käykö teidän ekaluokkalainen yksin esim.luistelemassa?
Kommentit (7)
Ei ole kavereitakaan kenen kanssa kävisi, joten minä tai mies ollaan aina mukana.
Tuossa muutaman sadan metrin päässä on pientaloalueen kenttä, joka nyt on jäädytetty, kun kerrankin on kunnon talvi täällä Lounais-Suomessakin. Sinne lähtee luistinten kanssa ja melkein aina sieltä löytyy sitten joku kaveri.
On mukavasti tutustunut alueella hiukan nuorempien ja vanhempien lastenkin kanssa tuolla kentällä.
Eihän noin iso lapsi enää kehtaisi, jos äiti seisoisi kentän laidalla vahtimassa. :) Eri asia, jos menen itse mukaan luistelemaan ja keksimään lapsille leikkejä.
On niin tiukat nuo hokkarit laittaa jalkaan, että mielellään haluaa apua luistimien nauhojen kiristämisessä ynm. On se hyvä vahtiakin, kun isot pojat luistelee samalla kentällä.
nauhat tarpeeksi tiukasti kiinni?? Ei meidän 7v poika vaan osaa..
Ehkä kolmasluokkalaisen voisin antaa mennä yksin. Ekaluokkalainen ei kulje yksin kuin parin sadan metrin säteellä - sekä tietysti kouluun.
asumme Helsingissä.
Yksinkin, yleensä eskariveljensä kanssa.
Luistimet laitetaan kotona jalkaan ja niillä kävelevät jäälle.
mutta kavereiden kanssa kyllä.