi yrittää tehdä sopimusta. ap
myös oikeuden päätöstä. Lastenvalvojalla mies sääti kaikkea muuta ja lv totesi turhaksi yrittää tehdä sopimusta. ap
toi on jo kiusan tekoo :(
Tottakai oikeudessa menee aikaa ja maksaakin.
muita vaihtoehtoja??? Kun mennä sinne oikeuteen? ap
ei maksa? Ei tainnut haluta eroa?
No, oikeuden päätöksellä äijä sitten alkaa maksaa. Ja jos ei maksa, haet maksuja Kelan katta. Kela sitten perii rahat vaikka ulosoton kautta.
Tsemppiä vaan ap:lle ja muille kusipäisten exien kanssa painiville lähivanhemmille!
Eipä niillä penneillä taida enää mitään tehdäkään.