Milloin tarttee huolestua lapsen liikkeiden vähyydestä?
Minulla on kolme lasta, kaikissa raskauksissa lapsi on myllertänyt hyvin ja paljon.
Ei ole tarvinut edes liikelaskentaa miettiä kun lapsi on aina liikkunut aamulla, päivällä ja illalla todella reippaasti tömistellen.
Nyt odotan neljättä rv 24 ja lapsi ei vaan liiku. Joskus tunnen töytäsyn ja vähän kutittaa alavatsaa.
Alkaa jo huoli iskemään.
Liikkeitä on tuntunut viikosta 15, selvinä muutama viikko tän jälkeen. Mutta tosiaan en saa kymmentä liikettä tunnissa.
Osaisko joku tähän hätään avittaa. Ens viikolla on neuvola että pääsen juttelemaan, mutta on niin ajatuksissa kun liikkeet ei vaan tule.
Kommentit (6)
voisi kiteyttää, että lapsissa on eroja. Siis on myös rauhallisia kellujia. Käy hyvässä ultrassa (3D, 4D), osta kotidobleri tms. varotoimia, jos olet kova hätäilijä.
Mutta pitäiskö liikkeitä mittailla jo vai vasta vaikka 10 viikkoa ennen laskettua? Siihen on vielä pitkä aika.. Eli hätäilenkö?
Ap
Millä viikolla liikkeitä lasketaan?
tosin en tainnut sitä koskaan tehdä, kun vauva oli niin liikkuvainen. Jostain olen lukenut, että liikelaskentaa alettaisiin tehdä aikaisintaa vasta joskus rv 32?
Rv 24 on liikelaskennan kannalta aivan liian aikainen, sikiö mahtuu pyörähtämään kohdussa vielä vaikka miten päin, joten hiljaisempiakin päiviä saattaa olla. Jos sikiö potkii vaikkapa selkärankaa kohti, niin et välttämättä tunne liikkeitä ollenkaan.
Mutta jos kovin huolettaa, niin pääset varmasti neuvolaan kuuntelemaan sydänääniä. Eiköhän siellä masussa ole kaikki hyvin, toiset vain ovat rauhallisempia jo kohdussa.
vatsassa. Muistan sen huolen, kun jonkun liikalskulapun kanssa laskemalla laskin, että tuliko joku tietty määrä liikeitä täyteen. Eikä suinkaan mitään potkuja ollut yhtäkään kertaa vaan jotain möyrintää hiukan. Lapsi syntyi ihan terveenä. Tosin aika ahtaasi oli ollut, naama ihan rutussa ja jalkaterä vääntynyt. Lisäksi napanuorassa solmu, joka ei onneksi ollut aiheuttanut mitään.
toivotaan että kaikki ok ja varmasti onkin:)