Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko virtsatietulehdus häipyä itsestään? Ilman antibioottikuuria siis?

Vierailija
27.10.2009 |

Kyseessä 3 v tyttö, jolla lievähköjä virtsatieinfektion oireita: käy jatkuvasti pissalla, mutta mitään ei tule ja valittaa lievää epämukavuuden tunnetta välillä, mutta särkylääke auttaa. Yöllä ei herää oireisiin.



Ongelmana on se, että tyttö saa aina ja kaikista antibiooteista (ollaan kokeiltu vaikka mitä) järkyttäviä vatsaoireita ja ripulia. Iho menee rikki ja ripulia kestää monta viikkoa. Olemme kokeilleet kaikki rela-tipat ja gefilukset, mutta mikään ei auta. Yritän siis välttää aintibiootteja viimeiseen saakka.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosi nopeasti, joten itse en lapsen kanssa riskeeraisi.



Ja voin myös kertoa, että JOS se menee ohi ilman antibiootteja, se menee ohi tosi nopeasti, yhden yön kuluessa. Jos on jo kestänyt useita päiviä, en jahkaisi enää, vaan menisin kiireesti lääkäriin. Se "epämukavuuden tunne" kertoo jo siitä, että tulehdus on syvemmällä kuin ihan virtsaputken päässä.



Pyytäkää sulfaa. Se ei ole antibiootti.

Vierailija
2/4 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla näin;



vein näytteen labraan, sain perjantaina tiedon, että pienoista tulehdusta, ei kuitenkaan ollut niin pahoja oireita, en hakenut heti reseptiä vaan sovittiin, että vien uuden näytteen viikonlopun jälkeen. Viikonlopun aikana join paljon, varsinkin karpalomehuja, maanantaina otettu näyte olikin sitten jo normaalia, oireet hävinny ym..



Tosin selkeästi sanoivatkin terveyskeskuksesta, että näyttäisi olevan alkava tulehdus, joten vaikutti asiaan varmaankin, että meni ohi ns. itsestään.



Suosittelen oikein paljon karpalo- ja puolukkamehuja. Tietysti olisi hyvä aina tarkistaa labrakokeilla onko tulehdusta, pitkittyessään ja vaikeutuessaan voi olla todella ongelmallinen vaiva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyytäkää sulfaa. Se ei ole antibiootti.

Vierailija
4/4 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

munuaistason infektioksi koska hoitoa pitkitettiin väärien diagnoosien vuoksi. Seuraava vaihe olisi kai ollut sepsis.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän