Kyllästyttääkö facebook?
Kommentit (8)
Nyt kun tietää jo periaatteessa niistä vanhoista tutuistakin kaiken.. niin mitäs nyt sitten..
Ehkä se olikin ihan hyvä ettei kaikista tarvinnut tietääkään mitään...
Mulle on käynyt niin, että aika monesta ihmisestä on mennyt tavallaan maku, kun ovat niin ärsyttäviä fb:ssä. Yksi on niin sietämätön, etten voi enää suhtautua häneen kuten ennen. Pitää hirveää fb-klaania siellä ihailijajoukkoineen. Moni muukin on yllättänyt - joko feikkaamalla ja esittämällä niin paljon että pahaa tekee tai sitten vähän kaukaisempien kavereiden / tuttujen mielipiteet ovat tulleet järkytyksenä, monet kun postaavat tosi henkilökohtaisiakin juttuja maailmankatsomukseen ja politiikkaan liittyen. En haluaisi tietää kaikkea. Itse en pysty kirjoittamaan sinne nykyään juuri mitään, kun kaikki mitä haluaisin siellä jakaa, tuntuu niin mitättömältä enkä halua kertoa siellä enää mitään merkityksellistä.
Nyt kun tietää jo periaatteessa niistä vanhoista tutuistakin kaiken.. niin mitäs nyt sitten.. Ehkä se olikin ihan hyvä ettei kaikista tarvinnut tietääkään mitään...
Itse en pysty kirjoittamaan sinne nykyään juuri mitään, kun kaikki mitä haluaisin siellä jakaa, tuntuu niin mitättömältä enkä halua kertoa siellä enää mitään merkityksellistä.
Nykyään vietän enemmän nettitunteja täällä http://bit.ly/netti-seikkailu
Paljon hauskempaa pyöriä tuolla kuin kyylätä naamakirjaa.
Oli hauskaa aikansa, nyt alkaa riittämään. Jotkut ihmiset kertovat itsestään netissä aivan erilaisia asioita mitä kasvokkain puhuvat. Se mahtavan täydellinen elämä netissä näyttääkin livenä aivan tavalliselta. Eikä maailman mahtavin kumppani ole sen erikoisempi kuin muutkaan. Onko kukaan oikeasti ollut kiinnostunut minunkaan asioistani. Sinne ne jutut on hukkuneet muiden sekaan. Ainahan joku "tykkää", mutta se ei enää tunnu oikeastaan miltään. Olen palannut takaisin käyttämään enemmän tekstiviestejä. Ne tuntuu kivan henkilökohtaisilta.
ja kuinka montaa sit loppujen lopuksi oikeasti kiinnostaa..
Se vaan, että kuinkahan moni pitäisi yhteyttä, jos fb:stä lähtisi.. voisi tulla aika yksinäistä.
Toisaalta, eipä sitä kyllä muutenkaan tule pidettyä henkilökohtaisesti yhteyttä kuin niihin muutamiin tärkeisiin ihmisiin.. ja välttämättä ei fb:ssä paljonkaan mitään kirjotella.
On se vaan niin koukuttava paikka ja jokainen yrittää antaa itsestäään ja omasta elämästään mahdollisimman kiiltävän kuvan.
Missä on kaikki masentuneet? Eronneet, petetyt,jätetyt? Köyhät ja onnettomat?
Fb:ssä kun tuntuu kaikki vaan olevan yhtä onnea ja autuutta..
Huh huh..
Ja tosiaan, itsekin olne erään henkilön päivitykset piilottanut seinältäni kokonaan.. alkoi olemaan niin omahyväistä juttua ja kauhea ihailijakerho pyörii ympärillä.. suurin osa on hiljaa..
Maku mennyt koko touhusta. Ihan turha paikka.
;)