Tupakoitsijat, onko sitä tupakkaa pakko polttaa tunnin välein??
Ärsyttää kun naapuri ramppaa tunnin välein savuttamassa parvekkeella. Se kamala löyhkä tulee sitten meillekin. Yäks! Tupakkaveron saisi tuplata tai vaikka triplata, jos edes muutama sillä jättäisi kokeilematta/aloittamatta/vähentäisi. Miksi ihmeessä nämä polttajat saa tyrannisoida muita??
Kommentit (6)
Mutta vastauksena kysymykseesi, en tiedä sitten, onko tosiaan pakko ihan just tunnin välein käydä.
just timman välein. ;) no ei vaiskaan, ei se ole ihan aina pakko mennä just tunnin välein.
Kun on riippuvainen niin minkäs sille voi.
Ihan sama mitä tupakka maksaa, sitä polttaa niin kauan kun ei pysty psyykkaamaan itseään lopettamaan.
20v poltin ja lakkoja oli monia.
Vasta läheisen keuhkomuutokset (luultiin syöväksi mutta oli SI) saivat minut lopettamaan.
Nyt 1½v myöhemminkin kaipaan tupakalle.
polttaa tunnin välein vaikka ei olisi edes maistunut tupakka, oli vaan pakko, se on niin riippuvuutta aiheuttava. Onneksi olen moisesta typerästä tavasta päässyt eroon.
Tunnen ihmisiä, jotka pystyvät polttamaan vain muutaman päivässä, mutta minusta ei ollut siihen. Ehkä sen vuoksi olikin suurempi motiivi lopettaa tupakointi ja pääsin siitä eroon, vaikka aloitin jo kuudennella luokalla polttamaan ja poltin parikymmentä vuotta.
on jo melkein siedettävää.. Lomalla ollessani yksi äippä siellä poltti 5min:n välein! (muutenkin ihme tyyppi, poltti tupakkaa ja tekstasi puhelimellaan, eikä edes katsonut ihan pienen poikansa perään joka pulikoi altailla..!)
Tsemppaan kaikkia tupakoitsijoita pääsemään irti! :)
Alkaakin olla jo tupakka-aika..
Moro!