Miten pieni voisi jo osata juoda nokkamukista tmv? Epätoivoinen...
Meillä on 2kk ikäinen vauva ja minulla on reilun kuukauden päästä edessä leikkaus. Alunperin oli tarkoitus, että leikkaus tehdään kun vauva on noin vuoden ikäinen, mutta nyt sitä aikaa jouduttiin aikaistamaan.
Olen luultavasti ainakin ekat pari viikkoa sairaalassa enkä saa imettää leikkauksen jälkeen vahvan lääkityksen ym. takia.
Ollaan nyt noin kuukausi yritetty antaa vauvalle maitoa pullosta huonolla menestyksellä, ei juo pullosta, ainoastaan tissi kelpaa. Ollaan montaa vinkkiä kokeiltu, mutta ei onnistu niin ei. Omien ideoiden lisäks on testattu tutuilta kuullut vinkit kun heilläkin ollut näitä ns. tissitakiaisia. Mistään ei ole apua ja leikkaukseni lähestyy uhkaavasti.
Mietin nyt, että mitenköhän pieni mahtaisi osata juoda nokkamukista tai tavallisesta mukista? Lusikalla menee kyllä maitoa isin antamana, minun antamana ei kelpuuta sitäkään, mutta tuo on todella hidasta touhua.
Kommentit (5)
kyllä vauva ottaa pullostakin, kunhan se on tarpeeksi nälissään.
Nyt oleellista on, että SINÄ et ala pulloa tyrkyttämään. Haiset kotoisasti vauvasi lempparijuomalta ja hän ei voi ymmärtää, miksi äiti ei enää annakaan tissiä.
Miehesi taas voi tarjota pulloa, ja aivan varmsti vauva on hermona ekan päivän, jopa pari. Mutta hän oppii, ihan VARMASTI hän oppii ottamaan pullosta. Terve vauva ei kuole nälkään.
NUK:in luonnonkumiset tutit on olleet meidän lapsille mieluisimman mallisia, ovat tarpeeksi pehmeitä ja "nännimäisiä".
Onneksi oppi juomaan tupperin nokkamukista alle 4 kk:n iässä. En muista tarkkaa ikää, kuitenkin 3 ja 4 kk:n välissä. Kokeile Tupperwaren nokkamukia!
tsemppiä leikkaukseen.
kannattaa tosiaan kokeilla monenlaisia pulloja.
Me hörpytettiin ihan vastasyntyneestä asti noin nelikuiseksi sellaisesta lääkemitasta. Saa esim apteekista.
Ymmärrän huolesi, mutta eivät terveet vauvat kuole janoon juoman äärellä, vaikka ei just jotain tietynmuotoista astiaa olisikaan tarjolla.
Tsemppiä.