Reumasta tietäviä...? Miehen nivelreuma ja vauvatoiveet...
Mieheni on nyt vuoden syönyt nivelreumaan Trexania, ja sen aikanahan ei voi yrittää vauvaa. Nivelreuma todettiin reilu vuosi sitten, ja on sillä tavalla aktivinen yhä, että miehellä on milloin mikäkin paikka kipeänä. Nyt lonkka ollut kipeä jonkun aikaa. Kipu pomppii paikasta toiseen. Olo kuitenkin paljon parempi kuin viime syksynä. Lääkärillä ei ole käynyt pitkään aikaan, vain reumahoitajalla. Joka on sitä mieltä, että nivelreuma on ensin saatava remissioon ennen kuin Trexania voi jättää tauolle. Mutta, miksei Trexania voisi vaihtaa esim Imureliin, jota voi käyttää kun vauvaa yrittää? Kenelläkään kokemusta tällaisesta? Hoitaja ei ollut puhunut mitään Imurelista, netistä itse olen ottanut selvää.
kiitos jos joku tietäisi/osaisi vastata :)
Kommentit (6)
ja onnea raskaaksi tulemiseen!
2
(Arava taisi olla se mieheni käyttämä lääke, joku muukin oli mutta en muista nimeä)
kun minulla todettiin nivelreuma.
Sanoin lääkärille, että meillä on lapsi haaveita jo heti alussa, niin lääkitys katsottiin sen mukaan, vaikkakin reuma oli ensin tosiaan saatava remissioon.
Eikö imurelikin ole solusalpaaja? Onko siinä varo-aikoja?
Itselläni oli Oxiklorin ja Salazopyrin, sekä alussa kortisoni.
Oxiklorin ja kortisoni poistetiin nopeasti ja salazopyriniä jatkoin koko raskauden.
Mutta en nyt tosiaan tiedä miehesi tilannetta, ja mitkä lääkkeet ovat hänelle parhaimmat.
Minulla kävi niin hyvä onni, että nuo ekat sopivat ja reuma oli pian remissiossa, eikä hirveesti ole nyt edes synnytyksenkään jälkeen oireillut.
heikentää siitiöiden liikkumista ja vähentää siitiöitä ja sperman laatu heikkenee.
ja Salatsopyrin vaihdettiin heti, kun vihjaisin vauvatoiveista. Tämä lääkehän ei tosiaan käy miehille tilanteessa, mutta pitäisi puhua lääkärille, joka voi löytää lääkkeen.
Minun lääkäri sanoi, että lapset on hyvä tehdä heti, eikä odotella "sopivaa aikaa" eli lääkitys sen mukaan.
mutta minunkin mieheni syö nivelreumaan lääkkeitä (nimiä en nyt muista mutta eivät ole samoja kuin sinun miehelläsi) joiden aikana vauvaa ei saisi yrittää, mutta meille tuli kuitenkin vahinkovauva ja terve sellainen. Kukaan muu taho (esim. neuvola) ei meitä osannut neuvoa mitä tehdä raskauden suhteen, joten soitimme teratologiseen palveluun ja kysyimme sieltä. Heillä oli aiheesta viimeinen tieto ja sanoivat että raskautta on turvallista jatkaa.
En sano että siitä vaan vauvaa tekemään, mutta tarkistakaa kuitenkin vielä tuolta teratologisesta palvelusta mikä on tuon lääkkeen tilanne heidän mielestään.