Kokemuksia Muumimaailmasta
Hei! Kertoisitteko kokemuksia ja vinkkejä Muumimaailmasta! Mitä siellä tehdään ja kannattaako ostaa liput etukäteen, miten ruokailu yms. Olemme menossa vauvan ja neljävuotiaan kanssa päiväksi. Olisiko pariksi päiväksi tekemistä? Kiitos.
Kommentit (12)
jossa pakettiin kuului liput muumimaailmaan. Extrana näissä oli kahden päivän sisäänpääsy ja kyllä oli kiva käydä toisenkin kerran, esim. 2 teatteriesitystä siellä, jotka katseltiin eri päivinä.
Meillä oli eväät ja oli ihana syödä ne ulkona, kun oli hyvä ilman. Illalla etsittiin ruokapaikkaa siitä satama-alueelta (todella kaunista aluetta, hienoa kävellä jne!), mutta ravintolat oli tosi täynnä. Yhteen paikkaan lopulta päästiin ja ruuan saannissa kesti tosi kauan. Toinen yö oltiin Naantalin leirintäalueella kivassa mökissä. Naantalissahan on paljon hotelleja ym juuri satama-alueella, ihania vanhoja rakennuksia, mutta meidän perhe ei pienehköihin majoituspaikkoihin mahtunut.
bulkkiruokaa, joten me on syöty jo rannassa Naantalissa.
Muumimaailma on kiva (uikkarit mukaan!), mutta rattailla ei pääse joka paikkaan ja muutenkin ne ovat siellä tiellä, joten vauvan ottaisin kantoliinaan.
..mutta syökää muualla kuin itse Muumimaailmassa. Mäkkäriruoka on gourmettia siihen verrattuna!
voi olla jonoakin. Ihana paikka meidän pian 8v tyttökin vielä kyselee että voitaisko mennä sinne :) pariksi päiväksi riitää tekemistä sillä jos kiva keli niin on myös uimaranta, teatteriesityksiä. Ravintoloiden tarjonta ei ole hääppöinen mutta nälkä lähtee.
tietenkään muumitaloon. Reitit on oikein hyvin rakennettu.
mutta rattailla ei pääse joka paikkaan ja muutenkin ne ovat siellä tiellä, joten vauvan ottaisin kantoliinaan.
tietenkään muumitaloon.
käyty Muumimaailmassa jo useana vuonna. Tänä vuonna lähtee kaksi nuorimmaista mun kanssa Muumimaailmaan ja isot Väskiin. Mutta rattailla pääsee ihan hyvin lähes joka paikkaan. Mä meinaan itsekin ottaa rattaat nuorimmalle. Meillä on aina ollut omat eväät, joten ruuasta en osaa sanoa mitään. Meillä on lapset tykänny olla eväsretkellä siellä. Ollaan otettu omat viltit mukaan, niin kiva istua ruohikolla ja syödä eväitä. Yhden kerran me ollaan oltu yö Naantalin kylpylässä ja oli kyllä ihana paikka.
kannattaa ottaa eväät mukaan, rantakallioilla on kiva istua ja syödä välipalaa. Muumimaailmassa en ole koskaan syönyt, oletan tarjolla olevan ruuan olevan tyypillistä tuollaisille paikoille (ylihinnoiteltua mautonta tusinaruokaa).
Kuten joku jo sanoikin, naantalin rannassa on paljon ihanoa ruokapaikkoja, esim. merisalissa on hyvä seisova pöytä ja kala trapista saa hyviä a la carte- annoksia.
Väittäisin, että päivä riittää muumimaailmaan, mutta jonkun esittämä yöpymisidea (ennen ja jälkeen yö lähellä) on erittäin hyvä.
Ja tässä erittäin hyvä vinkki muumimaailmaan: klo 15-16 aikaan alkaa väki lähteä ja paikat rauhoittua, varsinkin viimeiset 1,5h ennen sulkemisaikaa on todella rauhallista ja muumit ovat paljon liikkeellä. Asumme Turussa joten olemme tähdänneet visiitin aina myöhäiseen iltapäivään - hahmot ovat aktiivisesti liikkeellä ja lapsi pääsee tutustumaan niihin ilman ruuhkaa :) Hahmot ovat myös aktiivisimmillaan silloin (jaksavat touhuta, tanssittaa ja leikittää).
ihan kiva paikka! Lapset tykkäsi, mutta väsyivät helposti, koska käveltävää oli paljon ja tekemistä riitti! :) Ensi kesällä mennään koko suvun kanssa! Ihanaa aikaa elämässä tälläiset arjen pienet ilot.
Hei 2021 kesänä Muumimaailmassa käyneet! Onko sinne Mörkö palannut? Olemme käyneet lasten kanssa kaksi kertaa 2019 ja 2020. Lapset ovat kovia mörkö-faneja. Toisella kerralla käydessämme oli mörkö edelleen kartalla ja netissä, vaan ei Muumimaailmassa. Takaisin palataan, jos Mörkökin on siellä. Muuten alkaa vähän jo isommille lapsille olla tylsä paikka. Todella suuri moka Muumimaailmalta poistaa sävähdyttävin kohde, mörön luola! Isommille lapsille juuri tällainen ”jännempi” alue voisi olla kova vetonaula…. yksinäiset vuoret sinne jonnekin sivummalle, olisi kova juttu!
Käynnistämme on jo aikaa.
Olen käynyt monta kertaa. Siellä ei ole aina kaikki hahmot esillä. Osa vaan.
Aikuiselle aikamoinen pettymys. Lähinnä ravintola-alue. Useita ruokapaikkoja keskeisellä paikalla, jotta niistä saisi nyhdettyä lisää rahaa.
Talot olivat aivan mitättömiä. Muumitalo oli ainoa, joka oli edes jonkin verran oikeaa vastaava. Muut olivat pieniä koppeja. Nolotti, kun siellä oli aina myös japanilaisia turisteja.
Rannikkoluonto oli kaunista, mutta meillä on mökki ihan lähellä ja siellä samanlaista.
Minusta rattailla pääsi joka paikkaan.
Pienillä lapsilla sen sijaan oli mukavaa! Pääsivät halaamaan hahmoja. Se oli heille todella ikimuistoista.
Se on kuten muutkin teemapuistot, eli surkea tarjonta ja kallis ruoka.
Meilä oli liput kahdeksi päiväksi ja 3v. olisi viihtynyt vaikka kuinka kauan. Muumimaailmassa on kivoja ruokapaikkoja ja Naantalin satamassa, joka on ihan lähellä, on myös paljon ravintoloita. Me yövyttiin kaksi yötä NAantalin vanhassa kaupungissa, siinä on kivoja idyllisiä pikku hotelleja ja Muumimaailma on kävelyetäisyydellä.
MAjoittuisin jo edellisenä iltana ja varaisin yhden päivän pelkästään Muumimaailmaan ja olisi vielä toisen yön Naantalissa, näin jää riittävästi aikaa ja päivästä ei muodostu lapsillekaan turhan rankka. VAnahan kaupungin rannassa on kiva käydä illallisella vielä Muumimaailman sulkeutumisen jälkeen.