Te, joilla n. 210000 euron asunto. Kuvailkaa, mitä olette rahalla saaneet.
Kiinnostaa tietää, mitä tuollaisella summalla saa eri puolilla maata/maailmaa.
Itsellämme 214000 arvoinen asunto valmistumassa. Neljä huonetta, keittiö, sauna, kodinhoitohuone, rivitalo, 102 m2.
Kommentit (15)
koko puolihehtaaria.
Talo on 1 ja 1/2 kerrosta neliöitä 210. keittiö, olohuone, kirjasto/työhuone,kodinhoitohuone, pesuhuone, sauna, 3 makkaria, 3 vaatehuonetta, 2 vessaa, avointa/aulatilaa, eteiskuisti.
Lisäksi autotalli/verstas 100 neliötä.
Talon varustelu on hyvää tasoa (paremmat koneet ja parkettilattiat jne). Suorasähkölämmitys ja useampi varaava tulipesä.
Itse rakennettiin, nyt on asuttu pari vuotta ja oikein tyytyväisiä ollaan.
Kuten kaikki jo varmaan arvaakin ei asuta kehä III sisäpuolella, vaan haja-asutus alueella 2kilometrin päässä kuntakeskuksesta. Kuntakeskuksesta löytyy mm. Peruskoulu ja lukio, neuvola, lääkäri, apteekki ja pari kauppaa. Isompaan kaupunkiin on matkaa 40km.
omakotitalo 1200 neliön vuokratontilla, talo 120 neliötä. Neljä makuuhuonetta, avoin keittiö-olohuone, kodinhoitohuone, kylppäri, sauna, erillinen wc, lämmin autotalli (ei sisälly neliöihin), iso terassi. Pintaremppaa tehty itse, ostettiin vuosi sitten. Sijaitsee keski-Suomessa keskikokoisessa kaupungissa.
pk seudulta, 4h + k.
Ja vuosi oli 2003 :)
60-luvun kerrostalo, 80 neliötä, neljä huonetta 6 kilometria Helsingin keskustasta. Putkiremontti tulossa ja muutenkin tarvitsi (n. 30 000 euron) täysremontin ennen kuin päästiin muuttamaan.
Tulossa kylläkin putkiremontti, joka nostaa hintaa reilusti.
Ostimme 2006 ok-talon Turusta TYKSin vierestä
~300m² asumistiloja + 400m² varastoa
oma 1000m² tontti
Talo vaattii remonttia, mutta tilaa on että voi asua samalla kun korjataan.
Jo uusittuja asioita keittiö, keskikerroksen vessa, putket ja suurin osa sähköistä, salaojat.
ja muuta pientä
Tänä kesänä taidetaan saadaa maalämpö öljyntilalle ja hyvällä tuurilla uusi katto.
2 krs tiilitalo, valmistunut 1990. Kokonaispinta-ala 250 m2, johon sisältyy autotalli 2 autolle, pieni lämmin varasto, 4 mh, keittiö, olohuone, takkahuone, sauna+kylppäri, 2 vessaa, joista toisessa suihku, kodinhoitohuone ja 2 vh + ullakkotilaa. Tontti on oma, 4500 m2. Sijainti pienen kaupungin keskustan lähellä, noin 500 m kauppoihin, kouluun ja päivähoitoon. Ja meitä on viisihenkinen perhe :)
Kaikki uusittu. Salaojat, katto, ikkunat, sisäpiippu, sisältä kaikki uusiksi. kaikki 3 kerrosta käytössä.
oma piha 4100m2, jossa 2010 kesällä valmistunut pihasauna.
Lisäksi pihassa 100m2 hirsiaitta
220 neliöö, puol hehtaarin upealla tontilla, n 20 km Turusta.
160 neliötä kahdessa kerroksessa. Neljä huonetta, sauna ja kodinhoitohuone. Tontti 2400 neliötä, tuusulassa.
Nastolassa, siis Lahden lähellä, 5 h + k omakotitalo.
arvo on noussut tuosta kyllä. 5h+k, 125m2, vuokratontti, rakennettu 1980, hyväkuntoinen/remontoitu. Paikkakunta Tampere.
4 huonetta, keittiö, sauna. Rakennettu 70-luvun lopulla, neliöitä vähän päälle 90. Isohkoja remontteja odotettavissa.
hyvässä lähiössä, uimaranta ja puisto vieressä, taloyhtiön saunan yhteydessä uima-allas.
Asunnossa hyvin käytetyt 76 neliötä. Kerrostalo siis.
Putkiremontti tosin häämöttää kulman takana. Sen jälkeen asunnon arvo nousee 40 000- 70 000 tuhannella.
80- luvulla rakennettu (ja silloin myös laajennettu) täytiilitalo 1 tasossa. Asuinpinta-alaa 165 m2, kokonaispinta-alaa 200 m2.
6-7 h (tällä hetkellä 6) + k + khh + kph + erill. wc.
Sijainti: Länsi-Uusimaa, 65 km Helsingin keskustasta. Tontti 1000 m2