Miksiköhän McDonalds ei pärjää Suomessa?
Kauppalehti kertoo, että Suomen McDonalds on taas tehnyt tappiota.
"McDonald’s tuli Suomeen vuonna
1985 ja sen jälkeen se on tehnyt
tappiota lähes vuosittain.
Kumulatiivinen tappio nousee
nyt 70 miljoonaan euroon. Käytännössä
vain vuodet 1995–1997 ovat olleet
yhtiölle voitollisia."
Miksiköhän tuo mammuttifirma ei pysty tekemään voittoa Suomessa? Hese pärjää kuitenkin hyvin:
"McDonald’sin suomalainen kilpailija
Hesburger teki viime vuonna
90,2 miljoonan euron liikevaihdolla
6,7 miljoonan euron tuloksen."
Kommentit (64)
silti pysyttelee täällä? Emoyhtiö pumppaa siihen rahaa, että se pysyisi pystyssä. Miksi ihmeessä? Tavallinen firma olisi jo tuollaisen tappioputken jälkeen pistetty kiinni.
siitä ei liene niin helppo hankkiutua eroon
Olisko se laajentunut aika agressiivisesti ja halvempaahan siellä on kuin hesessä.
Ite käyn kyllä aina mäkissä juuri näiden euron tai kahen pikkupurilaisten takia. Hesessä en ole käynyt vuosiin! Pari viikkoa sitten kävin hesen eteisessä kääntymässä, hinnat pelotti pois!
Harmi, että se tarjouskisa Carrolsin ja Mäkin välillä loppu kun hese osti Carrolsin. Silloin tuli mätettyä kaksi yhen hinalla.
Odoton kuin kuuta nousevaa Burger Kingin rantautumista Suomeen!
no jos olisi halvempaa ja erilaisia hamppareita niin voisi kiinnostaa ihmisiä enemmän, ei kukaan jaksa samoja makuja vuodesta toiseen... varsinkin jos on esim. kalalle allerginen, sama pätee jälkkäreihin, ei pähkinä-allergikko jaksa aina pirtelöa vetää...
niin ja Hesessä on niiiiiin pahat ranskalaiset, että oksettaa!
Olisko se laajentunut aika agressiivisesti ja halvempaahan siellä on kuin hesessä. Ite käyn kyllä aina mäkissä juuri näiden euron tai kahen pikkupurilaisten takia. Hesessä en ole käynyt vuosiin! Pari viikkoa sitten kävin hesen eteisessä kääntymässä, hinnat pelotti pois! Harmi, että se tarjouskisa Carrolsin ja Mäkin välillä loppu kun hese osti Carrolsin. Silloin tuli mätettyä kaksi yhen hinalla. Odoton kuin kuuta nousevaa Burger Kingin rantautumista Suomeen!
BURGER KING!
että miten ne 2 euron jutut (jotain JR ja Wrapit) voi olla kannattavia. Ne on kuitenkin ihan asiallisen kokoisia ruokapaloja, eikä 2 eurolla kyllä yleensä saa yhtään mitään...
siinä syy. Hesen ranskikset voi lämmittää seuraavana päivänä pannulla runsaassa voissa, mutta jos yrittää samaa MC:lle niin ne on epämielyttäviä koppuroita.
En tiedä Mäkkärissä yhtään hyvää ruokaa, jopa salaatit ovat pahoja. Hesellä taas ruisfilehamppari on ältsin hyvä ja Burger Kingissä en ole ikinä käynyt. Parhaat hampurilaiset saa kyllä ihan perinteisistä grilleistä.
eri syistä, jotkut haluaa suosia suomalaista firmaa, joku tykkää enemmän muiden firmojen purilaisista, joku boikotoi mäkkiä sen toimintatapojen takia jne.
Itse syön hampurilaisia ehkä kerran vuodessa, silloin käydään Aleksanterinkadun Carrolsilla.
Omassa kaveri porukassa kukaan ei syö enää mäkkärissä. Ovat kerran tai pari kertaa saaneet mahansa sekaisin.
Itsellekin muutaman kerran tullut vissiin jonkin sortin ruokamyrkytys ja seuraavan yön juossut kirjaimellisesti paskalla tunnin välein.
Tämän takia jättänyt mäkkärin väliin ja suuntaan aina heseen.
Mäkkärin ranskalaiset:
peruna, rypsiöljy, pansuola
Hesen ranskalaiset:
Peruna, muunneltu perunatärkkelys, riisijauho, tärkkelys, suola, nostatusaineet (E450, E500), sakeutusaine (ksantaanikumi), mausteuutteet (kurkuma, paprika), dekstroosi. Ranskalaiset kypsennämme öljyssä joka koostuu 80 % rapsi- ja 20 % palmuöljystä, E900.
Ei tarvitse kahta kertaa miettiä kumpia syön ja tarjoan lapsillekin..
Mäkkärin ranskalaiset: peruna, rypsiöljy, pansuola Hesen ranskalaiset: Peruna, muunneltu perunatärkkelys, riisijauho, tärkkelys, suola, nostatusaineet (E450, E500), sakeutusaine (ksantaanikumi), mausteuutteet (kurkuma, paprika), dekstroosi. Ranskalaiset kypsennämme öljyssä joka koostuu 80 % rapsi- ja 20 % palmuöljystä, E900. Ei tarvitse kahta kertaa miettiä kumpia syön ja tarjoan lapsillekin..
olen kerran laittanut Heselle palautetta, että miksi niitten ranskalaiset on niin pahoja, kysyin, että keitetäänkö ne vanhassa öljyssä, kun taas Mäkkärin niin hyviä... vastaus oli että ne käyttää erilaista perunaa...
Mäkkärin levitessä suomeen oli maailmalla jo kaikenlaisia kohuja, siihen kun yhdistetään vielä suomalaisten ennakkoluuloisuus ulkomaalaista ruokaa (ja erityisesti lihaa) kohtaan.
Jos haluat tyhjentävän vastauksen siihen, miksi mäkkäri on vielä suomessa, kannattaa lukea Naomi Kleinin No Logo.
lapset sylkee ne pois suustaan samantien. Hesen hampurilaiset on tarkoitettu sellaisille ylipainoisille hiuksiaan värjääville av-mammoille, jotka tosiaan haluaa vielä seuraavanakin päivänä käristellä niitä valmiiksi rasvaisia ranskalaisia rasvassa, hyi yök.
Hesen hampurilaiset on aivan ällöpahoja, meidän
lapset sylkee ne pois suustaan samantien. Hesen hampurilaiset on tarkoitettu sellaisille ylipainoisille hiuksiaan värjääville av-mammoille, jotka tosiaan haluaa vielä seuraavanakin päivänä käristellä niitä valmiiksi rasvaisia ranskalaisia rasvassa, hyi yök.
McDonalds on käytännössä kiinteistö- ja markkinointiyhtiö. Ruoan valmistus on ulkoistettu yrittäjille lähes kokonaan.
McDonalds pitää yhtiön voiton minimissä, tai oikeastaan pakkasella verojen takia. Kun ei ole voittoa, eipä ole juuri verojakaan. Emoyhtiön lainat yrittäjille menee McDonalds Finlandin kautta ja ta-daa: Ei voittoa!
Osa ravintoloista on Oy:n omistamia, osa franchising-yrittäjien vetämiä. Kuitenkin Oy vastaa koko ketjun mainonnasta, koulutuksesta jne. Tästä syystä tulos ei voi ollakaan niin hyvä.
Jos Hesburgerissa vastaavat toiminnot eriytettäisiin (myynti, markkinointi, koulutus, kehitys), niin tuskin tämäkään yksikkö tekisi voittoa.
McDonalds on käytännössä kiinteistö- ja markkinointiyhtiö. Ruoan valmistus on ulkoistettu yrittäjille lähes kokonaan.
McDonalds pitää yhtiön voiton minimissä, tai oikeastaan pakkasella verojen takia. Kun ei ole voittoa, eipä ole juuri verojakaan. Emoyhtiön lainat yrittäjille menee McDonalds Finlandin kautta ja ta-daa: Ei voittoa!
Ja kuka siis hyötyy siitä, että ei tule voittoa? Nyt en ymmärtänyt logiikkaasi. Ihanko vain kiusallaan tekee tappiota, ettei tarvitse maksaa veroja?
Mutta tosiaan asia ei riipu perunan laadusta tai euron hampurilaisista.
21
NIIN paljon parempia (ja vähäkalorisempia) kuin Hesen rasvakökkäleet...