Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kaipaisin mielipiteitänne?

Vierailija
24.10.2010 |

mitään tuntuu et enää tästä ei tuu mitään..meillä on mieheni kanssa 1-vuotias lapsi ja toinen tulossa..nyt ollaan ajauduttu siihen pisteeseen et joka päivä riidellään..solvataan toista ja loukataan.

kumpikaan ei myönnä virheitään vaan syyttää toista.



mies myös alistaa minua rahallisesti eli elättää meidät eikä anna rahaa esim että voisin käydä vanhemmillani toisessa kaupungissa..vaan vetoaa siihen että hänen tienaamat rahat käytetään hänen mielen mukaan.



oon aivan loppu..mitä teen? onko ero ainut ratkaisu? surettaa pienen lapsemme puolesta ja pelottaa tuleva mahd. 2 lapsen yh arki..



onko teillä kokemuksia vastaavasra tilanteestä? jatkoitteko yhdessä vai erositteko?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tää on tosi säälittävää täällä ruikuttaa mut on helpompaa kuin omille läheisille puhuminen vielä..



neuvoja kaivataan??

Vierailija
2/2 |
24.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollaan miehen kans oltu ja ollaan just taas oltu hiljattain smaanlaisessa tilanteessa, jossa tappelu on päivittäistä ja vaikea nähdä toisessa mitään hyvää tai pystyä ajattelemaan tulevaisuutta yhdessä. Rahasta on riidelty täälläkin , vaikka eri tavlla kuin teillä, mutta myös monesta muusta asiasta, jotka pääosin olosuhteista johtuvia ja sitä kautta toisen käytökseen vaikuttavia.Yli ollaan toistaseks päästy mut viime aikoina olen ollut katkerampi kaikist mnenneistä, joita on kertynyt 13. vuoteen ja harkinnut eroa.lasten etu kuitenkin vaikuttanut toistaseksi niin, et koen heilleedullisemmaks olla taloudessa, jossa isä ja äiti yhdessä. En osaa varsinaisesti neuvoa muutoin kun että ei kannata hätiköidä. Tilanteenne on rankka yhden pienen ja tulossa olevan vauvan osalta. Rahatilanteenne ei siis ilmeisestikään ole huono mutta miehesi taitaa haluta hallita sinua sen avulla.Joko niin tai sitten miehesi tietää paremin ja teillä ei ole varaa käyttää rahoja vanhempien luona vierailuun.Tosin, jos vanhempasi asuvat viereisessä kaupungissa,ei voi paljon maksaa ja minä ainakaan en kuluta vanhempieni luona koskaan mitään.Jonkinlaista hallintaa.Voisivatko vanhempasi tulla teille, joskus tuntuu että se laukaisee tappelukierteen, kun tulee muita ihmisiä. Tai voisivatko vanhempasi hakea sinut ja 1-v.luokseen vierailulle? Etäisyyden otto voi helpottaa.Olen kuitenkin sitä mieltä, ettei miehesi saisi pantata rahoja, näen asian niin, että ne ovat yhteisiä rahoja, perheen rahoja, joiden tienaamiseen sinä osallistut mahdollistamalla hänen työssäkäyntinsä, kun hoidat lapsenne ja tulevan lapsen sillä aikaa. Mielestäni yhteisessä perheessä ansaitut rahat ovat yhteiset riippumatta siitä kuka ne on tienannut.noin karkeasti, tietysti hienosäätöä voi olla puolin ja toisin. Pitäisi osata kaivella selville syy, miksi hän yrittää hallita sinua rahoilla? Onko mustasukkainen, oletko uhannut erolla?Miten hän hahmottaa perheen taloudenpidon. Sinähän toki varmaankin hoidat taloudesta jonkin osan, käyt kaupassa tms?Oletko tuhlari, oletteko eläneet yli varojenne tai jokin konkreettinen syy, josta miehesi on huolisaaan vai keino tosiaan terrorisoida ja hallita? Onko miehesi muuten pihi?

Voimia!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla