Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt sitten pimahdus iski!!

Vierailija
01.11.2010 |

Olen jäänyt työttömäksi 6kk sitten.



Päivittäin olen hakemuksia lähetellyt kuten myös tänäänkin.



Turhauttavaa kun ei mistään kuulu mitään ja päätin kokeilla uutta erottuvaa tekniikkaa:



Kerroin hakemuksessa työkokemuksia jne normaalia ja loppuun lisäsin:

Te tarvitsette työntekijää ja minä olen työttömänä, en jaksa enää sossun ja virastojen kanssa tapella, vielä vähemmän jaksan joka päivä lähetellä hakemuksia turhaan joten voitteko nyt mitenkään SAATANA ottaa töihin.



Uskomatonta on se, että kyseisestä paikasta tuli reilu tunti sen jälkeen puhelu: Hakemuksenne herätti huomion hyvin ja perustelutkin olivat loistavat. Voisitte olla sopiva henkilö tiimiimme, mitä ilmeisemmin ette jää sanattomaksi.

Tervetuloa haastatteluun

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olis kans joskus työttömänä ja lähetin vähän samantyyppisen hakemuksen ja sain myös töitä. Että kyllä se suora puhekin joskus uppoaa!

Vierailija
2/3 |
01.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

koko tuo juttu on totta. Vaikka et kylläkään kerro alaasi, ehkä sovelllut jääkiekkovalmentajaksi tai portsariksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ravintola-alalla, mutta kyseinen työ ei elämäntilanteen muuttumisen vuoksi enää käy.



Ensi syksynä lähden opiskelemaan uutta alaa, mutta ei sitä sossun varassa voi vain elellä vaan on yritettävä hankkia työtä.



Olen hakenut kaupoista myyjän paikkaa, kahviloista, siivoushommia jne eli kaikkea missä uskon pärjääväni vaikka ei kyseiselle alalle ole koulutusta. Ei siinä mitään häviä vaikka hakeekin.



Sinä joka et usko, et varmaan ole itse samaa turhautumista kokenut :/ Teet kaikkesi, että saisit töitä, olet aktiivinen hakija jne eikä mistään meinaa tärpätä edes kutsua haastatteluun.



Nyt yksinkertaisesti oli ajatuksena se, että laitan rehellisesti ajatuksen mukana miltä itsestäni tämä hakemusten lähettäminen saa aikaan, ja kyllä muuten oli kirosanakin mukana.

En kyllä uskonut pääseväni haastatteluun.

Toisin kävi

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme seitsemän