Raskausajan diabeteksestä
Mulla sitten todettiin yllättäen tässä toisessa raskaudessa diabetes. Olin aika ymmälläni, kun ekan lapsen kanssa kaikki oli ok. Nyt sitten tuntuu, että oon jotenkin "huono ihminen" kun on tämmöinen tullut. Ekassa sokerirasituskokeessa arvot olivat 5.5/6.7/9.2 ja olosuhteiden vuoksi jouduin menemään uudelleen kokeeseen, jossa arvot olivat 5.1/9.8/9.1. Mistäköhän tuo arvojen heilahtelu johtuu? Olin ennen toista koetta noin kuukauden verran sairaalan ohjeistamalla vähä hiilarisella ruokavaliolla. Ite oon mittaillut arvoja kotona ja ne ovat olleet koko ajan ok. Viimeisen kuukauden aikana painoni on pudonnut 2.6 kiloa, joten nyt raskaudestani on tullut 1.5 kiloa kaikenkaikkiaan lisää painoa. Painoindeksini on 29. Nyt sitten kauhukseni ystäväni sanoi, ettei raskauden aikana saisi laihtua lainkaan (lähtee myrkyt yms kropassa liikkeelle). Onko kenelläkään kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? Oon tosi stressaantunut ton diabetes jutun vuoksi. Ahistaa....
Kommentit (7)
taudin kanssa ihan pärjää. Mulle lääkäri ainakin luokitteli tämän raskausaikaiseksi aineenvaihduntahäiriöksi, ei siis mikään pysyvä olotila, vaikka kasvanut diabetesriski kannattaa pitää mielessä.
Mulle tärkeintä on säännöllinen elämä ja säännölliset, tutut ateriakoostumukset. Syön aamiaisen ennen klo 8, välipalaa jo kympiltä (esim rahka), lounas, välipala, päivällinen, iltapala ja ehkä myöhäisiltapala (esim 1 hapankorppu, pieni maito). Painonnousu pysähtyi mulla radin toteamiseen, viikolla 37-38 tuli 2 kg lisää. Minusta painon nousemattomuudesta ei kannata olla huolissaan. Käyt varmaan äippäpolilla jossa vauvna kasvua seurataan.
Kai olet saanut normaalit ruokaohjeet. Mä sain ohjeet 1600-1800 kcal dietille, joka toimi hyvin. Paino ei laskenut, nousi normaalisti ja sokeriarvot oli ihan ok. Mulla tosin havaittiin rv 26 toi diabetes. Kävin seurannassa rv 32, jolloin lekuri sanoi, että jos jatkan edelleen ruokavaliolla niin ei tartte tullla kontrolleihin, kun kaikki oli hyvin.
raskasmetallit ja rasvaliukoiset kemikaalit/hajoamistuotteet lähteä liikkeelle. Miksi väität muuta? Raskausaikana varmaankaan ei ole tarkoituksenmukaista alkaa polttaa rasvaa. Tosin ap:ltä on mahdollisesti lähtenyt nestettä, ei rasvakudosta? Raskaanaollessa rasvakudosta saa tulla lisää, että imetyksen aikana lähtee rasva-aineenvaihdunnan kiihtyessä liikkeelle myös "tuoretta" rasvaa, jossa luultavasti vanhoja varastoja vähemmän mm. raskasmetalleja ja rasvaliukoisia kemikaaleja.
mutta ei kuulemma ilman hiilareita sais olla. -verensokerin heilahtelut johtuu siitä miten oot aiemmin syönyt ja liikkunut. Erityisesti toi paastosokeri noista heilahtaa eilisten syömisten mukana. Mulla on nyt tokaa kertaa rd ja viimekerran kokemuksella voin kertoa, että hyvällä hoidolla siitä ei ole haittaa. Vaatii se sitten lääkitystä ollakseen tasapainossa tai ei.
Älä huoli, ota rennosti ja syö ohjeiden mukaan ja mittaile niin kaikki menee hyvin! satunnaiset nousut ei suuria muuta, ja sullahan noita nousuja on vrsin maltillisissa määrin. :)
laihtua saa, mutta ei varsin laihduttaa. Syömällä terveellisesti ja liikkumalla kohtuullisesti saalaihtua jos laihtuakseen on, mutta ei varsinaisesti kannata yrittää laihtua. Olinkohan 5.
Mäkin lulin tietäväni kaiken, mutta yllätyin osasta. Ruokavalio oli hyvä ja järkevä, eikä nälkää tullut, eikä ylimääräisiä kiloja. Onneksi pääsin ravintoterapeutin juttusille, olisin muuten syönyt liian vähän.
Oon tuo aloittaja. Kiitos kommenteista!
Joo, mä sain sairaalasta ruokavalio-ohjeet, just toi 1600 kcal. En muistanut mainita, että tuo todettiin mulla rv 26, jolloin siis tullut 4 kg painoa. Ja nyt rv 30 punnituksessa tippunut 2.6 kiloa, eli painonnousu on rv 30 1.4 kg. Mä vaan oon ajatellu, että pitäisi sitä nyt varmaan kuitenkin tulla eikä vähentyä. Vai....? Ruokavaliota oon noudattanu tiukasti, paitsi etten suostu käyttämään rasvaton jogurttia aspartaamin vuoksi. En ole ennen raskautta käyttänyt ko. lisäainetta kuin muutamia kertoja enkä sitä nytkään halua käyttää. Nyt kun on ollu helteitä, niin tuntuu ettei tuo vesi oikein riitä janojuomaksi. Kroppa huutaa jotain lisää...!