Tietääkö kukaan, miten avioerotilanteessa
nainen saa maatilasta osansa, kun tila on laitettu lasten nimiin, niin, ja ei ole avioehtoa?
Kommentit (10)
varttuvat, silloin ainakin puolet olisi minulle erossa kuulunut, koska ei ole avioehtoa!
Olisi pitänyt erota ennenkuin lapset varttuvat, silloin ainakin puolet olisi minulle erossa kuulunut, koska ei ole avioehtoa!
Melko narsistista :o
mies jää tilalle asumaan, ottaa uuden vaimon, vanha vaimo saa lähteä, tyhjinkö käsin, kun työt on tehty?
jaetaan. Lasten omaisuus on lasten omaisuutta eikä sitä jaeta vanhemmille vanhempien erotessa!
lasten omaisuutta, kun kerran omaisuus on juuri tämä tila, ja sitä ei voi jakaa koska se on jo lasten nimissä, kinkkistä. Olen ollut siis ilmainen sisäkkö tilalla!
mies jää tilalle asumaan, ottaa uuden vaimon, vanha vaimo saa lähteä, tyhjinkö käsin, kun työt on tehty?
niin lapsethan päättää, kuka siellä asuu vai asuuko kukaan. He voivat heittää teidän molemmat ulos tai antaa molemmille luvan jäädä sinne vuokralle tai vieraaksi.
EI miehesikään siitä mitään "saa", jos se kerran on jo lasten. Hän elää lasten armopaloilla...
Tiedän avioerotilanteen jossa tila oli jo aikuisten lasten nimissä - vaimo potkaisi miehen ulos ja hän jäi ihan tyhjin käsin, lapset möivät tilan ja antoivat osan summasta äidilleen.
Eikös kyse ole kuitenkin yhteisistä lapsista? Sehän tuossa on hyvä, että miehen uusi nainen ei pääse rahoihin käsiksi ja edes heidän mahdolliset yhteiset lapsetkaan ei pääse. Että sillee...
Meillä on mies ollut niin idiootti, että antoi eksälleen erossa komean, velattoman omakotitalon pk-seudulla. Lähti tyhjänä avioliitosta, kun eksä oli vailla työtä (kotiäiti) ja miehellä kuitenkin työ. Ajatteli jalosti, että lapset saavat pitää kotinsa ja oman puolikkaansa sitten menee kuitenkin lapsille aikanaan. Olipa typerää ajattelua. Suurin osa talosta oli maksettu miehen perinnöillä ja meidän yhteinen ei siten tulekaan saamaan osuuttaan isänsä perinnöistä aikanaan. No, se vielä menisi, mutta eksä meni uusiin naimisiin ja teki yhteisen lapsen. Nyt jo eksä ja uusi mies kuolisivat, niin siitä miljoonatalosta menisi miehen kahdelle lapselle 1/6, heidän yhteinen lapsensa saisi 2/6 ja jopa sen uuden miehen entisen liiton lapset 1/6. Hauskaa. 4/6 menee siis ihan vieraille lapsille ja samaan aikaan yksi biologinen jää kokonaan ilman osuuttaan siitä, mitä isänsä peri aikanaan.
Siksi sun miehes olisi pitänyt siirtää talo suoraan lapsille. Tai oma osuutensa. Maailma on arvaamaton.
Eikös kyse ole kuitenkin yhteisistä lapsista? Sehän tuossa on hyvä, että miehen uusi nainen ei pääse rahoihin käsiksi ja edes heidän mahdolliset yhteiset lapsetkaan ei pääse. Että sillee... Meillä on mies ollut niin idiootti, että antoi eksälleen erossa komean, velattoman omakotitalon pk-seudulla. Lähti tyhjänä avioliitosta, kun eksä oli vailla työtä (kotiäiti) ja miehellä kuitenkin työ. Ajatteli jalosti, että lapset saavat pitää kotinsa ja oman puolikkaansa sitten menee kuitenkin lapsille aikanaan. Olipa typerää ajattelua. Suurin osa talosta oli maksettu miehen perinnöillä ja meidän yhteinen ei siten tulekaan saamaan osuuttaan isänsä perinnöistä aikanaan. No, se vielä menisi, mutta eksä meni uusiin naimisiin ja teki yhteisen lapsen. Nyt jo eksä ja uusi mies kuolisivat, niin siitä miljoonatalosta menisi miehen kahdelle lapselle 1/6, heidän yhteinen lapsensa saisi 2/6 ja jopa sen uuden miehen entisen liiton lapset 1/6. Hauskaa. 4/6 menee siis ihan vieraille lapsille ja samaan aikaan yksi biologinen jää kokonaan ilman osuuttaan siitä, mitä isänsä peri aikanaan.
minkä ihmeen osansa lasten maatilasta? mikä ihmeen osa äidillä on lapsen omaisuudesta?