Saako jehovan todistajat meikata ja värjätä hiuksiaan?
Mietin onko yksi tuttava enää jehovantodistaja kun on alkanut tehdä ko.asioita.
Kommentit (5)
en usko että jehovalaiset silti niin tiukkoja ovat että kieltävät suorastaan "lailla" tuollaisen asian..kyse on ehkä vähän suuremmista synneistä mistä tuomitaan..muistaakseni olen kuullut sanonnan ett jehovat "saavat meikata kevyesti"
mutta miettikäämme yhteiskunnan muutoksia yleensä,,,se on aikas paljon muuttunut..ihmiset pitivät meikkaava naista porttona vaikka eivät ees kuuluneet mihinkään lahkoon..
n. sata vuotta sitten ja varmaan myöhemminkin vielä
Avokkini hääkuvassa hänen silloinen rouvansa näytti kevyesti meikatulta.
tuntemani kolme jehovantodistajanaista meikkaavat huomiotherättävän reippaasti. Lisäksi pukeutuvat näyttävästi. Yksi heistä opiskeleekin muotialaa. Toisaalta taas meillä ovella käyneillä on ollut vaatimattomat mutta tyylikkäät vaatteet, eikä juurikaan meikkiä.
Mun luona käy jehovan todistajia, ja he ovat aina hyvin huoliteltuja. Hiukset on värjätty ja aina siististi leikattu ja kasvot on meikattu.