Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raju Raskauspahoinvointi

Vierailija
01.03.2011 |

millä te äidit olette selättänyt pahoinvoinnin. tiedän ne perinteiset konstit(neljäs raju pahoinvointi taas alkanut) mutta mikään ei auta. onko joku oikeasti saanut aikaan paremman olon jollain mikä ei ole monen tiedossa.auttakaa,en jaksa päivääkään enää ja viikko vasta takana.minulla kestänyt edelliset 6viikolta 20viikolle asti!!

onko joku kokeillut akupunktiota tai jotain?

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tänään pahentunut entisestään,olen väkisin syönyt mitä on edes pustynyt suuhun laittamaan. sitruunavesi on ainoa mitä pystyn juomaan ja pari lasia rasvatonta maitoa.pinaattiletut oli ainoat mitkä tuli kysymykseen,niinpä mies lähti hakemaan niitä,sain syötyä mutta kamala olo ei helpottanut yhtään.



vielä muutama päivä sitten kun olo oli vain kuvottava ja tiesin että tästä se taas alkaa niin söin kuitupitoista ruokaa,join 2litraa vettä päivässä, söin todella monipuolisesti ja paljon salaattia kunnon ruuan kanssa.

nyt kaikki oksettaa mitä ennen rakastin,myös mieheni :D

Vierailija
2/28 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ainakaan ole mitään tiettyä ruokavaliota.

välillä sama ruoka oksettaa tosi pahasti ja välillä se sama on ainut josta saa hyvän olon ja maistuu. sit taas jonain päivänä eripäin taas.

mut eniten raikkaat ruuat ja juomat on hyviä.limsaa juon paljon koska siitä saa sokeria ja välil ainut joka pysyy sisällä. ja pieniä määriä sapuskaa usein.

en usko että ruokavalio tai ainakaan mulla auttaa mitenkää, sitä oksentaa jos hormoonit niin määrää aivoissa, ihan sama mitä syö. aivothan sitä hormoonia erittää. toki jos itse huomaa et joku ällöttää niin et oksettaa nii ei kannata syödä mut nyt puhutaanki rajusta pahoinvoinnista jolla musta ei ole mitään tekemistä syömisen kanssa. jotkut vaan oksentaa riippumasta yhtään mistään.



-27viikolla oksentaa vielä-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei oikeen mikään auttanut, jäätelö, mehujäät ja kylmä kurkku sekä meloni vähän helpottivat. Lääkäriin en kuitenkaan suostunut menemään (sairaaloissa olo ahdistaa).





ryömin pitkin asuntoa ja oksentelin koko ajan, siitä sitten pikku hiljaa helpotti ja pääsin töihin niin että oksensin enää n. 5 kertaa vrk



Kokeile foolihappoa sisältäviä elintarvikkeita (hedelmät, tuoreet vihreät kasvikset, pähkinät täysjyvävilja)

Vierailija
4/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja helpotti niillä pahoinvointirannekkeilla. Pidin ekat 18 viikkoa niitä ja yöksi vain otin pois...

Vierailija
5/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun jouduin sairaalaan tiputukseen neljäksi päiväksi.

Toisesta helpotti kun söin salmiakkitikkareita :)

Vierailija
6/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja helpotti niillä pahoinvointirannekkeilla. Pidin ekat 18 viikkoa niitä ja yöksi vain otin pois...

luin niistä paljon positiivista ennenkun ostin ne,en tunne mitään helpotusta. ja jotenkin noi pallurat ei pysy tuol noiden kahen "jänteet"välis,vai mitä nyt onkaan.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiputuksessa olin kolmatta odottaessa,enkö halua enää ikinä,nyt syön väkisin vaikka kaikki etoo.



ap

Vierailija
8/28 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jätin vitamiinitabletit purkkiin. Niissä oli nimittäin rautaa, joka ei ilmeisesti imeytynyt ja aiheutti pahoinvointia.



Pahoinvointi kyllä jatkui, mutta siedettävänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle auttoi jatkuva syöminen/juominen, etenkin kylmät mehut, jääpalat, limu jne.



Parhaan helpoituksen toi kuitenkin Lidl:n sinisessä pullossa oleva "kuplavesi". Suosittelen! Olen edelleen koukussa siihen..

Vierailija
10/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni se oli ed. raskaudessa AINUT mistä tuli edes vähän apua. Olin muutaman kerran tipassa ja pitkään sairaslomalla, oksensin niin rajusti että kusi valui pitkin kinttuja vaikka ikinä ennen ei missään tilanteessa ollut virtsankarkailua... Kotona olin hame päällä ilman pikkuhousuja, ja kun piti juosta oksentamaan, kiskaisin potan alle (mitkään inkontinenssisuojat ei tod. riittäneet...).



Mutta kun rupesin syömään Postafenia erään ystäväni vinkistä (ja lääkäriltä luvan saatuani) oli apu välitön! Oksensin enää suunnilleen kerran päivässä ja pysyin tolpillani, pystyin jopa palaamaan töihin. Aiemmin oli kokeiltu Primperania mutta siitä ei ollut yhtään mitään hyötyä. Postafenia otin aamulla yhden ja jos illalla rupesi pahasti kuvottamaan, niin vielä toisen. Olen suositellut muillekin ja on auttanut kaikilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
02.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen saanut siitä muihin vaivoihin apua ja jos onnistun vielä joskus raskautumaan niin ehdottomasti menen akupunktioon.



Mulla pahoinvointiin on auttanut se, että ei ole jäänyt pahoinvoinnin armoille. Ekassa raskaudessa näin oli ja en pystynty muuta kuin voimaan pahoin ja mikään ei auttanut mutta toisessa pakottauduin lenkille, salille ja jumppaan ja yllättäen juuri niiden aikana ei oksettanut kertaakaan. Pahinta on kun jää sen pahoinvointinsa vangiksi ja tuntuu, että maailma kaatuu päälle.

Vierailija
12/28 |
01.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole antaa mitään vinkkiä, ei siihen välttämät auta mikään, aika tekee vaan tehtvänsä, miten sun hormoonit sen olon aiheuttaakin niin myös sit lopettaakin jossai vaihees. eihän siihen edes syytä tiedetä, tietysti jos huomaat jonun syömättömyyden tai syömisen auttavan niin teet niinkun parhaaks näet.

mä oksensin ekasta viikoilla 7-13 päivittäin, 10 krt päiväs, kerran olin tiputukses. paino silti noussu kaikista ihan normaalisti kun aina jossai vaihees raskautta sit ruoka alkanu maistuu ja pysynyt sisällä.

tokasta oksensin viikoilta 5-22 ja kerran tipassa, eipä se nyt auttanut kun seuraavan päivän et oli voimia enempi taas. sit pahoinvointi vaan helpottui yhtäkkiä.

nyt odotan kolmatta, oksentanut jo 4 viikolta ja nyt olen 27 viikolla ja oksentelen edelleen, en enää päivittäin mutta ehkä joka toinen päivä, eli helpottamaan on mutta ei ole loppunut. on tää rankkaa mutta jotenkin niin tottunut et aina krapulassa etten jaksa enää itkeä tät oloa. itsekin tilasin jonku hiton ranneekkeen sillo monta kk sit kun oksensin ihan tunnin välein nii ei kyl mitää tehoa, en siis käyttänytkään niitä, eiköhä niittenki teho ole henkistä sitten.mulla vaan nää pahoinvointi hormoonit näköjää niin rajut. en tajuu edes miten jotku voi sanoa ettei oo mitään pahoinvointia, uskomatonta et joillaki tosiaa ei oo mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oi passitan heti miehen ostamaan rieskoja ja karjalanpiirakoita,niitä ajatellessa ei tule oksennus kurkkuun joten voipi mennä alas..:)

Vierailija
14/28 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta siis päivittäin oksensin pari kertaa ja muun ajan oli koko ajan huono olo.



Mulle auttoi salmiakkipastillit, joita imeskelin aina, kun alkoi yököttää. Suuhun pastilli ja makuuasento ja 8 kertaa 10:stä selvisin oksentamatta. Toinen hyvä keino oli tosiaan se jatkuva syöminen. En oikeastaan miettinyt, että mitä söisin vaan laitoin vain suuhun koko ajan jotain pientä. Töissä join mehukeittoa tunnin välein ja napostelin kaikkea, mitä löysin (aika usein jotain epäterveellistä kuten keksejä, pullaa tms.). Kummasti auttoi ja töissä siis oksensin harvemmin kuin kotona. Kotona söin aina jotain terveellistä (hedelmiä, vihanneksia, ruisleipää), kun kaikki rasvainen etoi, mutta sitten tosin oksensinkin enemmän...



En ole joutunut tiputukseen koskaan, mutta ymmärrän kyllä, mitä te muut koette, kun itsekin oksensin päivittäin vkolta 6 vkolle 18, ja koko ajan voin pahoin. Mutta noin rajua se ei ollut. Täältä roppakaupalla sympatiaa ja tsemppiä ap:lle ja muille rajusti oksentaville!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollut raskauspahoinvointia, niin noh ei pelkkää pahoinvointia vaan täyttä oksentamista viikolta 5 synnytykseen saakka kunkin lapsen kanssa. Mitään yhtä ainoata ei ole ollut joka "auttaisi". Vaan olen tehnyt niin että syönyt aina juuri sitä mikä sillä hetkellä tuntuu maistuvan, kokeillut lukemattomia ruokia, mausteita sun muita. Välillä oli kamala vadelmanhimo ja niinpä söin lähes kolme viikkoa lähes pelkkiä vadelmia, on ollut mieltymyksiä lihapiirakoihin, karjalanpiirakoihin voilla, juustoon, omenaan jos sun mihin. Niin ja suklaata tietenkään ei voi unohtaa. Ensimmäisen lapsen aikana oli muutama kuukausi että yhden läheisen grillin ananashampurilainen meni ainoana maidon kanssa alas ja siellä meitin isistä tulikin sitten vakioasiakas tuolloin! Mutta myöhemmissä raskauksissa tämäkään ei ole toiminut.



Niin ja tuosta rajuudesta kertokoon se että kunkin raskauden aikana on paino tullut alas 15-25 kg, niin noh onpa jonkun verran mitä pudottaakin mutta koskaan en ole lihonut.



Kieltämättä pahuksettaa kun moni puhuu rajusta raskauspahoinvoinnista vaikkei kertaakaan ole edes oksentanut. Minä olen tehnyt sitä nyt vuosikausia jos kaikki laitettaisiin peräkkäin. Olen asunut aikas pitkään vessassa ja yllättävän paljon asioita siellä kyllä pystyykin tekemään!



Sitten noista vaihtoehtohoidoista niin reikihoito hellitti minulle kahdessa raskaudessa alussa hieman oloa - ei vienyt täysin pois mutta vähensi oksentamista kuitenkin jos lukumääriä päivässä laskee. Akupunktiosta ei minulle tässä ole ollut apua vaikka muissa vaivoissa onkin ollut.



Toivottavasti olosi helpottuu!

Paras apu mielestäni on se että kuuntelet vain itseäsi ja menet sen mukaan! Tsemppiä!

Vierailija
16/28 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla loppunut se oksentaminen ja huono olo kuitenkin 20viikolle ja sekin on musta jo ylitsepääsemättömän pitkällä,että ei voi kyllä sanoa että miksi minä kun on näköjään vielä pahoinvoivampia jos synnytykseen vasta loppuu.

on se hurjaa.

sanoin jo viime raskauden kohdalla että nyt loppu vaikka suurperheen haluan,mutta tosiaan noi pahoinvoinnit on niin pelottavia. nyt kun tulinkin vahingossa raskaaksi niin olen silti onnellinen että tulin,en muuten olisi enempää lapsia saanut. on tämä olo niin kauhua että tekemättä olisi loput jäänyt!!

kaikelle on tarkoitus...ehkä tämä makoilu suojelee vauvaa kun muuten en tosiaan osaisi paikalla pysyä.

Vierailija
17/28 |
07.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti sulla ei kestä kovin kauan toi pahoinvointi! Mulla toinen raskaus jo, jossa loppuun asti ahoinvointia ja oksentelua.



Mä kanssa olen kokeillut ihan kaikki konstit, noi rannekkeet vaan sai oksentamaan entistä pahemmin, akupuntiosta sain ehkä vähän voimia jaksaa, mutta ei se pahoinvointiin vaikuttanut ollenkaan. Primperan ei auttanut mulla lainkaan, päin vastoin.



Nyt toisessa raskaudessa löysin antihistamiinin, joka auttaa edes vähän, ja sitä olen syönyt alusta ihan tänne loppuun saakka. Kokeilin myös toista antihistamiinivalmistetta, mutta se sai myös hurjat oksennusreaktiot aikaan. Nyt jos unohdan ottaa illalla lääkkeen, alkaa seuraavana päivänä taas raju oksentaminen, eli tuota nykyistä syön nyt synnytykseen saakka ja oksentelen enää satunnaisesti.



Mulla ruoista on auttanut ainoastaan todella epäterveelliset ja rasvaiset ruoat. Parasta on joku hampurilaisateria tms., kotona laitan välillä ranskalaisia, kalapuikkoja tms. Ja sitten juon pirtelöä, koska veden juomisesta seuraa oksennus oikeastaan aina. Tästä syystä en ole laihtunu (alkua lukuunottamatta), vaan lihonut ihan normaalit kymmenisen kiloa raskauksien aikana oksentelusta huolimatta.



Minäkin olisin halunnut suurperheen, mutta en kyllä usko, että enää lähtisin tähän hommaan.

Vierailija
18/28 |
09.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitikin valittaa.. eipä se siitä johtunut,tiedän, mut kuitenkin...... kesken meni,tai on koko ajan käynnissä,kuolen.sattuu,vituttaa,itkettää. ei mitään järkeä!!!!

Vierailija
19/28 |
05.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelotti miten hoidan homman ilman että kukaan saa tietää vielä raskudestani,kun näin heikossa kunnossa.vaan synttäreillä olikin loistava olo,tosin illalla aivan poikki ja nyt paha olo taas tulee.

söin synttäreillä melkein koko ajan jotain,jos en muuta niin napostelin sipsinpalasia aina kipon ohi kulkiessani.eli kai pitää vaan syödä koko ajan,ainoa ongelma että kaikki ruoka mitä kaapeista löytyy,kuvottaa minua.IHAN KAIKKI!! vaikea syödä asioita mitkä oksettaa jo ennenku miettii ottaiskos...

Vierailija
20/28 |
05.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta mulla auttoikin niiden pois jättäminen. Jossain viikolla 14 nimittäin tajusin, että mulla on raskaudenaikainen refluksi. Niinpä kaikki hedelmät, mehut, jugurtit, ym. raikas ja moni muu juttu, kuten ruisleipä, sekaleipä, makkara, rasva, salaatti, tomaatti, tee, mausteet, sipuli, jne. aiheutti minulle huonon olon.



Kun muutin ruokavalion hyvin miedoksi, niin olo helpotti huomattavasti. Tosin siinä vaiheessa oli myös alkuraskauden pahoinvointi jo ohi, mutta varmasti sekin olisi ollut helpompi, jos olisin älynnyt ottaa tuon ruokavalion aiemmin käyttöön. Nyt kaksi eri pahoinvointia samaan aikaan sai mut sairaslomalle kahdeksi kuukaudeksi.