Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Neljän hengen talouksia ilman omaa psukonetta?

Vierailija
06.03.2011 |

Ajattelin luopua asuntomme pesukoneesta, viimeistään siinä vaiheessa kun se sanoo sopimuksensa irti. Taloyhtiön pesutuvassa on iso pyykkikone, ja vapaita vuoroja hyvin saatavilla.



Onko kokemuksia, miten jaksaa koko talouden pyykkirumban kuljettaa kellariin jne. Koetteko raskaaksi, jos jollain tällainen tilanne?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kone levisi,sukulaisemme siis asuu tuossa naapurissa. Kyllä mulle varmaan pesutupa riittäisi jos vuorojakin on tarjolla hyvin,onko siellä kuivaustilatkin? Toisaalta se olisi kamalaa jos vaikka yöllä tulisi jotain yrjöpyykkiä tms eikä niitä pääsisi pesemään heti (vai saako sinne mennä yöllä?)

Vierailija
2/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mä itse asiassa tykkäsin siitä. Taloyhtiö oli pieni, eikä siellä ollut ruuhkaa pyykkituvassa (ei tarvinnut erikseen varata aikaa, sen kun meni vain), ja erityisen ihanaa oli että pyykit myös kuivatettiin taloyhtiön tiloissa, eikä tarvinnut rumentaa omaa kotiaan pyykkitelineillä tai tuhlata tilaa kuivaajaan ja koneeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä raskaaksi, vaan itse asiassa helpommaksi. Pyykit tuli pestyä, kuivattua ja käsiteltyä kerralla, pesutuvassa tapasi naapureita ja ihmiset toi sinne naistenlehtiä, joita oli kiva lueskella jos piti muutaman minuutin odotella konetta. Koti pysyi siistimpänä kun pyykeistä ei tullut pölyä, kaapit järjestyksessä kun pyykit tuli heti viikattua ja pistettyä kaappeihin, eikä missään roikkunut aina pyykkiä kuivumassa kuten nyt.



Nykyään meillä on oma kone ja taloyhtiössä ei pesutupaa. Tämä se vasta rasittavaa on kun joka toinen päivä on kone pyörimässä.

Vierailija
4/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kans neljän hengen perhe, ja kellarissa pesula jossa kaksi isoa konetta ja kaksi kuivaushuonetta. Vuoroja saa tarvittaesa.



Aivan ihanaa, en koe mitenkään hankalaksi. Pesen kerran kahdessa viikossa pyykkiä. Varaan illan viimeisen vuoron, jolloin pyykit voivat olla kuivaushuoneessa aamuun asti.



En enää vaihtaisi jokapäiväiseen rättien kanssa vellomiseen. Näin on meillä hyvä.

Vierailija
5/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

onnenpotku. Taloyhtiössä tosi hyvä pyykkitupa, jossa 3 isoa konetta, joissa pesee 30 minuutissa myös 60 ohjelmat. Eli 2h aikana pesee 12 maksimissaan koneellista. Parasta kuitenkin se, että pyykit saa samantien kuivaksi ja kaappiin. Ihana kun enää ei roiku koko ajan pyykit kuivumassa ja lakanoita ovien päällä. Kerran viikossa pesutupaan ja kaikki sillä selvää. En enää osta omaa konetta. ja pesutupa on vielä ilmainen.

Vierailija
6/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä taloyhtiössä vain yksi kone ja aikaa pestä viitisen tuntia jossa ajassa tällä koneella saa maksimissaan neljä koneellista pestyä, siis viikossa. Kahden pienen lapsen kanssa joutuu siis aika tarkkaan miettimään mitä pestään ja mitä vaatteita voi pitää vielä viikon. Pesen joskus jopa nyrkkipyykkiä kun ei vaihtoehtoja ole. Edes takaisin ramppaaminen vie myös aikaa ja ei saa hetkeksikään unohtaa kellon tarkkailua tai sitten jää yksi koneellinen pesemättä. Onneksi mieheni tekee töitä kotona ja hoitaa koko homman, multa menisi hermo. Niin ja mies kulkee likaisissa vaatteissa kun säästää konetilaa lapsille... Odotan innolla kun muutetaan pian ja saadaan oma kone.



Eli: Jos koneita on monta ja/tai pesuaikaa on rajattomasti, pyykkitupa on loistava juuri tuon pyykkisouvin ulkoistamisen takia, mutta jos on yhtä ankea pyykkitupasysteemi kuin meillä= ei hyvä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on alakerrassa 2 ilmaista 6 kilon konetta, ja hyvät kuivaustilat+kuivauskaappi+kuisvausrumpu. Hyvin jaksaa ton rumban tosin meillä oven vierestä tuvan ovelle hissi :D



Pölyn määrä on vähentynyt huimasti kotona tuon muualla kuivattamisen ansiosta.



On se sen arvoista, ainakin meille. Meillä on kyllä tuota vaatettakin kertynyt niin, että pyykätään vaan 2 kertaa viikossa 2-4 koneellista kerralla. Meillä siis pesuvuoro 2h, siinä ehtii pyöräyttää sen 2 kertaa molemmat koneet vaikka 60 ohjelmalla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi neljä