Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ongelmia 41vuotiaana sepelvaltimotaudin kanssa?

Vierailija
27.02.2011 |

Molemmilla vanhemmilla se,ollaan kotoisin Lapista oikein ylhäältä sieltä käsivarresta.Pelkosenniemeltä.Vanhemmilla olleet molemmilla äidillä nuorempana kaksi sairaalareissua vaatinnutta sydäninfarktia ja isällä vanhempana samoin.Kuolenko itse pian sydäriin,teen rankkaa kolmivuorotyötä hoito-alalla.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sinulla rasitusrintakipua? Sinulla on kova sukurasitus, mutta elintavoilla voit vaikuttaa sairastuvuusriskiin. Varmaan olet omalääkärille maininnut vanhempien sairauksista?

Vierailija
2/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sukurasite on tietysti olemassa mutta mita tarkoittaa "nuorempana"? Alle 55-vuotiaana? Oletko itse nainen vai mies? Tupakoitko? Syotko paljon suolaa? Onko sulla mitattu veren rasva-arvot? Enta sokeriarvot? Enta verenpaine? Enta onko sulla ylipainoa? Kaikilla noilla asioilla on merkitysta sukurasitteen lisaksi, eli mikaan automaatti se ei ole. Tietysti jos sulla on oireita erityisesti rasituksessa (rinta- tai olkakipua, oksettavaa oloa, tms) niin menet laakariin ja kerrot tuon historian. Mutta terveilla elamantavoilla (tupakoinnin lopettaminen, terveellinen ruokavalio, kolesterolin kurissapito vaikkapa sitten laakkein jos ei ruokavalio riita, ja mahdollisen verenpainetaudin ja sokeritaudin hyva hoitotasapaino) voit itse vaikuttaa paljonkin sairastumiseesi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän on hoikka, ei tupakoi, kovakuntoinen ja liikuntaa harrastava, verenpaine matala, kokonaiskolesteroli vain hieman koholla, HDL suorastaan loistava, syö terveellisesti. Sydämen ohitusleikkaus tehtiin alle viisikymppisenä.

Vierailija
4/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä samoten. Isäni sairasti infarktin vuosi sitten, mummoni on halvaantunut, pappani on kuollut myös aivohalvaukseen. Isäni siskoilla 2:lla 3:sta on verenpainelääkitys.



Itse en voi tehdä muuta, kuin katsoa elintapojani ja toivoa, että ei periydy minulle siitä huolimatta nuo mokomat. Mutta ei sitä kannata alkaa etukäteen miettimään, tulee kohalle sitten, jos on tullakseen. Teen myös kolmevuorotyötä hoitoalalla.

Vierailija
5/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä tulehduta verisuoniasi hiilaripitoisella ruualla. Jatkuneesta tulehdustilasta verisuonien seinämissä ne tukokset sunmuut syntyvät. Ei kolesterolista. Korkeahkosta kolesteroista ei ole mitään haittaa etenkään aikuisille naisille vaan jopa päinvastoin. Transrasvat, alkoholi ja stressi pois ja järkky verensokerin heilahtelu ylösalas. Liikuntaa lisää.

Vierailija
6/6 |
27.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän on hoikka, ei tupakoi, kovakuntoinen ja liikuntaa harrastava, verenpaine matala, kokonaiskolesteroli vain hieman koholla, HDL suorastaan loistava, syö terveellisesti. Sydämen ohitusleikkaus tehtiin alle viisikymppisenä.

onhan noita poikkeuksia yksilotasolla, mutta noin yleensa eli vaestotasolla on silti totta etta elamantavoilla on suuri merkitys. Eli sita johtopaatosta ei ap:n kuitenkaan kannata vetaa etta samantien elaa kuin sika pellossa koska sairastuu kuitenkin. Ja sukurasitteessa sairastujan ialla silloin kun ensimmainen sydan- tai aivoinfarkti tuli on todella suuri merkitys: eli jos vanhemmat ovat sairastuneet alle 6-kymppisina homman vakavuusaste on aika erilainen kuin jos ovat sairastuneet 7-8-kymppisina...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi viisi