Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kumpi on kunniallisempaa elämää? gallup

Vierailija
24.07.2011 |

arvon raati, täällä moni paheksuu tuilla eläjiä. Nyt sellainen ajatusleikki, että kaikille ei riitä moraalisesti kestävää työtä yht.kunnassa. Oisko parempi, että yht.kunta maksaa tukia, vai, että kaikki saavat keinolla millä hyvänsä työtä. Olenko parempi ihminen, jos olen a) menestyvä asetehtailija, joka työllistää vielä muitakin ja tekee hyvää ulkomaankauppaa Lähi-Idän suuntaan vai b) työtön, joka saa peruspäivärahaa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittanut. mun mielestä pidemmän aikaa työttömänä olleelle voisi työtä antaa vähän suuremmalla summalla kuin hänen työttömyystuki olisi. Täällä on niin paljon tekemätöntä työtä, että sitä kyllä olisi, mutta ei tähän mennessä maksajaa. Työllistämistuen tyyppistä tarkoitan. Meistä jokainen voi joutua työttömäksi (olen ollut minäkin), mutta on eri asia jämähdetäänkö sinne vai ei. Ehkä siihen unelma-ammattiin ei löydy töitä pitkiin aikoihin, sitten pitää olla realisti ja opiskella joku muu ammatti missä olisi paremmat mahdollisuudet työllistyä. Laki on mielestäni hyvä, että jokainen voi työttömyysturvalla opiskella.

Vierailija
2/2 |
24.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta jos esim 2 lapsen yh ja elää valtion tuilla niin kyllä sillä aika leveästi saa elää. rahaa tulee tässä pienessä kunnassa 950e+vuokra+laskut eli 100-200e jää kuukaudessa säästöön. tietenkin jos töissä olisi niin enemmän saisi, mutta tällä hetkellä olen äitiyslomalla

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kaksi