Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

saako vauvan jalat tulla turvakaukalon reunan yli?

Vierailija
30.06.2009 |

Mä oon luullu et ei haittaa jos jalat tulee yli, kunhan pää pysyy sisäpuolella. Naapuri pihalla sanoi että vauvamme on liian iso kaukaloon, kun jalat tulevat varmaan puoli senttiä yli.

joko siis istuimen ostoon?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jalat saavat tulla yli, pää ei.

Vierailija
2/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset vaihtavat usein aivan liian pienet vauvat turvaistuimeen. Kuten muutkin ovat todenneet, vaihtakaa vasta sitten, kun pää tulee yläreunan yli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ei haittaa mitään, kuten edellisetkin jo ovat kertoneet. Tosiaan siinä vaiheessa kun pää alkaa hipoa yläreunaa vaihtaisin viimeistään. Meillä lapset on vaan olleet niin pieniä, että 2-vuotiaskin menee periaatteessa vielä kaukaloon jo vielä painonsakin puolesta, mutta muuten siihen mahtuminen on ollut hankalaa. Ja siinä vaiheessa kun toppavaatteet on alkaneet ahdistaa (noin 1v 2kk iässä) on siirrytty turvaistuimeeen.

Vierailija
4/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pää ei saa tulla reunan yli.



Ihmettelen niitä jotka, toitottavat "miksi lapsen pitäisi istua polvet suussa, ethän itsekään istu- mantraa" Koukkuasento on kuitenkin lapsille luontainen. En aikuisena ole päivittäin varpaat suussa, mutta lapsenipas on.

Vierailija
5/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta taas istuin pitää olla aina hyvä.

Jos joku osa pilkottaa ulos niin ei se varmaan enää ole sopiva, miksi seuraavaa istuinta ei saisi muka SOPIVANA?



Kyllä istuin saattaa tuhota lapsen jalat kolarissa jos ne on istuimen tai penkin välissä.



Auton sisällä kaikki oleva liikkuu edestakaisen liikkeen -vaikka kuinka nykimällä retuutat istuinta testaamalla liikkuuko niin se ei vastaa voimaa joka tulee auton ollessa pienessäkin liikkeessä, puhumattakaan satasen vauhdista. Kaikki autossa oleva pyrkii silloin ulos ja jos on kiinni niin iskeytyy samalla vauhdilla takasin liikkeen. Myös penkin lisäksi siihen kiinnitetty turvalaite ja ihminen.



Kaikki irtotavara autossa taas joko hajottaa lasit tai lentää ihmisiä päin.

Väärin asennettu istuin lentää ulos ja tappaa edessä istuvan ihmisen. Niinkuin kaikki ne jokka matkustaa ilman turvavyötä.

Vierailija
6/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai ne jalat voi kattoa kohtikaan sojottaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä istuin saattaa tuhota lapsen jalat kolarissa jos ne on istuimen tai penkin välissä.

Auton sisällä kaikki oleva liikkuu edestakaisen liikkeen -vaikka kuinka nykimällä retuutat istuinta testaamalla liikkuuko niin se ei vastaa voimaa joka tulee auton ollessa pienessäkin liikkeessä, puhumattakaan satasen vauhdista.

Vauva pääsee liikkumaan kolaritilanteessa vähemmän sivuttain kun istuu kaukalossa eikä turvaistuimessa, koska kaukalo on ahtaampi. Siksi se on turvallisempi vauvalle. Mieluummin murskaantuneet jalat kuin katkennut niska. Toisaalta kun kolarivideoita katsoo, nokkakolarissa lapsen ollessa selkä menosuuntaan ne lapsen jalat ensin kohoavat, eivät ne jää sinne penkin ja istuimen väliin murskaantumaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme neljä